UA / RU
Підтримати ZN.ua

Усе буде файно. ТОП-10 культурних подій 2019-го

Днями Міністерство культури України підбивало підсумки своєї діяльності за минулий рік і анонсувало найважливіші культурні події вже року нинішнього.

Автор: Дмитро Левицький

DT.UA розширює цей "чарт" важливих та очікуваних подій 2019-го, пропонуючи і власні версії.

* Бієнале молодого мистецтва в Харкові

Центром сучасного мистецтва України у вересні стане Харків.

Заздалегідь оголошено конкурс для кураторів основної і паралельної програм. На бієнале будуть дитячі й освітні програми. Як зазначають організатори, одне з завдань бієнале - підтримка молодої кураторської школи, що формується в Україні. Голова Координаційної ради бієнале - директор харківської муніципальної галереї Тетяна Тумасян. Засновник бієнале молодих художників - Мінкульт. Уперше така подія відбулася у столиці в "Мистецькому Арсеналі".

Наразі оголошено відкритий конкурс для художників на участь в основному виставковому проекті (претенденти - віком до 35 років). Організатори також відзначають, що майбутня подія - це спосіб презентувати погляди нового покоління в українському візуальному мистецтві та відкрити нові імена.

* Прем'єра українсько-американського фільму "Захар Беркут"

Дата виходу стрічки - 10 жовтня.

Зайве повторювати, що це, по суті, перший амбіційний і масштабний зразок співпраці українського й американського кінобізнесу. Над фільмом працюють режисери Ахтем Сеітаблаєв та Джон Вінн. У головній ролі - Роберт Патрік. Бюджет становить 75 млн гривень. Є очікування, що цей історичний екшн за мотивами однойменної повісті Івана Франка зможе хвацько підкорити Голлівуд.

* Ювілейний сезон Національного театру імені Івана Франка: сторіччя

Цьогоріч, 28 січня, франківці відзначатимуть 99 років від дня свого народження.

kudago.com

Власне, цього дня й було відкрито Театр імені Івана Франка. Перша вистава - "Гріх" за п'єсою Володимира Винниченка. Біля витоків театру стояли Гнат Юра, Амвросій Бучма, інші видатні митці. Отже, старт наступного сезону (після літніх відпусток) - особливо відповідальний, бо це сезон 100-літнього ювілею. Нині театр формує різновекторну програму ювілейних заходів. Один із таких векторів - низка прем'єр на основі української класики. Це, зокрема, "Лісова пісня" Лесі Українки (режисер Сергій Маслобойщиков), "Украдене щастя" Івана Франка (постановку розпочне головний режисер театру Дмитро Богомазов), "Лимерівна" Панаса Мирного (режисер Іван Уривський). І це далебі не всі назви й заходи.

* Міжнародний фестиваль мистецтв "Карпатський простір-2019"

mi100.info

Програма фестивалю у стадії формування, але обіцяє бути насиченою та різноманітною: форум триватиме чотири дні - 3, 4, 5, 6 травня в Івано-Франківську.

Нагадаємо, що торік "Карпатський простір" став одним із наймасштабніших мистецьких форумів в Україні, об'єднавши представників з 18 країн світу і презентувавши насичені музичні, театральні та інші мистецькі програми. Загалом, форум перетворився на такий собі Давос - місце зустрічі політиків, митців, бізнесменів в Івано-Франківську.

* Міжнародний музейний форум

Подію заплановано на червень.

Як зазначає Євген Нищук, цей захід надзвичайно важливий для всієї музейної галузі країни. І, до речі, цього тижня, 26 січня, Павло Гудімов та Олександр Ройтбурд презентували нову концепцію реформування музейної галузі. Про деталі, перспективи і результати цієї концепції згодом можна буде поговорити окремо, докладно.

* День Європи у столиці

2019-го День Європи в Україні припадає на 18 травня.

112.ua

Програма заходів, звісно, ще у стадії формування. Щойно сформують - повідомимо.

* Український проект на Венеційській бієнале

2019-го Україна 10-й раз візьме участь у бієнале, до того ж у просторі престижного "Арсеналу".

Бієнале пройде у травні 58-й раз. Призначений куратор Ральф Ругофф презентує в рамках форуму сучасного мистецтва основний проект на запропоновану тему - "Щоб ви жили в епоху змін". Оскільки ми постійно живемо в такі епохи, то ніяким сучасним мистецтвом нас давно не здивуєш. І свідчення цього - навіть ситуація навколо українського проекту.

wikipedia

"Тінь "Мрії" падає на сади Джардіні" - так називається проект "Відкритої групи", який і посів перше місце, претендуючи на участь у бієнале. Проект Арсена Савадова "Голоси любові" - теж знаковий проект від України, що має багато прихильників. Одне з важливих питань стосовно участі України в бієнале у зв'язку з проектом "Тінь "Мрії"…" - чи буде можливість у молодих художників реалізувати свій намір, тобто отримати дозвіл на проліт літака "Мрія" над Венецією. Адже саме він і має кинути тінь на потрібній висоті, аби всі учасники бієнале звернули на це увагу якраз у момент польоту літака: люди мають задерти голови і вдивитися у "Мрію" крізь тінь.

* Франкфуртський книжковий ярмарок

Із 16 по 20 жовтня 2019-го розгорнеться ця престижна акція, на якій, за словами міністра культури, буде "потужне традиційне національне представлення" нашого книжкового контенту.

Frankfurter Buchmesse / Facebook

Це вже 71-й ярмарок. Він позиціюється як з'їзд професіоналів, як територія, де налагоджуються тісні контакти між книговидавцями, авторами. Це, звісно, і презентація нових видань, - таких маса. Останніми роками кількість відвідувачів ярмарку зростає. Хоча експерти й прогнозують швидку смерть паперової книжки. Торік, зокрема, в огляді поліграфічної, а також електронної та аудіовізуальної продукції взяло участь близько 7500 експонентів зі 110 країн, а саму виставку відвідало близько 300 тис. спеціалістів і зацікавлених читачів.

* Міжнародний форум "Креативна Україна"

У листопаді 2019-го вже втретє має відбутися ця подія.

Як кажуть фахівці, "Креативна Україна" - важлива експертна платформа для обговорення розвитку IT-технологій, дизайну, культурних індустрій, цифрового контенту. Крім того, "Креативна Україна" - майданчик для суспільно-політичних експертних дискусій, мета яких - формувати державну політику у сфері культурних і креативних індустрій.

Тобто цей захід є містком між громадянським суспільством, органами влади та секторами економіки, яким має йти налагодження ефективного партнерства та залучення нових ефективних культурних гравців на культурну мапу.

Докладну програму буде оголошено згодом.

* Знакові ювілеї

Таких ювілеїв цьогоріч - чимало.

Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка

Але, безперечно, особлива увага в 2019-му прикута до 250-річчя від дня народження Івана Котляревського (9 вересня), як автора "Енеїди", "Наталки-Полтавки" - творів, що народжували й утверджували нову українську літературу, українську мову.

7 серпня - 200 років від дня народження Пантелеймона Куліша, видатного письменника, фольклориста, критика, автора "Чорної Ради", соратника та іноді опонента Тараса Шевченка.

А 19 грудня - 100 років від дня народження видатного українського перекладача, культової особистості української культури Миколи Лукаша, який геніально переклав "Фауста" Гете, "Мадам Боварі" Флобера та багато інших творів світової літератури.