UA / RU
Підтримати ZN.ua

Як Порошенко на "Молодість" сходив

Сьогодні, 1 червня, Київський Міжнародний кінофестиваль "Молодість" оголосить переможців і вручить найкращому головний приз - "Скіфського оленя" і грошову нагороду (10 тисяч доларів).

Автор: Марина Баранівська

Кінокритичний аналіз програм найстарішого, уже 48-го, фестивалю DT.UA опублікує у своїх наступних випусках, а поки що вашій увазі пропонуємо роздуми, викликані несподіваною появою на одному з показів Петра Порошенка.

Неділя, пообідній час, спекотно, столиця святкує День міста. У кінотеатрі "Київ", що став цього року головною фестивальною локацією, тихо й малолюдно. У Червоній залі, розрахованій на 290 місць, щонайбільше 40–50 глядачів, які віддали перевагу не шашликам, а перегляду позаконкурсної програми Watch Ukrainian! ("Дивись українське!").

Несподівано перед входом до кінотеатру з'являється охорона в цивільному, група фотографів і операторів на чолі з екс-керівником прес-служби АП Андрієм Жигуліним.

Показ затримують. Нарешті до глядацької зали входить Петро Порошенко з дружиною і двома онуками Петею і Лізою. Виявляється, цього святкового дня подружжя Порошенків вирішило вийти в люди, прогулятися новим пішохідним мостом і відвідати кінофестиваль "Молодість".

У ролику, опублікованому наступного дня на офіційному Ютуб-каналі п'ятого президента України, все те саме "кіно", яке ми спостерігали 22 квітня на Банковій, - перехожі обнімалися з переможеним, робили з ним селфі, дякували за роботу. Не дивно, що натхнений прийомом перехожих Петро Олексійович очікував овацій і багатоголосого "Дякую!" і в стінах кінотеатру.

Він входить до зали широко усміхаючись, готовий до нових народних обіймів. Однак півсотні глядачів, які очікували, коли ж почнеться показ, зустрічають його мовчанням. Виникає ніякова пауза. Порошенко продовжує усміхатися і показує авдиторії відразу два підняті вгору великі пальці, припрошуючи людей виявити йому свій захват і схвалення, але авдиторія продовжує мовчати.

"З такою авдиторією класно дивитися українське кіно!" - порушує обтяжливе мовчання екс-президент, стоячи впівоберта до камер, і всідається з родиною на свої місця.

Колись попередник Порошенка Віктор Янукович (правда, не особисто, а вустами Ганни Герман) у вітальному слові до відкриття чергового фестивалю висловився із властивим йому знанням законів життя, навряд чи почерпнутим з артхаусу. Мовляв, він, Віктор Федорович, добре розуміє проблеми "Молодості", яка має все, крім грошей, і тому намагатиметься допомогти організаторам фестивалю.

Facebook/Петро Порошенко

Несподіваний же візит Петра Порошенка на "Молодість" спонукує ретроспективно переглянути те, що відбувалося останніми роками в стосунках між організаторами фестивалю і владою, зокрема під час каденції президента-олігарха.

У 2010-2012 роках проведення "Молодості" обходилося в 1,5 млн грн щорічно, левова частка фінансування - з держбюджету. 2013-го були складнощі: фестиваль отримав лише 1 млн грн і лише через певний час - ще 665 тис.

2015 року, незадовго до початку фестивалю, гендиректор Андрій Халпахчі повідомляє: бюджет "Молодості" сформований лише на 5%. Під час проведеної краудфандингової кампанії вдалося зібрати аж 160 дол. Халпахчі заявляє, що фестиваль може переїхати з Києва, якщо місцева і всеукраїнська влада байдужа до долі фестивалю та репутації країни.

2016 рік - фестиваль підписує меморандум про співпрацю з КМДА, а почесний президент "Молодості" Віктор Ющенко востаннє з'являється на відкритті в цьому статусі. Втім, за словами одного з організаторів фестивалю, "більш-менш істотний внесок Ющенка у фестиваль завершився ще 2010 року. У наступні роки його привітання і статус були фактично декоративними".

2017 рік - провідні українські фестивалі (зокрема "Молодість") і представники кіноіндустрії звертаються до можновладців з відкритим листом і просять про підтримку. Відповіді немає.

2018 рік - "Молодість" уперше проводить церемонію відкриття на Поштовій площі (не від доброго життя, а тому, що так дешевше), її переносять з осені на весну, що призводить до зменшення авдиторії.

2019 рік - життя фестивалю налагоджується. Уперше "Молодість" отримала грант (46 тис. євро - 11% фестивального бюджету) у рамках програми ЄС "Креативна Європа". Плюс 6 млн грн від Держкіно й 1,5 млн грн від департаменту культури КМДА.

Попри це, команда Андрія Халпахчі досі так і не змогла домогтися від влади довгоочікуваного рішення про присвоєння "Молодості" державного статусу, що дозволило б зробити більш-менш передбачуваним фінансування однієї з важливих подій, за якою про Україну судять у світі…

Неочікувано опинившись в одному кінозалі з Порошенком, я як журналістка з цікавістю час від часу спостерігала, чи цікаво екс-президентові дивитися українські короткометражки. (Особисто мене ці фільми засмутили своєю низькою якістю - режисури насамперед - при, здавалося б, актуальності й важливості обраних тем (війна в Донбасі, проблеми вимушених переселенців, інклюзія в школі, психологічні проблеми підлітків тощо).

За моїми спостереженнями, Петро Олексійович відверто нудьгував усі півтори години. Не відривав погляду від телефона, щось жував, а один раз поцікавився в дружини, не чи хоче вона додому. Онукам Порошенка цікаво бути й не могло: їх привели на показ фільмів, зовсім не розрахованих на ніжний вік, тож невдовзі після того, як теле- і фотокамери відзняли все, що треба, і світло згасло, охоронці тихо вивели з зали дітей. Лише Марина Порошенко уважно дивилася на екран. До слова, на відміну від чоловіка, вона за останні п'ять років кілька разів була на відкритті фестивалю і патронувала спеціальну програму "Молодість - дітям".

Вийшовши з зали, Петро Олексійович натхненно сказав на камери правильні слова. Про те, як важливо підтримувати все українське і "мати Україну в серці". Про те, що кіно - потужний спосіб доносити важливі меседжі суспільству. Запитання, що ж завадило тепер уже колишньому президентові виявити політичну волю, визначити статус фестивалю і тим самим зробити стосунки між "Молодістю" і владою цивілізованішими, так і залишилося непоставленим.

Тільки не треба мені дорікати за те, що я нібито хочу від президента того, що не входить до його компетенції. Перерізати червоні стрічечки - теж не найголовніший обов'язок президента, проте на це він знаходив і час, і бажання.

Подивимося, що буде далі - за президента Зеленського, який уже встиг у найліпших традиціях українського політикуму сказати на камери правильні слова про Україну в серці і про те, що підтримка українського кіновиробництва буде одним з пріоритетів його роботи.