UA / RU
Підтримати ZN.ua

Від академізму до соцреалізму

На Андріївському узвозі, 3 фірма «Антик-центр» із 12 по 25 березня проводить передаукціонну виставку картин українських, російських та польських художників ХIХ—ХХ століть...

Автор: Олександр Брей

На Андріївському узвозі, 3 фірма «Антик-центр» із 12 по 25 березня проводить передаукціонну виставку картин українських, російських та польських художників ХIХ—ХХ століть. Виставлено 144 роботи 106 майстрів. Представлена колекція цікава не лише фаховою майстерністю художників, а й із погляду взаємного впливу та розвитку національних художніх шкіл цих країн. Так уже склалося, що в різні історичні періоди одна частина України входила до складу Польщі, а інша — до складу Російської імперії. Багато українських художників навчалися як у Петербурзі й Москві, так і в Кракові й Варшаві. Водночас багато польських і російських майстрів працювало в Україні. Своїми досягненнями вони доповнювали одне одного, зберігаючи при цьому національні художні й індивідуальні стилістичні особливості.

Найінтенсивніше розвивалися зазначені стосунки на початку XX століття. У цей блискучий період срібного віку з’являється безліч талановитих художників, а у великих культурних центрах країн — у Санкт-Петербурзі, Москві, Кракові, Варшаві, Львові, Києві, Одесі, Харкові — формуються великі приватні зібрання, які згодом лягли в основу багатьох музейних колекцій.

Художники з цих слов’янських країн експонують свої твори на міжнародних виставках і на рівних конкурують із кращими європейськими майстрами.

У наш час картини класиків XIX століття і майстрів початку XX століття з’являються на художньому ринку вкрай рідко, тому так несподівано і приємно побачити на виставці полотна Сергія Свєтославського, Віктора Васнєцова, Костянтина Коровіна, Володимира Орловського, Фелікса Вигживальського, Івана Труша та багатьох інших видатних майстрів минулого.

На виставці представлено роботи і знаменитих художників українського авангарду 1920-х — Василя Єрмілова, Вадима Меллера, Бориса Косарева, а також художників російської й української еміграції — Георгія Лапшина, Тетяни Логінової, Олексія Грищенка, Миколи Кричевського.

Значну частину колекції становлять картини українських класиків недавнього минулого. Серед них такі імена, як Олексій Шовкуненко, Адальберт Ерделі, Йосип Бокшай, Карпо Трохименко, Микола Глушенко, Сергій Шишко. Усіх не перелічити.

Виставка вражає розмаїттям стилів і напрямів — від академізму XIX століття до соцреалізму XX століття — і є значною подією художнього життя не лише Києва, а й усієї України.