Незалежне (і впливове) журі французьких діячів мистецтв нещодавно вибрало з 512 претендентів спочатку п'ятірку найкращих українських молодих обдарувань, а потім визначилося з іменем щасливчика, котрий отримав грант на 20 тис. євро на навчання та інші витрати за 9-місячною програмою. Обраним став художник-самоучка Микола Толмачов із Броварів, який почав малювати буквально півтора року (!) тому.
Ще влітку серед молодих українських художників, графіків, скульпторів та фотографів було оголошено конкурс на отримання освітнього гранту для навчання в Паризькій школі образотворчих мистецтв (Гcole des Arts Plastiques de Paris) або іншому навчальному закладі Франції (на вибір переможця).
Родзинка гранту і конкурсу в тому, що переможців вибирали впливові у світі сучасного мистецтва особи: відома своїм інтересом до сучасного мистецтва дружина голови правління Дому моди Christian Dior Катя Толедано; галерист П'єр Дюмонтей; всесвітньо відомий фотограф Жерар Рансінан; галерист і колекціонер Дідьє Кжентовскі; художник і вчений Родольф Вон Гомберг; куратор виставок галереї Thaddaeus Ropac Бенедикт Буррус; один із художніх геніїв французької моди Алексі Мабій та колекціонер творів сучасного мистецтва П'єр Нувіньон.
Ніхто з них не приховував, що спочатку поставився до цієї ідеї міжнародного культурного фонду UART насторожено. Проте результат перевершив очікування: конкурсанти вразили якістю і тематикою робіт.
Тепер у Парижі богемні та білябогемні кола стверджують: українське мистецтво - "у тренді", це справді щось незвичайне й нове.
Уже сьогодні для деяких наших художників відчинені двері провідних паризьких галерей.
Під час церемонії оголошення переможця, яка відбувалася в самому центрі Парижа, на Єлисейських полях, у знаменитому в артистичних колах ресторані "Фукет", паризькі арт-критики й галеристи захоплено вивчали виставлені роботи, домовлялися про майбутні виставки та продаж робіт п'ятірки фіналістів: фотографів Артура Бондара і Дмитра Богачука, художників Миколи Толмачова, Ксенії Гнилицької і Олександра Галинського. Конкурсні роботи Толмачова і Богачука вже придбали відомі колекціонери.
До речі, Богачука журі відзначило особливо, попри те, що грант дістався юному Толмачову. Імпресіонізм фоторобіт Дмитра Богачука вразив журі: його "Маршрутка з Вишневого" та "Ранковий пірс в Одесі" - живопис у документальному жанрі.
Директор Нового національного музею Монако і член журі конкурсу П'єр Нувіньон сказав: "Дмитро Богачук зумів показати Україну з гумором та красою і дуже нетривіально: він навіть негатив і банальність трансформує у щось незвичайне й дуже гарне".
Французи заявили, що, дивлячись на ці роботи, не можна сказати, що вони конкретно з України, настільки вони наднаціональні. Один із гостей церемонії, український художник Віктор Мусі, який живе в Парижі, сказав, що йому безумно приємно бачити таке визнання французькими художніми колами України, бо відтоді, як він приїхав у Францію 16 років тому, і буквально до останнього часу їх усіх вважали просто російськими художниками.
Завдяки конкурсу про сучасних молодих художників заговорили вже не як про росіян, а як про українців, підкреслюючи, що справжній код мистецтва, справжній талант має бути зрозумілим завжди і скрізь.
У цьому контексті перемога Толмачова нетипова для нашої країни. Такого художника могли вибрати тільки незаангажовані профі, що й сталося.
Сам Ніколя, як його тепер називають у Парижі, каже, що в Києві його не прийняли б у художній інститут, оскільки в нього немає класичної початкової і середньої художньої освіти. Але, можливо, відсутність кліше та творча безпосередність і є розгадка його успіху?
Художник, учений і член журі Родольф Вон Гомберг каже, що Толмачов у свої 19 - талановитий сюрреаліст. Його бажання ілюструвати книжки й підштовхнуло журі до вибору - треба дати йому можливість розвиватися і навчатися у визнаних майстрів. Адже дати шанс - це, практично, змінити долю. "У нього є все для успіху: технічність, чуттєвість і спонтанність. Це нова течія у культурі, адже він народився в середині 90-х. Він радикальний у своїй творчості. Цікаво простежити, що ж буде далі".
Твори молодого художника з Броварів порівнюють із роботами Далі. А сам він хоче бути схожим на раннього Клімта і оформляти книжки: "Я надихаюся історією, літературою і за натурою - пасеїст. Для мене основним джерелом натхнення є минулі епохи. Зараз я б хотів ілюструвати "Маленького принца" Екзюпері або казки Оскара Уайльда. Це твори, які примушують замислитися над тим, що в тебе зараз відбувається в душі. Я щасливий! І щасливий, що нарешті зможу наживо ознайомиться з творами великих майстрів, які зберігаються в Луврі, музеях д'Орсе, Мармоттан-Моне, Далі, Делакруа, Родена".
Образи для своїх малюнків він знаходить у натовпі: "Усі мої портрети - це люди, мені незнайомі. Часто знаходжу їх просто на вулиці або у Фейсбуці. Тут, у Парижі, я бачу, як різняться типажі людей, характер, темперамент. Тут відчувається зухвалість, внутрішня пристрасть. Париж - це Париж, і мені здається, тут можна знайти якесь особливе натхнення і нові ідеї".
Його портрети дітей із птахами і тваринами зачаровують глядача сюрреалістичним поглядом на світ, який водночас абсолютно піддається дешифруванню. Ці невеликі портрети-малюнки з відточеною технікою вочевидь припали французам до душі, адже їхня пристрасть - портрети в невеликому витонченому форматі.
За умовами гранту, український художник повинен вивчити французьку. І в цьому йому допоможе UART.
Будемо уважно стежити за долею "Далі з Броварів", хай йому пощастить.