UA / RU
Підтримати ZN.ua

Блакитну мечеть Єревана буде передано Ірану на 99 років

Вірменія та Іран підпишуть договір про передачу прав на культурну святиню.

У четвер, 10 грудня, уряд Вірменії прийняв рішення про передачу прав на Блакитну мечеть в центрі Єревану Ірану строком на 99 років.

Відповідний договір буде підписаний з посольством Ірану в Вірменії.

За словами міністра культури Вірменії Асмік Погосян, будівля мечеті буде використовуватися Іраном у якості культурного центру.

Іншим рішенням уряду Блакитна мечеть і прилегла земельна ділянка визнані власністю Республіки Вірменія. Будинок включено до державного реєстру історичних і культурних нерухомих пам'яток, що не підлягають відчуженню.

Блакитна мечеть Єревана побудована в 1766 році Гусейналі-ханом Каджаром, є однією з визначних пам'яток вірменської столиці. Тут протягом десятиліть розташовувалися Музей історії міста Єревана і Музей природи. Її відновлення у 1996-1999 роках профінансував Іран.

Центральна мечеть Єревана - не єдине мусульманське святилище, прозване завдяки зовнішньому вигляду "блакитним". Її найвідоміша тезка - мечеть Султана Ахмета в Стамбулі, побудована в 1609 році архітектором Седефкаром Мехметом Агою на березі Мармурового моря, в історичному центрі міста і вважається одним із шедеврів світової ісламської архітектури. Афганська Блакитна мечеть (вона ж Святиня Хазрат Алі) знаходиться в місті Мазарі-Шаріф - над одним з ймовірних місць поховання шиїтського лідера святого Алі. Каїрська Блакитна мечеть була побудована в 1347 році, а однойменна іранська (Тебріз) - в 1465 році за наказом шаха Джахана. У 1988 році було закінчено будівництво мечеті Султана Салахуддіна Абдуль Азіза в місті Шах Алям (Малайзія) - однієї з найбільших у Південно-Східній Азії. У список тезок вона увійшла завдяки величезному блакитному куполу.