Театральна карта, на відміну від політичної, не має кордонів. І жодна митниця не може затримати відверто халтурну виставу, яка здійснює культурно-економічний «набіг» на сусідню країну. Слава Богу, в продюсерських агентствах, у чиїй компетенції «привезення» театральних новинок, працюють люди зі смаком, а не лише з бажанням отримати легкий прибуток. Тому театральне життя Москви, приміром, як і раніше, близьке Києву, і назви спектаклів, а також імена щасливих володарів Російської національної театральної премії «Золотая маска» — зацікавлять нашого глядача. Тим паче порівняно з «Пектораллю», яка нещодавно пройшла в нас.
Саме дійство відбувалося на Страсному тижні в театрі імені Моссовєта, куди, як і в наш театр імені І.Франка, з’їхався весь театральний бомонд. Держпремія це вам не капусник — усе урочисто, помпезно й через те трохи безглуздо. Взяти хоча б еклектичний виступ знаменитого «Тодеса», який задав тон врученню нагород в галузі балету.
Без сенсацій не обійшлося. По-перше, всупереч очікуванням, «Маска» пропливла повз санкт-петербурзькі «Драгоценности» до челябінського спектаклю в постановці Ольги Пона «Зарисовки с натуры». Критики були одностайні в думці: увінчаний премією вищезгаданий номінант, може, і подія в культурному житті рідного міста, але на хіт у масштабах країни не тягне. По-друге, не було вручено нагороду «За лучшую мужскую роль в балете», — високе журі не знайшло достойного серед номінантів. Дамам в аналогічній номінації пощастило більше — «Золотую маску» по праву отримала Діана Вишнєва, яка натхненно відтанцювала «Рубины» («Драгоценности»). У номінації «Новация» здобув перемогу «Балет толстых» з Пермі.
Музичні «Маски» продовжували дарувати сюрпризи. В явно нерівній боротьбі між «великою» Маріїнкою, очолюваною потужним лідером Валерієм Гергієвим, і «малим» московським «Геликоном» переміг останній, отримавши відразу чотири нагороди. Кращим було названо спектакль москвичів «Леди Макбет Мценского уезда» (опера Дм.Шостаковича) — постановка Дмитра Бертмана, диригент Володимир Понькін і, звісно ж, тонке виконання головної ролі Ганною Козаковою.
В оперетах-мюзиклах сюрпризів не було, крім пана Жириновського, який виступив, на мій погляд, у звичному для себе жанрі — клоунаді. Абсолютний переможець — хіт сезону «Метро» та його постановник Ян Юзефович.
У драматичному театрі «Маски» нагороди за кращі ролі отримали воронезька акторка Тетяна Кутіхіна, зігравши Москальову в «Дядюшкином сне» Ф.Достоєвського, і незрівнянний Костянтин Райкін за роль у п’єсі «Контрабас» за П.Зюскіндом.
Кращим спектаклем визнаний «Одна абсолютно счастливая деревня» Петра Фоменка, який випередив «Черного монаха» Ками Гінкаса, кажуть, лише на один голос. Відтак «Маску» отримав художник «Монаха» Сергій Бархін.
Слід сказати, що в номінаціях було досить тісно, як і серед якісних театральних робіт, показаних різними театрами минулого сезону, тому журі на чолі з Олександром Калягіним, одночасно і головою СТД Росії, заснувало спеціальні призи. Один із них — «Потрясающий дуэт» — Інна Чурікова й Армен Джигарханян («Город миллионеров» Едуардо де Філіппо), другий — петербуржець Лев Додін за «Молли Суини» (цей спектакль висувався у п’яти номінаціях), третій — унікальний театральний художник Давід Боровський.
Логічним завершенням церемонії було вручення премії «За честь и достоинство». Її володарями стали Марсель Салімжанов, який очолює Татарський драматичний театр уже тридцять років, і «позаконкурентна» Аліса Фрейндліх.