UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тарас Бульба побачив небо над головою

Харківський національний театр опери і балету ім. М.Лисенка відкриває свій новий сезон оперою "Тарас Бульба". Керівництво театру вирішило не йти второваними шляхами, а представити знаменитий твір у трохи незвичному форматі - просто неба - для всіх харківських меломанів.

Автор: Леся Ільєнко

Харківський національний театр опери і балету ім. М.Лисенка відкриває свій новий сезон оперою "Тарас Бульба". Керівництво театру вирішило не йти второваними шляхами, а представити знаменитий твір у трохи незвичному форматі - просто неба - для всіх харківських меломанів.

Організатори проекту повідомили ЗМІ, що "Тарас Бульба" саме просто неба стане великою театральною виставою, в якій величезну роль відіграватимуть не тільки музика й виконавська майстерність, а й самі декорації - площа, тисячі меломанів. Тобто опера стане "ще ближчою до народу", перетворившись на приголомшливе музичне майданне дійство. Перед входом у театр розігруються епічні батальні сцени, акторів задіяно і в музичних, і в драматичних фрагментах, практично весь колектив театру залучено в цей проект.

Диригент "Тараса Бульби" - Віктор Плоскіна, маестро широко відомий не лише в Україні, а й за її межами. Він очолював Національний оперний театр Сербії, з 2007-го - головний диригент Національного академічного Великого театру опери і балету Республіки Білорусь. Як розповідає DT.UA пан Плоскіна, у Білорусі він працював над 20 оперними постановками, це колосальний творчий досвід. Але, за його словами, нинішній "Тараса Бульба" - прем'єра всього його життя.

Нагадаємо, що опера Лисенка має щасливу творчу долю. В основі - лібрето Михайла Старицького за мотивами повісті Миколи Гоголя. Як стверджують музичні довідники, першу постановку цієї опери було здійснено 90 років тому, у 1924-му, причому саме в Харкові. Тому нинішня майданна вистава - своєрідний уклін історії. Слід зазначити, що свого часу клавір цієї опери високо оцінив Петро Чайковський. Однак за життя Лисенка з постановкою все ніяк не складалося. Згодом опера зазнала нових редакцій, над нею працювали Л.Ревуцький і Б.Лятошинський. Музикознавці зазначають: у "музичній тканині опери - безліч виразних, що легко запам'ятовуються, мелодій, просякнутих духом українського фольклору".

У нинішній харківській виставі партію Тараса Бульби довірили Михайлові Олійнику. Віктор Плоскіна зазначає, що харківська музична аудиторія надзвичайно вимоглива. "Неякісні вистави слухач зазвичай ігнорує, а високий художній рівень він оцінює як і годиться - заповнюючи залу".

Нині Харківська опера готується до відповідальних гастролей у Бельгії, де представить роботу відомого українського балетмейстера Алли Рубіної. У планах - постановка "Кармен", а до кінця 2014-го, присвяченого 200-річному ювілею Тараса Шевченка, театр має намір завершити роботу над ораторією Віталія Губаренка "Згадайте, братія моя". Коментуючи для DT.UA нинішню ситуацію з ініціативою Мінкульту запровадити у всіх українських театрах контрактну систему, Віктор Плоскіна каже: "Цю ініціативу слід було здійснити ще 20 років тому. Бо сьогодні вітчизняний театр перебуває в стані глибокого розриву: з одного боку - засади радянської театральної системи, з іншого - європейські орієнтири. Тому треба зробити все можливе, щоб при театральних реформах самі театри не перетворилися на клуби за інтересами..."