UA / RU
Підтримати ZN.ua

Археологи виявили останки дівчинки, спаленої в Середньовіччі за звинуваченням у чаклунстві

Поховання виявили у ямі, закиданій камінням, в комплексі Сан-Калачеро у місті Альбенга на Лігурійській рив'єрі в Італії.

Італійські археологи виявили поховання дівчинки-підлітка, спаленої у Середньовіччя у якості відьми, повідомляє LiveScience. Судячи з того, що яма, в яку скинули тіло, була засипана важкими валунами, виконавці покарання вважали, що і після страти дівчинка продовжує представляти небезпеку.

Скелет знайшли в комплексі Сан-Калачеро у місті Альбенга на Лігурійській рив'єрі. Там працюють археологи під керівництвом Філіпа Перголи, професора Папського інституту археології у Ватикані.

Примітно, що роком раніше, у вересні 2014, на тому ж місці були виявлені останки ще однієї "відьми" 13 років від роду. Дівчинка була похована обличчям вниз.

Як пояснюють вчені, подібні поховання - обличчям вниз або завалені камінням, а також такі, де тіло покійного перебуває з цеглиною в роті, обезголовлене або розчленоване, - свідчать про те, що люди боялися, що покійні зможуть встати з гробу і прагнули втекти.

Як показали подальші аналізи, похована обличчям вниз відьма страждала від цинги - захворювання, зумовленого дефіцитом вітаміну С.

За підрахунками вчених, перша дівчинка померла в проміжку між першою половиною 15 століття та початком 16, другий скелет, ймовірно, старше. Археологи вважають, що ці два випадки не пов'язані між собою.

Дівчинці, чия могила була завалена камінням, на момент смерті було 15-17 років. Невідомо, чи була вона спалена живцем або вже мертвою. Ховали її в поспіху, закидавши яму камінням. У покійної виявили ознаки важкого залізодефіциту і вади розвитку зубної емалі, які свідчать про погане харчування в дитинстві. Цілком ймовірно, що за життя дівчина мала нездоровий блідий колір обличчя, множинними синцями і часто падала в непритомність.

На жаль, діагностувати цингу у неї виявилося неможливо: ті кістки, які демонструють ознаки захворювання, виявилися пошкоджені.

В Європі протягом п'яти століть інквізиція спалювала на багатті інакомислячих, так званих "єретиків". Жінці достатньо було бути гарною або дивною (тобто розумною), щоб її звинуватили в чаклунстві і після нелюдських катувань відправили на вогнище.

4 листопада у США в Стенфорді помер французький антрополог Рене Жирар, описав феномен "козла відпущення". Свої основні ідеї академік виклав у книзі "Про сокровенне від створення світу" (1978), де розкрив природу релігійного культу і жертвопринесення. Науковець описав одну з форм трансляції колективної агресії, коли людина або тварина оголошується "козлом відпущення".