Виставка робіт французького фоторепортера Анні Ассулін «Руки письменників» проходить у Французькому культурному центрі. До експозиції ввійшли знімки рук сімдесяти письменників і філософів Франції: від Франсуази Саган до Клода Леві-Стросса. Сама мадам Ассулін прибула в Україну в рамках свого світового турне. До цього вона презентувала фототворчість у Мюнхені. Наступна її фотовиставка (після Києва) — уже в Москві.
Взагалі-то не лише Анні цікавлять... руки. Існує така наука, як хірогномонія, або хірогномія, яка вивчає зовнішній вигляд руки — її форму, забарвлення, щільність долоні, довжину пальців. А про хіромантію то й поготів усі чули.
Втім, француженка-фотограф віщуваннями майбутнього за лініями на руці не захоплюється. Зате вона розбирається в пропорціях рук, у їхній формі, у довжині пальців. І думає, що за жестами, напругою і навіть манерою тримати сигарету, ручку або склянку води про власника тих або інших рук можна сказати дуже багато чого. Тому, вивчаючи руки письменників, можна сміливо перефразувати мудрий вислів про те, що очі — дзеркало душі.
Справді, 70 відомих французьких літераторів, котрі «презентували» на київській виставці свої руки, і справді розповіли про себе набагато більше, навіть якби ми вдивлялися в їхні очі.
Фотограф Анні Ассулін |
— Руки письменників не завжди тонкі й досконалі, — каже мадам Ассулін. — Часто в цих людей руки такі, наче вони працюють не зі словом, а з необробленим деревом! Руки письменників помітно відрізняються від рук скрипалів або піаністів. Хоча, здавалося б, усе має бути інакше — людей інтелектуальної праці багато хто уявляє із довгими пальцями і витонченими долонями. Сьогодні майже всі літератори працюють із комп’ютером. Проте коли я пропоную їм зробити таку незвичайну фотосесію, усі вони механічно хапаються за ручку...
Анні Ассулін також зауважила, що разюча відмінність спостерігається навіть у самому процесі фотозйомки рук письменників і письменниць. Мовляв, дами скуті, напружені. І це нібито пов’язано з моментом інтимності. Але в одному вони мають рацію — за руками можна легко визначити вік.
Сьогодні в одній із шухляд робочого столу Анні Ассулін ховаються... близько 500 письменницьких рук!
В Україну майстриня прибула у супроводі французького письменника і своєї ж «моделі» Олів’є Ролена. Він — автор романів «Порт-Судан» і «Паперовий тигр» (його тексти поки що не перекладені в Україні). Коли Анні знімала його руки, то письменник спочатку взяв іграшковий пістолетик. Щоправда, фото видавало «несправжність» зброї, і довелося зробити «дубль два», вклавши у руки Олів’є перо.
Анні Ассулін дуже любить читати. Тому у фотографуванні керується одним: їй обов’язково має імпонувати творчість письменника. І на запитання, чи немає в неї бажання сфотографувати, наприклад, руки модного нині французького романіста Фредеріка Бегбедера, мадам Ассулін відповіла категорично: «Ні!». До творчості саме цього автора в Анні немає ані найменшого зацікавлення. І лише книжки «рук», представлених на персональній виставці, їй імпонують найбільше.