UA / RU
Підтримати ZN.ua

STOMP, хто їде? Мюзикл без музики: з Лондона з любов’ю

Такого театру Київ ще точно не бачив! В одній надзвичайно дотепній виставі задіяні цілком буденні,...

Автор: Ольга Стельмашевска

Такого театру Київ ще точно не бачив! В одній надзвичайно дотепній виставі задіяні цілком буденні, а інколи й неймовірні предмети: запальнички, газети, кухонне начиння, інший різноманітний мотлох… З цього й народжується особлива музика спектаклів STOMP, визнаних в усьому світі (й навіть «Оскаром» помічених).

«Здається, STOMP пасуватиме глядачам будь-якого віку. Ідеально — тим, чиї діти надто дорослі або просунуті, щоб затягнути їх на балет або дитячу виставу», пише Sunday Telegraph.

Якщо коротенько охарактеризувати це англійське шоу, що насувається на Київ, то вийде: «поп-арт» для вух, «ритм» для очей, «театр» для ніг.

Саме з театру, точніше — театрального фестивалю — все й почалося. На початку 90-х STOMP уперше виступили на знаменитому Единбурзькому театральному фестивалі: унікальний номер зі сміттєвими баками був поставлений ще 1983-го і став візитною карткою цього колективу.

Сьогодні STOMP — найвідоміший мюзикл без музики. Їхні перші гастролі в Україні точно тягнуть на сенсацію! А побачити унікальних ритмічних хлопців можна буде на шести спектаклях, що пройдуть у Жовтневому палаці (МЦКіМ) 22 і 23 квітня о 19:00, а 24 і 25 квітня — о 15:00 і о 20:00.

Учасники шум-шоу STOMP перетворюють урбаністичне середовище на театральний майданчик, створюючи дотепні вистави з різних предметів. Вони шарудять газетами, клацають запальничками і шумлять усім, що трапиться під руку.

«Унікальність нашого спектаклю в тому, що нам не доводиться нічого купувати, ми не використовуємо дорогого обладнання — гітар, барабанних установок. Усе просто старий мотлох, це доступне кожному», — пояснюють учасники колективу. Незважаючи на те, що для виступу імпровізаторам не потрібна спеціальна апаратура, до Києва вони планують привезти кілька вантажівок із реквізитом.

За словами артистів STOMP, для роботи в їхньому колективі ніяка спеціальна освіта не потрібна. Головне — відчуття ритму й відчуття гумору.

Шоу STOMP було створене 1991-го відомим британським перкусіоністом і телеведучим Люком Кресвеллом, а також музикантом і драматургом Стівом МакНіколасом. Жанр постановки ними визначений як «ритм-шум-шоу», оснований на дикій комбінації гри на ударних інструментах, пантоміми, степу і брейку.

Сьогодні STOMP — уже не єдиний барабан, що висів на шиї Люка Крессвела у далекому 1991-му. Тепер серед інструментів є і гумові шланги, і запальнички Zippo, і пластикові пакети, і кришки від баків, і, не повірите, навіть кухонна раковина — все йде в роботу для створення цього феноменального шоу, яке зібрало безліч нагород по всьому світі. Вже 14 мільйонів глядачів у 43 країнах світу на п’яти континентах накрило хвилею адреналіну й хорошого настрою, яку рік у рік здіймає тупіт десятків ніг та приголомшливий барабанний дріб. STOMP робили постановки для церемоній «Оскар», «Еммі» і Латинських «Греммі».

***

Сьогодні, після шести років успішних виступів у Лондоні, STOMP представляє шоу в дусі STOMP Out Loud, великомасштабної постановки в Лас-Вегасі. Нова музика і хореографія доповнені свіжим набором повсякденних побутових предметів, із яких видобуваються магічні ритми. В одній з найбільш видовищних частин шоу учасники кидають одне одному банки з фарбою, встигаючи заодно вистукувати на їх поверхні надзвичайно складний ритм. Роблячи ставку насамперед на видовищність, STOMP використовуватиме накачані повітрям камери шин велетенських вантажівок, закріплених на поясах артистів. Таким чином, звичайна камера перетворюється на гумову спідницю й портативну ударну установку водночас.

Головна складова шоу STOMP — синтез майстерної хореографії, злагодженої роботи учасників, гри звичайних предметів замість барабанів і відчайдушної невгамовної клоунади. Невтомна команда з восьми учасників перетворює мітли на танцювальних партнерів, плескання — у складну розмову, а пляшки з водою — у вишукані музичні інструменти.

За час існування колектив STOMP використав понад 50 тис. коробок із сірниками, 30 тис. віників, 20 тис. баків, 10 тис. барабанних паличок, 25 тис. літрів чорної фарби з 737 малярськими валиками.

Виступи STOMP відвідували такі зірки як Квінсі Джонс, Боб Ділан, Настасья Кінскі, Лайза Мінеллі, Дензел Вашингтон, Лорен Бекол, Джоді Фостер, Майкл Дуглас, Сьюзан Сарандон, Кірк Дуглас, Гаррісон Форд, Мел Сміт, Майкл Джексон, Джеймі Лі Кьортіс, Стівен Спілберг, Ізабелла Росселіні, Бен Кінгслі, Брюс Вілліс, Демі Мур, Деріл Ханна, Том Вейтс, Джим Керрі, Пітер Фонда, Вайнона Райдер, Річард Гір, Опра Уїнфрі, Катрін Деньов, Енді МакДауелл та багато інших. Схоже, і нам час приєднатися. (Інформаційний партнер проекту — «Дзеркало тижня».)

Основні нагороди STOMP:

— премія Лоуренса Олів’є в номінаціях «Найкраще шоу» і «Найкраща хореографія»;

— премія OBIE за «Найкращу позабродвейську постановку»;

— Drama Desk Award у Нью-Йорку за «Унікальну театральну постановку»;

— номінація на Оскар за фільм Brooms («Мітли»);

— премія Chicago Human Rhythm Project JUBA! у номінації «Прорив у танцювальних постановках із застосуванням ударних інструментів»;

— чотири номінації на премію «Еммі» за STOMP Out Loud, а також «Еммі» у номінації «Найкращий багатокамерний монтаж у короткому серіалі»;

— у 2002 р. фільм «Пульс», створений STOMP, отримав приз за «Найкращий фільм» і «Найкращий саундтрек» Асоціації гігантських екранів, а також переміг у номінації «Найкращий британський фільм року» на Французькому фестивалі британського кіно. У 2008-му фільм «Дикий океан» отримав приз за «Найкращий звук» і «Найкращий саундтрек» на церемонії нагородження GSCA.