UA / RU
Підтримати ZN.ua

День Театру: Оголошено лонг-лист премії "ГРА", критик побачив сучасну Україну крізь призму світового театру

Цьогоріч День театру відзначають в умовах карантину.

27 березня в Україні та світі відзначають Міжнародний день театру. Цього року свято випало на час карантину, тому українські театри зачинені та не проводять покази вистав, однак робота не припиняється: репетиції проводять дистанційно, а деякі постановки глядачі можуть побачити онлайн. У День театру Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ) оприлюднила лонг-лист Фестивалю-премії "ГРА", а театральний оглядач ZN.UA Олег Вергеліс побачив сучасні реалії нашої держави крізь приму цього вічного мистецтва.

"Теперішній День Театру у всіх сенсах драматичний... Театри законсервовані, шалені фінансові втрати, нерозуміння як то буде далі? А далі може бути тривожно. Адже не всі театри зможуть розраховувати на аншлаги після карантину. Грошей у людей все менше і менше, а квитки відносно дорогі. Тому і після карантину буде чимало тривог. Адже чимало нових вистав запущено, але не випущено. До того ж, багатьох хвилює питання - чи буде виплачувати держава заробітню платню у період карантину і в якому обсязі? Саме це запитання у вигляді інформзапиту я адресував Мінкульту. І вже тривалий час чекаю на офіційну відповідь. На даний час, як мені відомо, театри фінансуються, люди отримують гроші. А що буде далі? І чи не вплине рішення Кабміну щодо скорочення фінансування культурних програм на життєдіяльність Національних і регіональних театральних колективів? Втім, новітня українська історія - це дійсно Театр у різних художніх виявах та форматах", - зазначив Вергеліс.

"Вітаючи з Днем Театру, ось про що думаю... Думаю про те, що і наша бідна країна - театр у різних його виявах та форматах. Це і вуличний театр, коли гомонить Майдан. Це і театр корифеїв, коли в головних ролях - Кравчук або Кучма. Це і театр Примадонни, коли на авансцені Юля. Це і буржуазний театр, коли режисером виступає Петро Олексійович. Це і театр абсурду, коли бачимо те, що бачимо сьогодні. Це і романтичний театр, згадуючи епоху Віктора Андрійовича. Це і театр жорстокості, згадуючи Віктора Федоровича. Це і антрепризний театр, якщо на деякі ролі запрошують зірок з іншого світу - Яресько, Супнун, Абромавічус, інші. Це і театр бульвару, згадуючи медіахроніки про Гончарука та інших секс-символів нашого часу. Це, звісно, і класичний гармонійний реалістичний театр, який завжди є у мріях українців. Це і пересувний театр, якщо згадати нашу масову національну драму заробітчан. Це і театр античного фатуму, коли думати про війну та тисячі жертв за останні роки... Світла їм пам'ять... І, звісно, це БІДНИЙ Театр, згідно концепції Єжи Гротовського. І згідно нової концепції Кабміну про зменшення видатків на культуру. Бідний наш театр... Темні часи тебе випробовують, але, можливо, зроблять світлішим та сильнішим. Грошей не буде, бо бідний. Але обов'язково буде творча енергія у чорному квадраті сцени. Чорний квадрат - наш вічний союзник .А ми бідні, зате гідні", - додав він.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Про непрості виклики, з якими зіткнулися театри та премія згадав і голова НСТДУ Богдан Струтинський. "Поки ми справляємося. А от чи справиться з цим викликом влада, чи готова вона підтримувати сучасний український театр, чи складе вона цей іспит, ми дізнаємося дуже скоро. Культура – це базис нації, і дуже хочеться вірити, що у владних кабінетах це усвідомлять зараз, інакше може бути запізно", - зазначив він.

За словами організаторів премії цього року вони отримали 83 заявки та обрали з них 28 найкращих. Вони представляють собою театральні прем'єри, що вийшли в період з 1 січня по 31 грудня 2019 року.

"ГРА – це позитивна конкуренція, яка не роз'єднує, а навпаки об'єднує, зшиває театральну мапу України, підіймає театральне мистецтво на вищий рівень. ГРА сприяє створенню нових вистав, адже саме на це спрямована винагорода переможців. А ще це вихід на світовий рівень завдяки участі міжнародного журі", - вважає Струтинський.

Як повідомляє прес-служба НСДТУ, до лонг-листа премії "ГРА" цього року увійшли:

"За найкращу драматичну виставу":

1. ГО "Креативний фонд імені Михайла Булгакова"/Київський академічний театр на Подолі – вистава "Зойчина квартира"

2. ГО "Культура. Інновації. Майбутнє"/Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра – вистава "Альбатроси"

3. Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька – вистава "ЕНЕЇДА XXI"

4. Підприємство Національної спілки театральних діячів України "Будинок актора"/Київський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава "Верба"

5. Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії імені М. С. Щепкіна – вистава "Пер Гюнт"

"За найкращу виставу камерної сцени":

1. ProEnglish Theatre – вистава "AMORphine"

2. ГО "Європейський Культурний Центр"/Київський академічний театр "Золоті ворота" – вистава "MIŁOŚĆ / ЛЮБОВ"

3. ГО "Фестивальний центр "ЗОЛОТИЙ ДЮК"/Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька – вистава "Фантоми"

4. Київський національний академічний Молодий театр – вистава "Ласкаво просимо до пекла"

5. Київський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава "Лимерівна"

6. Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр імені Т.Г. Шевченка – вистава "Наймичка"

"За найкращу виставу для дітей":

1. ГО "Інститут дослідження театру "Шостий поверх"/Дикий театр – вистава "Синя борода"

2. Дитяча театральна школа м. Одеси/Київський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава "Снігова королева"

3. Миколаївський академічний обласний театр ляльок – вистава "Мауглі"

4. Перший академічний український театр для дітей та юнацтва – вистава "Аліса"

5. Полтавський академічний обласний театр ляльок – вистава "На хвилі"

"За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу":

1. Open Opera Ukraine (Київ) – вистава "Ацис і Галатея"

2. Київський національний академічний театр оперети – вистава "Сімейка

Адамсів"

3. Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької – вистава "Лоенґрін"

4. Одеський національний академічний театр опери та балету – вистава "La Traviata"

5. Харківський національний академічний театр опери та балету імені Миколи Лисенка – вистава "Любов до трьох апельсинів"

"За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу":

1. Ethnо Contemporary Ballet (Харків) – вистава "Скажи тихіше, якщо зможеш"

2. Театр "Нєфть" (Харків) – вистава "APOLLO"

"За найкращу пошуково-експериментальну виставу":

1. "Творча Майстерня "ЕтноТолока"/Київський новий драматичний театр на Печерську – вистава "Покоління пепсі"

2. ГО "Театральна платформа" – вистава "ПЕНІТА.опера"

3. Івано-Франківський національний академічний драматичний театр імені Івана Франка – вистава "Дванадцята ніч, або Що захочете"

4. Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра – вистава "Сімейний альбом / Album di Famiglia"

5. Львівський академічний театр естрадних мініатюр "І люди, і ляльки" – вистава "Пустостан"