UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зупинка на вимогу анімації

Друге десятиліття живе в кінематографічному світі, рік у рік набираючи авторитетні бали, Міжнародний фестиваль анімаційного кіно «КРОК»...

Автор: Світлана Агрест

Друге десятиліття живе в кінематографічному світі, рік у рік набираючи авторитетні бали, Міжнародний фестиваль анімаційного кіно «КРОК». Не одному з популярних нині у світі імен аніматорів він дав потужний старт до вершин кіноолімпу. Із задоволенням «підверстують» свої власні проекти метри цього жанру, щоб приїхати на «КРОК», показати своє кіно, подивитися чуже, поспілкуватися з побратимами по цеху і просто відпочити душею від сумної кінобуденності.

Одному з найрейтинговіших у світі фестивалю «КРОК» часто докоряють за «закритість». Обвинувачують його в жорсткому ліміті учасників, гостей і глядачів, продиктованому його місцем проживання — круїзним теплоходом. Часто забувають, що, незалежно від маршруту (географія круїзу вже кілька років чергується між країнами—засновниками анімафоруму Україною і Росією), на всіх зупинках на шляху фестиваль виходить до глядача зі своїми знаменитими «Супермультишоу», зустрічається зі студійцями, проводить майстер-класи.

Вже не перший рік котиться постфестивальне «Відлуння «КРОКу» Росією й Україною. Але вигадана командою масового святкування на чолі з його генеральним директором Іриною Капличною «Зупинка на вимогу» вже завоювала стале місце в кінокалендарі й серед постійних шанувальників, коло яких розширюється від «Зупинки» до «Зупинки».

Програма, представлена в цій акції минулого уїк-енду, була насиченою й цікавою, а її духовний і професійний потенціал — неоціненний для глядачів-слухачів. Ці три дні були насичені кіно та спілкуванням.

Три кінопрограми, по чотири години кожна, представили фільми-призери й оскароносні роботи членів журі, ретроспективу Едуарда Назарова та кілька картин із документального циклу Наталії Лукіних «Союзмультфільм» — казки та бувальщини». Втішно те, що вечір прем’єрних показів, окрім робіт Вука Євремовича, Івана Максимова, Михайла Алдашина, Олександра Татарського та Валентина Телєгіна, включав нові стрічки відомих українських аніматорів — Наталії Марченкової, Євгена Сивоконя, Олега Педана й Алли Чурикової.

Майстер-класи провели кінокритик Наталя Лукіних, співпрезидент «КРОКу», незрівнянний Едуард Назаров і надзвичайний Юрій Норштейн. Останній присвятив свій майстер-клас темі створення образу, і, гадаю, ця інтерактивна розмова підштовхне до творчості не одного з майбутніх творців анімації.

Три дні учасники-метри та глядачі-учні прожили на одному подиху в двосторонньому русі обміну творчою енергією і таємницями професії. Обидві сторони залишилися задоволеними і з нетерпінням вибудовують плани на майбутнє. Як і команда «КРОКу», котра проведенням цих акцій узяла на свої плечі серйозне додаткове навантаження. Коли все гаразд, організаційні моменти залишаються в тіні, і лише учасники цього процесу знають усі таємні та явні камені спотикання на шляху його здійснення. Цього разу «Зупинку на вимогу» дуже скромно, але підтримало Міністерство культури і мистецтв. Хоча цього непристойно мало. Організатори й учасники сповнені ентузіазму та творчих ідей. Наприклад, можна було б запрошувати для проведення майстер-класів відомих закордонних персоналій, які б залюбки приїхали. Тільки вони не звикли, з поваги до свого професіоналізму, працювати на голому ентузіазмі. Отже, фестивалю і його «Зупинкам» потрібні фінанси, спонсори, друзі. Двері «КРОКу» відчинені для співпраці.