Новиною номер один для всіх українських шанувальників британського «класичного» року стала звістка про майбутній концерт у Києві легендарних Jethro Tull — великої англійської групи з 35-річною історією, яку можна сміливо зарахувати до символічної п’ятірки найбільш новаторських колективів світу, поряд із The Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd і Genesis.
Jethro Tull — унікальна англійська команда, яка ось уже третину століття експериментує на стику арт- і хард-року, джазу і традиційного англійського фолку. За свою історію колектив записав 30 платівок, участь у цьому процесі брали загалом дев’яносто найталановитіших англійських (і не лише) музикантів. Тільки легальні продажі альбомів Jethro Tull сягнули 60 мільйонів екземплярів. Склад групи неодноразово змінювався, однак незмінною залишалася постать лідера — Яна Андерсона, який заслужено вважається не лише кращим флейтистом у рок-музиці, а й одним із найталановитіших мультиінструменталістів у музичному світі (крім флейти, Андерсон досконало володіє цілою низкою інших інструментів, не кажучи вже про самобутній вокал).
Jethro Tull — одна з найбільш загадкових і незвичайних груп «золотої епохи» британського року. Її композиції вирізняються «філософською наповненістю текстів» та «дивовижною і неповторною мелодійністю, яка поєднує непоєднуване — важкий рок, імпровізації флейти й неабиякої виразності гітарні рифи».
За силою і пристрасністю Jethro Tull досі могли б заткнути за пояс кращих виконавців балад, якби ті раптом перенеслися у століття шоу-бізнесу та цифрового звукозапису. За філігранністю виконання вони дадуть сто очок уперед багатьом завзятим джазменам. За енергією, вкладеною в рифи й акорди, залишать позаду «важку артилерію» англійського хард-року. Але всі ці переваги ще не визначають обличчя групи. Основа основ, фірмовий знак, за яким завжди впізнавали Jethro Tull, — трепетна і божевільна флейта. А також її господар — музикант-віртуоз Ян Андерсон зі своїми дикими стрибками та умінням під час гри стояти й розгойдуватися на одній нозі. Його нові пісні, мабуть, не поступаються старим хітам на кшталт Aqualang чи Locomotive Breath, а Too Old to Rock and roll («Занадто старий для рок-н-ролу»), що прозвучала понад чверть століття тому, досі сприймається як прояв англійського гумору.
Музичний світ в особі Jethro Tull отримав одну з найвитонченіших і найщиріших груп у категорії Art і Art-Hard Rоск’у.
Об’єктивна цінність Jethro Tull саме в тому, що зачаруватися ними може навіть той, хто не чув усіх тридцяти альбомів ветеранів британського року.
Засновник, лідер і найбільш творча особистість у групі Jethro Tull, співак і флейтист Ян Андерсон народився в Шотландії 10 серпня 1947 року. Він відвідував художню школу, пробував свої сили в аматорській групі Blades і впродовж тривалого часу не міг вирішити, обрати йому кар’єру музиканта чи журналіста. Схильність до музики переважила, і з осені 1967 року він увійшов до складу групи John Evan Band, напівпрофесійного об’єднання, що гастролювало в районі Блекпула, звідки були родом майже всі решта музикантів: клавішник Джон Івен, ударник Баррі Барлоу, басисти Глен Корнік і Джефрі Хеммонд-Хеммонд. Намагаючись здобути популярність, група спустилася на південь Англії, ближче до Лондона, але тут через брак ангажементів вона розпалася. Усі, крім Андерсона і Корніка, розійшлися по домівках, але ця пара об’єдналася з лондонцями Міком Ебрахамсом (гітара) та ударником Клайвом Банкером, утворивши групу Jethro Tull. У незвичній назві музиканти увічнили ім’я англійського вченого-аграрника XVIII століття, винахідника сівалки. Починаючи з 1968 року, група завжди збирає багатий врожай шанувальників.
Навесні 1968 року новий ансамбль успішно виступив на Віндзорському фестивалі джазу. Критики охарактеризували його як майбутню зірку арт-року.
Уже після першого альбому групи This Was, випущеного 1968 року, Яна Андерсона почали називати «Джимі Хендріксом флейти».
1969 року виходить альбом Stand Up, на думку багатьох критиків і шанувальників — найкращий альбом групи. Він одразу ж злетів на вершину британського хіт-параду, де залишався кілька тижнів. Того ж року найавторитетніше британське музичне видання «Мелоді Мейкер» назвало їх найкращою групою року після «Бітлз». На третьому місці стояли THE ROLLING STONES. Про краще визнання «джетроталівці» не могли і мріяти, адже для самого Яна Андерсона «роллінги» були набагато крутішими, ніж «бітли».
Роботи 70-х не схожі одна на одну, але в кожній із них є щось своє, запатентоване виключно Андерсоном і Ко. Протягом усіх сімдесятих років кар’єра Jethro Tull динамічно розвивалася: альбоми посідали верхні позиції в чартах, група збирала десятки тисяч шанувальників по всьому світі. Надалі Jethro Tull випускали якісну продукцію, підтримуючи цим самим сформоване реноме серйозного колективу. Найбільш пам’ятні роботи — альбоми «Minstrel in the Gallery», «Songs From the Wood», «Heavy Horses» і «A», які представили на суд слухачів і критики на диво гармонійне поєднання арт-рокових і фолкових мотивів. Складається враження, що Jethro Tull перепробували всі стилі рок-музики, вплинули на багатьох музикантів світу. Наприклад, знаменитий хіт групи The Eagles «Hotel California» списаний із давньої пісні Яна Андерсона «We used to know».
Ось таке життя однієї з найбільш живучих і впливових рок-груп, які будь-коли існували. Весь подальший шлях групи — невід’ємна частина історії року. На зміну старим музикантам приходили нові, тоді як постійними учасниками групи були й залишаються Андерсон та гітарист Мартін Барр, що увійшов до її складу 1968-го.
Ян Андерсон — неймовірно відкрита й артистична людина, унікальний музикант, дивовижний флейтист, який перевернув уявлення багатьох людей про рок і про те, яким він може бути.
Лідер групи Jethro Tull Ян Андерсон — один із чотирьох усесвітньо відомих музикантів (Стінг, Джо Коккер і Зуккеро), які першими підтримали демократичні перетворення в Україні у дні помаранчевої революції, звернувшись до народу України зі словами: «Ми, музиканти, — діти свободи. Ми завжди підтримуватимемо демократичне право вільних людей обирати тих лідерів, які нестимуть відповідальність за майбутнє свого народу, незалежно від того, відроджена це Україна, а чи стара добра Англія».
На сьогодні в репертуарі Jethro Tull близько 420 композицій. Безперечно, кращі з них прозвучать у Києві 21 березня в палаці «Україна».
Отже, вперше за 35 років легендарні Jethro Tull виступлять перед своїми шанувальниками в Україні. Компанія «Єврошоу» підготувала поціновувачам розумної і гарної музики воістину королівський подарунок. Свої найкращі композиції музиканти запропонують вашій увазі на концерті, який, поза сумнівом, стане однією з найяскравіших музичних подій 2005 року.