UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зоряний караван Катерини Рождественської

Перед тим, як пояснити, про який такий караван йдеться, кілька слів про саму Катерину Рождественську...

Автор: Олександр Артеменко
А.Маньяні. Портрет таємного радника І.Круглікова, XIX ст.

Перед тим, як пояснити, про який такий караван йдеться, кілька слів про саму Катерину Рождественську. За походженням вона дочка відомого російського поета Роберта Рождественського, за освітою — професіональний перекладач, за покликанням — фотохудожник. Своє захоплення фотографією не вважає професіональним заняттям. І з цим можна легко погодитися, якщо виходити з того, що професіоналізм — це володіння комплексом навичок у певній сфері діяльності. Тут же володіння навичками помножене на дар Божий. У результаті отримуємо мистецтво, підвладне лише уяві художника, а не канонам професії.

Про себе як про самобутню фотохудожницю Катерина Рождественська заявила на повний голос 1999 року, розпочавши роботу над серією портретів за назвою «Приватна колекція». Важко знайти російську знаменитість, яка уникла б чарівного перевтілення на героїв живопису Сєрова, Врубеля, Васнецова, Рєпіна, Рембрандта, Ренуара, Пікассо. А саме це й робить Катерина: свою модель вона фотографує в інтер’єрі, костюмі та гримі персонажів усесвітньо відомих шедеврів живопису, домагаючись неймовірної подібності з оригіналом, але зберігаючи при цьому недоторканими особистісну оригінальність людини, яка фотографується. Її моделями були Ірина Понаровська, Михайло Боярський, Людмила Гурченко, Олег Газманов, Валерій Меладзе, Наташа Корольова, Кристіна Орбакайте, Йосип Кобзон. Усього — понад 300 відомих особистостей Росії. Україну художниця теж не обійшла увагою. Їй позували Таїсія Повалій, Ігор Ліхута, Маша Єфросініна, Юра Горбунов, Ольга Герасим’юк, Тетяна Цимбал, Іванна Найда. От і виходить, що «зоряний караван» — найбільш підходяща назва для зібрання узагальнюючих робіт Катерини Рождественської. Ще й тому, що першими з портретами з «Приватної колекції» знайомляться читачі журналу «Караван историй».

Восени 2002 року «Приватна колекція» уперше постала на виставці, що зібрала понад 600 тисяч відвідувачів, перед здивованими москвичами. А вже в січні 2003 року вона скорила київських шанувальників свого мистецтва. Понад 100 тисяч киян відвідали тоді експозицію, виставлену в Українському домі. З вересня 2003-го по вересень 2004 року «Приватна колекція» із величезним успіхом демонструвалася в Одесі, Дніпропетровську, Донецьку, Харкові, Ялті.

Нинішнього року з 4 вересня по 13 жовтня 150 фотопортретів із нової колекції Катерини Рождественської знову пропонують увазі киян у міській галереї мистецтв «Лавра». Фотороботи виконані у вигляді великих картин, надрукованих на полотні та підфарбованих. Крім «Приватної колекції», на новій виставці «Знаменитості у фотопортретах», організованої журналом «Караван историй. Украина», представлений проект «Асоціації», де відомі акторки перевтілюються на квіти, а також проект «Родня» — стилізовані зйомки знаменитостей у сімейному колі. У цьому проекті знімалися сім’ї Преснякових, Ширвіндтів, Малікових, Юдашкіних, Хазанових та багато інших.

Відкриттю виставки передувала прес-конференція. На ній київські журналісти за сприяння заступника генерального директора видавництва «Караван-медіа» Олени Кільдау отримали можливість першими оглянути експозицію, поспілкуватися безпосередньо з автором робіт Катериною Рождественською і, звісно ж, із її «моделями» — популярною акторкою Людмилою Гурченко, відомим ведучим шоу-програм російського телебачення Юрієм Ніколаєвим, його не менш відомими українськими колегами Машею Єфросініною і Тетяною Цимбал і... президентом компанії «Київстар» Ігорем Литовченком.

Його поява як персонажа галереї стала для всіх повною несподіванкою, адже добре відомо, що Рождественська традиційно працює лише з представниками шоу-бізнесу. Втім, останнім часом на її портретах дедалі частіше зустрічаються особи, які не мають безпосереднього відношення до естради, кіно, театру. Так, скажімо, на «Чоловічому портреті» Луки Сінтореллі, що датується 1492 роком, можна впізнати російського академіка Євгена Веліхова, письменник Віктор Шендерович зажурився в образі гітариста-бурлаки, портрет якого написаний В. Перовим 1865-го... Є й інші приклади.

У тому, що Катерина Рождественська відходить від традиції у виборі моделей, остаточно переконує її версія портрета роботи видатного майстра ХІХ століття А. Маньяні. На портреті зображено І.Г.Круглікова — російського дворянина, таємного радника, учасника війни 1812 року та хорошого приятеля О.С.Пушкіна. Позувати для «сучасної версії» цього твору фотохудожниця вирішила запросити президента компанії «Київстар» Ігоря Литовченка.

Поява в компанії улюбленців публіки одного з найуспішніших українських бізнесменів не могло не привернути уваги журналістів, оскільки це перший випадок, коли до «галереї образів» Рождественської запросили представника ділової української еліти.

«Роботи Катерини — це не лише культурний, а й просвітительський захід, завдяки якому сучасна молодь прилучається до культурної спадщини за допомогою новітніх технологій, — вважає Ігор Литовченко. — Такий підхід у мистецтві дуже співзвучний філософії «Київстар». Саме тому наша компанія вирішила виступити меценатом виставки «Знаменитості у фотопортретах».

Допомога й покровительство, надані компанією «Київстар» та її президентом для популяризації мистецтва, вірна прикмета не лише успішності українського бізнесу в сфері високих технологій. Це й ознака того, що дедалі більше українських підприємців відкривають для себе за межами суто ділових інтересів світ прекрасного, прагнуть залучитися до нього самі й зробити його надбанням суспільства.