UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відлуння епох. Євромайдан і Перемога

Проект "Сила єдності - сила духу" об'єднав дві важкі віхи в історії України. Новітню історію та 70-літньої давності. Локації, в які переносить нас фотограф, усім відомі й знайомі - революційний Євромайдан та парк Слави.

Автор: Катерина Константинова

Новітня історія, яка "пишеться" на наших очах, останнім часом знаходить яскраве й глибоке відображення в роботах українських та іноземних фотографів. Фотоспалах фіксує миті нашого тривожного, але не позбавленого надій життя... Фотороботи Олександра Чекменьова та інших профі - документи епохи. Такі самі фотодокументи представлені сьогодні в Українському фонді культури (його очолює відомий поет Борис Олійник). Там розгорнуто проект "Сила єдності - сила духу": фотографії Сари Атлас, на яких відображені ніби дві епохи і дві паралелі: сучасність, Євромайдан - і герої минулого, ветерани, котрі захищали нашу свободу в роки Другої світової війни.

Локації, в які переносить нас фотограф, усім відомі й знайомі - революційний Євромайдан та парк Слави. І усвідомлено, і мимоволі автор говорить про зв'язок між різними поколіннями, які відстоювали людську честь, свободу та незалежність.

На фото - як обличчя молодої України, так і обличчя ветеранів. Це відкриті обличчя без пафосу, гриму, ретуші й награності. На фото - багато квітів. Просто феєрверки, салюти з квітів. Ці квіти - патріотам, "Небесній сотні", якої вже немає з нами, а також загиблим воїнам Другої світової. Жодна війна нічого не приносить людині, крім смерті. Недавня революція, що пролетіла, немов ураган, зірвала багатьом пелену з очей. Тому на фото Сари Атлас головний герой - людина оновленої України, яку вона побачила безпосередньо на Євромайдані та під час святкування Дня Перемоги.

Частина фотографій ще раз повертає до тих складних лютневих подій... На багатьох знімках - шини, барикади, гасла, лампадки, зруйнований Будинок профспілок. Але головні герої - прості українці.

На знімках, зроблених під час святкування Перемоги, - інші обличчя. Це обличчя ветеранів, яких об'єктив Сари Атлас запам'ятав на алеї Слави та біля Батьківщини-матері. Це теж українці. І вони, як і нинішнє покоління, - боролися за свободу. Вони теж уболівають і згадують загиблих товаришів.

Проект "Сила єдності - сила духу" об'єднав дві важкі віхи в історії України. Новітню історію та 70-літньої давності. Коли відбуваються такі драматичні події, нація набуває чіткості й ніби каже: ми хочемо жити саме так і виховувати дітей на благодатній українській землі. Ми живі!!! Ми хочемо бути почутими! І саме в критичні історичні моменти - як під час Майдану, так і під час Другої світової - народ об'єднується в боротьбі за одвічні цінності - мир, свободу, щастя.

Фотороботи, представлені у Фонді культури, - патріотичні. А почуття патріотизму в націй досить чітко визріває тоді, коли кричуща несправедливість поруч. Так було в 40-х ХХ ст. Так і тепер. Тому цей творчий проект і називається "Сила єдності - сила духу".

Це не перша виставка Сари Атлас в Українському фонді культури. Але громадянська, соціальна тема - уперше. Попередні її експозиції - тематика, яка стосувалася природи, архітектури, інтер'єру, різних сімейних цінностей.

- Виставка "Сила єдності - сила духу", представлена автором нинішнього року, викликана подіями, що відбулися, - каже DT.UA Олена Красильникова, член правління Українського Фонду культури. - І, як справжню творчу людину, все це її дуже сколихнуло, зачепило. Інакше цих фоторобіт не було б. Адже тепер на всій планеті - надзвичайно складна ситуація. І те, що сталося в Україні, - це також відлуння подій, які відбуваються у світі. А кожна ж людина хоче, щоб її сім'я була щасливою, щоб над головою було мирне небо і щоб світило яскраве сонце. Не випадково всі роботи Сари Атлас - на тлі блакитного та жовтого кольорів. Автор щиро вірить, сподівається й хоче донести головну думку - що Україну чекають мир, спокій та процвітання.