UA / RU
Підтримати ZN.ua

Біля Байкового кладовища відновлюють Стіну памʼяті: у 1980-х барельєфи на ній залили бетоном

За відновленням твору стежить один із його авторів — Володимир Мельниченко

Біля Байкового кладовища у Києві 11 серпня почали відновлювати Стіну памʼяті, яку в 1982 році залили бетоном за наказом радянської влади. Про це повідомив Фонд збереження культурної спадщини митців Ади Рибачук і Володимира Мельниченка («АРВМ»), які є авторами Стіни разом з Авраамом Милецьким.

Довжина Стіни пам’яті складає 213 метрів, висота — від 4,5 до 16 метрів, площа нанесених барельєфів — 2 тисячі квадратних метрів. Серед скульптур —  близько 20 композицій на теми життя, смерті, любові, мистецтва, міфології, патріотизму. Ці зображення мали психологічно підтримувати людей, які прийшли попрощатися зі своїми рідними та близькими, допомагати їм пережити втрату.

Однак радянська влада вирішила, що такий твір «суперечить принципам соціалістичної моралі та етики, радянській дійсності, революційним та трудовим традиціям», і в 1982 році барельєфи залили бетоном.   

Під час відновлення Стіни спочатку планують прибрати зовнішній шар бетону, потім зрізати металеву сітку, видалити бетон на самих барельєфах і в кінці пофарбувати їх. 

В перший день робіт на майданчик прийшов автор твору Володимир Мельниченко.

Читайте також: Після загрози руйнування «Квіти України» отримали статус держпам’ятки архітектури

«Це дуже значна подія. Тоді знищили твір, рельєфи. Архітектуру знищити не змогли, але хотіли теж. Вже як два роки це визнано пам’яткою архітектури, яка не має аналогів у світі. Я дуже пишаюсь цією роботою», – цитує художника «Суспільне». 

За словами голови фонду «АРВМ», наразі для реконструкції вдалося назбирати 300 тисяч гривень зусиллями небайдужих киян і підприємців. На повне відновлення Стіни необхідно близько 2 мільйонів гривень.