Фільм про дітей з харківського метро, яке на початку війни перетворилось на бомбосховище, здобув нагороду Варшавського кінофестивалю. Йдеться про картину «Фотофобія», яку визнали найкращим документальним фільмом.
Робота «Фотофобія» розкриває історію дружби двох дітей, які в закритому просторі намагаються створити видимість дитячого буденного життя.
Вагони призупинених поїздів перетворюються на дитячий майданчик, а саме метро – простором для усвідомлення нових реалій.
“Звідки веселі діти харківських підвалів?
Діти, що живуть у глибинах метрополітену…
Світ, який усе це бачив – посивів і постарів
Але любов – це робота і нам робити цю роботу щоденну”.
Нагадаємо, раніше Сергій Жадан оприлюднив поезію і кліп про дітей з Харкова, які опинилися в ситуації, схожій до сюжету "Фотофобії".
В синопсис цей фільм описують так:
"Холодного лютневого ранку 12-річний Микита з родиною приїжджає на станцію харківського метро, щоб сховатися від страшної війни, що вирує надворі. Для родини Микити денне світло ー синонім смертельної небезпеки, тому хлопчику не дозволяють виходити назовні.
Живучи під постійним світлом неонових вогнів, та безцільно блукаючи по покинутих вагонах і повних платформах, Микита зустрічає 11-річну Віку, і перед ним відкривається новий світ. Коли їхній зв'язок зміцнюється, діти знову знаходять сміливість відчути сонце на своїх обличчях".
Вперше представлений на Венеційському кінофестивалі, фільм словацьких режисерів Івана Остроховського і Павола Пекарчика є спільним виробництвом Словаччини, Чехії та України. Він також номінований на "Оскар"-2024.