UA / RU
Підтримати ZN.ua

СІЛЬСЬКИЙ ЕРМІТАЖ

Таким зібранням картин може похвалитися не кожне місто з мільйонним населенням, а про невеликі годі й казати, тут же в селі і.....

Автор: Антоніна Мазниця

Таким зібранням картин може похвалитися не кожне місто з мільйонним населенням, а про невеликі годі й казати, тут же в селі і... таке диво — роботи Поля Гогена, Пабло Пікассо, Іллі Рєпіна, Тараса Шевченка...

Приблизно за 100 кілометрів від Харкова у старовинному українському селі Пархомівка, заснованому в 70-х роках XVII століття, розмістився Пархомівський історико-художній музей. Відкрито його 1955 року з ініціативи вчителя історії, цінителя стародавньої культури і мистецтва Панаса Луньова. Ідею Панаса Федоровича — створити шкільну картинну галерею — палко підтримали школярі. Музей створювали без жодних технічних засобів: не було рамок, устаткування, скла. Все доводилося майструвати, переробляти зі старого. Луньов мусив учитися сам і вчити хлопців та дівчат. Сільська рада виділила під музей старовинний будинок, побудований у 80-х роках ХVIII століття. Діти працювали із захопленням, енергією. Зібрали все «музейне» або те, що здавалося їм таким: картини, монети, медалі, вироби з кераміки, вишивані рушники, стародавній одяг, прикраси, хатнє начиння, стародавні книги, ікони. Це була ціла епопея, сповнена радісних, зворушливих, а інколи й кумедних епізодів. От як згадує про цей період сам Луньов:

— Ми буквально все перевернули у навколишніх селах, зазирали до бабусиних скринь, на горища. Багато жителів села самі приносили нам речі, що, на їхню думку, могли стати музейними експонатами. Не все зібране було цікавим або мало художньо-історичну вартість, але в морі знахідок нам пощастило знайти справжні шедеври. Жителі Пархомівки й навколишніх сіл подарували музеєві дві акварелі О.Іванова, його етюд «Голова старця» до картини «Явлення Христа народу», кілька кавказьких пейзажів М.Ярошенка, натюрморт В.Сєрова, два пейзажі О.Калама, картину Якоба Рейсдалі «Пейзаж з гірською рікою і хатиною», «Портрет В.А.Харитоненка» роботи І.Рєпіна, пейзаж С.Васильківського «Надвечір’я», картину Ораса Верне «Перед боєм» та інші.

У Пархомівці школярі знайшли кілька зразків українського іконопису ХVШ століття.

Підтримали школярів і харківські митці, передавши в дар музеєві понад 70 живописних та графічних робіт, що й склали основу музею.

П.Луньов та його учні навели особисті контакти і почали листуватися з багатьма митцями з Москви, України, Вірменії: К.Юоном, І.Їжакевичем, С.Коненковим, В.Фаворським, М.Сар’яном, Є.Вучетичем, Б.Пророковим, Ю.Піменовим та іншими.

Велику допомогу в поповненні музею надали Державний музей образотворчого мистецтва ім.О.Пушкіна, Ермітаж, музей Московського Кремля. Митці дарували не лише свої, а й роботи друзів. Приміром, Фаворський розсилав свої гравюри у багато країн світу, а натомість митці надсилали свої роботи, — все це він дарував музеєві.

Сьогодні в музеї близько 5 тисяч творів живопису, графіки, скульптури, декоративного і прикладного мистецтва.

Є невеличка археологічна колекція, зібрана в Червонокутському і Богодухівському районах. Це пам’ятки культури кам’яного і бронзового віку: грубі ручні рубила, ретельно оброблені кам’яні сокири і молотки, бронзові серпи. Привертає увагу стилізоване зображення чоловічої голови з каменю — найдавніша пам’ятка мистецтва в музеї. Є скіфські наконечники для стріл, кинджал, ніж, прикраси для збруї.

Багато експозицій етнографічного характеру: одяг, знаряддя праці. Вражають багатством фантазії вишивані рушники.

Є експозиція давньоруського мистецтва. Тут можна побачити вироби майстрів Київської Русі: ікони з металу з перебірчатою емаллю, бронзові прикраси. Цікаві пам’ятки книжкового мистецтва і культури — «Євангеліє», видане Іваном Федоровим у Львові, і «Євангеліє» початку ХVII століття з окладом чеканної роботи. Живопис представлений іконами ХV—ХVIII століть, особливо вирізняються ікони «Архангел Михаїл» та «Святий князь Гліб» (ХVII століття).

Привертають увагу картини «Портрет хлопчика» І.Аргунова, «Чернець зі свічею» В.Тропініна, «Портрет незнайомки» О.Кіпренського. В експозиції — етюди К.Брюллова, картини І.Айвазовського, етюди І.Шишкіна «Полудень», «Парк Лаваль», пейзажі І.Левітана «Після дощу», «Струмок», чудесний натюрморт В.Сєрова «Фрукти». Глибоким психологізмом позначений «Портрет В.Харитоненка» роботи І.Рєпіна, сповнені лірики пейзажі К.Княжицького, навіває тихий смуток пейзаж С.Васильківського «Надвечір’я», буйство барв у портреті Ф.Малявіна «Селянка в червоному». Є подарунки Іллі Глазунова «Портрет Герберта Уельса» і «Портрет Дмитра Пожарського». Особливо цінують у музеї картини Казимира Малевича. У Пархомівці пам’ятають його худим допитливим хлопчиком — тут він учився в школі, робив свої перші творчі кроки.

Серед найкращих графічних робіт — малюнки олівцем Т.Шевченка «Покинутий млин» і «Хутірець». Тут-таки малюнок І.Шишкіна «Сосни», «Верхівки сосен», гравюра «Бурелом», офорти В.Мате (портрети художника І.Шишкіна й О.Боголюбова), гравюра М.Уткіна «Портрет О.В.Суворова», ілюстрації В.Сєрова до байок І.Крилова.

Зі скульптурних творів привертають увагу портрет дівчинки «Ніночка» (мармур) С.Коненкова. У колекції прикладного мистецтва особливо цікаві зразки порцелянових виробів ХVIII століття заводів Гарднера.

Представлені творчі роботи майстра гравюр В.Фаворського (ілюстрації до «Слова о полку Ігоревім»), ліногравюра «Птахи прилітають».

Є тут і малюнки Кукриніксів.

У музеї зберігаються полотна французьких митців О.Верне («Перед боєм»), К.Пісарро («Весна»), О.Ренуара (етюд «На балі»), П.Гогена (етюд «Пальми»), П.Сезанна (етюд «Натюрморт зі стільцем»), А. Матісса («Циганка») та інші. Серед цікавих експонатів подарунок І.Еренбурга — малюнок П.Пікассо «Голуб з оливковою гілкою».

Італійське мистецтво подане в основному копіями з картин Рафаеля, Леонардо да Вінчі, Тиціана. З оригінальних творів слід назвати «Мадонну» невідомого митця ХVI століття і гравюру Д.Піронезі «Вид Риму».

Гордість музею — офорти великого голландського живописця Рембрандта «Портрет Я.Сікса» і «Портрет рабина». В експозиції є картина Ф.Боля, учня Рембрандта, — «Портрет дівчинки» і «Йосип розповідає сни», а також робота невідомого митця «Покладення в труну» і полотно Я.Рейсдалі «Пейзаж із водоспадом». Дуже цікава картина іспанського митця Б.Е.Мурильйо «Магдалина, яка кається».

Цікавий скульптурний портрет «Нефертіті» (зліпок) передано у дар сільському музеєві Берлінським художнім музеєм.

Протягом 35 років цей музей був просто шкільним, працював на громадських засадах: учні 7—10 класів проводили екскурсії, їздили по експонати. І лише 1986 року галерея стала державною — відділом Харківського художнього музею. Протягом року музей відвідують понад 10 тисяч шанувальників прекрасного, торік побувало вже 16 тисяч чоловік. Пархомівський музей — це унікальне зібрання творів живопису, графіки, скульптури. Не без підстав його називають малим сільським Ермітажем.