У галереї ART-14, що в Михайлівському провулку, триває персональна виставка-інсталяція художниці Алли Жмайло "З думками про зиму 2014–2015". У проекті, який відбиває українську тему, художниця звернулася до незвичайного матеріалу - гуми. Це сучасний погляд на український орнамент, український костюм. Причому в Алли Жмайло вже є лялька-оберіг не з ниток і ганчірочок, а… з гумових покришок та кульок.
В експозиції переважає чорний колір. Але на темному тлі багато і яскравих квітів, у яких - надія й віра у життя.
Художниця любить сучасні - доступні - матеріали. І, каже, мовляв, так вийшло мимоволі, що експонати цієї виставки виконані переважно з гуми - автомобільних шин, покришок.
Для цієї майстрині на першому місці - саме матеріал. Тобто його відкриття й вивчення. "Якщо я відкрила для себе раніше незнайомий матеріал, то копаю глибоко, доки не вичерпаю для себе всі його резерви і можливості..."
Тому тепер найцікавіший матеріал для Алли - гума, тобто будь-які шини й покришки - велосипедні чи автомобільні. Авторка вже понад рік творить саме в такому напрямі.
Наприклад, рушник у виконанні художниці - звичайна сітка рабиця для городніх робіт, квадратики якої заповнені гумою. Сам візерунок сканований з української вишивки.
Виходить, що це мегавізерунок, він наче "збільшений" у комп'ютерних пікселях. На задньому плані в галереї - образ кози, всі частини якої, як і годиться, виконано також із гуми - і роги, і вуха, і бороду.
Помітний експонат цієї виставки - доволі незвичайний український костюм… Можна таке уявити? Якщо спідниця з рабиці з гумовою вишивкою, а корсетка - автомобільна камера… Плюс в'язальний дріт… "Коралове" намисто - яскраві повітряні кульки, вінок - половинки різнобарвних дитячих м'ячиків, а також акваріумні квіти.
Куратор галереї Катерина Борисенко зізнається, що Алла Жмайло - одна з її любимих авторок, галерейна муза.
- Працюю в галереї з авторами, чия творчість мені близька, - говорить Борисенко. - Найголовніше - зробити цікаву експозицію. Тепер ми хотіли донести українську тему в такій-ось незвичайній інтерпретації. Алла до останку не показувала своїх робіт. Але я їй вірила, бо знаю: те, що зробить вона, буде цікавим. Так і сталося.
Сама Алла Жмайло розповідає:
- Я як художник була здивована, що негодящий матеріал може дати стільки можливостей. Не так давно я працювала над колекцією аксесуарів із гуми. І залишилося багато відходів. Саме з цих решток виконані мої "рушники". Цікаво робити концептуальні проекти, щоб це була не просто виставка робіт, а в усьому бачився смисл, концепція. Найближчим часом українська тема буде трендовою. Адже тепер на світовому ринку фешн-індустрії надзвичайно проявлені національно-етнічні мотиви.
Українські символи в нестандартному оформленні Алли Жмайло списані з реальності і пропущені через бачення художника. Одне слово, наш візерунок, наш костюм. Ще – в експозиції представлені незвичайні жіночі прикраси також із негодящих матеріалів - гуми, дроту, пластмаси…
- У мене є надзавдання: зробити універсальну прикрасу, яка буде і повсякденною, і святковою, і вечірньою. Цілеспрямовано йду до цієї мети. Погоджуся, що всі прикраси в мене масивні, трохи навіть брутальні… Вважаю, що аксесуар - це емоція в гардеробі жінки. А емоція завжди має привертати до себе увагу…
Та головне, що всі ці аксесуари - гармонійні й мирні… Вони доведені до ювелірної відточеності та досконалості. І разом із іншими експонатами виставки органічно вписуються в атмосферу самої галереї - в самому центрі столиці.