За останні два роки було пограбовано музеї в Тернополі, Одесі, Севастополі, Яготині та інших українських містах. Серед причин, котрі приводять до крадіжок, експерти називають недостатнє фінансування музеїв, котре обертається відсутністю сигналізації та охорони, а також халатність музейників.
9 квітня 2007 року із зали Тернопільського обласного художнього музею було вкрадено картину Іллі Рєпіна «Український пейзаж». Цю роботу оцінюють у 1-2 мільйони доларів.
Як показало розслідування, сигналізацію в музею було відключено за несплату ще кілька місяців перед тим. А зображення злочинців, котрі вкрали недешеве полотно, вдалося отримати тільки завдяки камерам відеоспостереження сусіднього магазину.
«Якщо говорити про інтерес зловмисників до певних напрямків у мистецтві, то у нас доволі чітко простежується тенденція. Наприклад, три роки тому у нас приблизно у цей самий час у нас вкрали етюд Шишкіна, а зовсім нещодавно – картину Рєпіна», — роздумує Ігор Дуда, директор пограбованого музею.
«Ті полотна, котрі у нас було винесено, є класикою українського живопису. Вочевидь, класика і далі в ціні на чорному картинному ринку», — коментує ситуацію директор Яготинської картинної галереї Віра Кольга. Там минулого року злочинці вкрали 33 картини відомих українських майстрів, загальною вартістю до мільйона доларів. На щастя, правоохоронцям вдалося повернути більшу частину вкраденого.
Хоча, згідно з загальносвітовою статистикою, правоохоронні органи знаходять лише одну з десяти вкрадених картин, а чорний ринок витворів мистецтва займає стабільне четверте місце у рейтингу найбільш прибуткових сфер злочинної діяльності (після наркотиків, зброї та відмивання грошей).
Про те, як і чому грабують українські музеї, читайте у статті Катерини Константинової «Український пейзаж – украдене щастя» у свіжому номері «ДТ».