UA / RU
Підтримати ZN.ua

СКАЖИ: ІРАН

Хоч скільки разів повторюй слово «Європа» і похідні від нього, більш «європейським» від цього не станеш...

Автор: Олександр Рутковський

Хоч скільки разів повторюй слово «Європа» і похідні від нього, більш «європейським» від цього не станеш. У правоті цієї перефразованої східної мудрості українці за останню десятирічку встигли не раз переконатися. Так, на захід сонця від нас мешкають одновірці-християни, котрі демонструють високі зразки цивілізованості. Ось тільки одного простого споглядання їхнього прикладу замало, виявляється. Справи ж треба «по-європейськи» творити. А до того ж і за протилежним геовектором не гріх поглядати. Не дарма ж наш національний костюм — польський жупан у «чисельнику» і турецькі шаровари в «знаменнику» — являє наочний символ української транзитності в Євразії. Тим часом східні формули успіху — Японія, Китай, Південна Корея — не менш повчальні й авторитетні, аніж західні. Чи візьмемо Іран. Відверто скажу, що, наприклад, остання миротворча ініціатива цієї країни в іракській кризі мені незрівнянно миліша за попередню спробу Заходу демократизувати місцеве населення з допомогою касетного бомбометання.

Що ж до гіпотетичної ролі того ж іранського кіно як дороговказної зірки для українського екрану, то годі й казати. На цю тему можна тільки мріяти: торік в Ірані було знято 60 фільмів. Ця національна кінематографія — неодмінний учасник усіх найпрестижніших МКФ світу, звідки іранці досить часто повертаються з призами. І от найближчим часом громадяни України отримають можливість близько познайомитися як із загадковим феноменом іранської «нової кінохвилі», так і зі зразками видів творчості в цій країні (традиційні народні промисли, сучасний живопис, книга, фотографія). З 21 по 24 квітня ц.р. у Києві, а потім ще у трьох містах — Львові (28 квітня — 2 травня), Харкові (11—15 травня) та Сімферополі (18—22 травня) — уперше пройдуть Дні культури Ісламської Республіки Іран в Україні.

На прес-конференції в Міністерстві культури та мистецтв України глава цього відомства Юрій Богуцький та Надзвичайний і Повноважний Посол Ірану в нашій країні Бахман Тахеріан Мобараке підкреслили особливе значення цієї масштабної культурної акції: в її ході на найвищому рівні має бути підписана програма співробітництва наших двох країн в галузях культури, освіти, проблем молоді, науки, спорту, туризму та ЗМІ. Тобто йдеться про встановлення довгострокового і багатоканального діалогу держав «хреста і півмісяця» у такій загальносвітовій ситуації, яку багато хто розцінює як безвихідний цивілізаційний конфлікт, як початок глобального кінця. Не приховуватиму, дуже приємно нарешті бачити свою Батьківщину в числі авторів прекрасної миротворчої ініціативи, а не серед підручних чужих сумнівних починань. Бо, як справедливо зауважив пан Богуцький, поки народи ведуть діалог, вони не воюють.

Відповідаючи на запитання журналістів, пан Бахман Тахеріан Мобараке відзначив можливість у майбутньому зустрічних ірансько-українських музичних фестивалів, персональної ретроспективи живого класика іранської та світової кінематографії Мохсена Махмалбафа, а також представив нинішню кінопрограму. До неї увійшли сім картин, причому відкрилися покази в столичному Домі кіно геть інтригуючою річчю — «Святою Марією», фільмом, знятим у правовірно мусульманській країні за мотивами Євангелія. У наступному номері «ДТ» автор цих рядків спробує проникнути в таємниці успіху іранського кіно.