UA / RU
Підтримати ZN.ua

Сезон полювання на "зайців" відкрито

У перші місяці нового року - низка столичних театральних прем'єр.

Автор: Дмитро Левицький

Серед них, зокрема, виділяються дві нові вистави на основі одного старого твору - славнозвісної комедії Михайла Старицького "За двома зайцями".

"За двома зайцями"

Театр на Подолі. Режисер - Ігор Матіїв. Прем'єра - 1 лютого

П'єса Старицького написана 1883-го. Створенню передувала обробка Михайлом Петровичем п'єси Івана Нечуя-Левицького "На Кожум'яках". У березні 1883-го Старицький писав до Нечуя: "Драматичний комітет мені допоручив переглядіть ваші Кожум'яки і виробить план якби їх прирехтувать до сцени. Я зробив це і читав свій план, і його дуже хвалили…" Спочатку "Зайці" вважалися спільним твором: перша публікація була із прізвищами обох авторів. Та згодом Нечуй відпав, а "Зайці" почали торувати собі світлий шлях сценами й екранами. Голохвастова грали такі майстри як Панас Саксаганський (у театрі корифеїв), згодом - Олег Борисов (у фільмі Віктора Іванова).

Прем'єра на Подолі, до речі, отримає ще й третього автора - Оксану Прибіш. Вона якраз і спирається у своїй версії на Старицького і Нечуя-Левицького. Події перенесено в наше сьогодення. Свирид Петрович у боргах. У нього є лише п'ять днів і дві кралі, аби подолати всі запропоновані обставини. У ролі Голохвастова (в чергу) - Іван Завгородній і Юрій Феліпенко. У ролі Проні Прокопівни (в чергу) - Катерина Вайвала і Катерина Рубашкіна.

"ГолохвастOFF"

Театр драми і комедії. Режисер - Анастасія Осмоловська. Прем'єра -
23 лютого

На лівому березі Дніпра вже через три тижні (після Подолу) - також оновлена й осучаснена сценічна версія "Зайців". Як натякає анонс театру, новітнього Голохвастова поглине світ біткойнів, діджеїв і барбершопів. Тобто вкотре змінюються декорації, а полювання за зайцями триває.

У головній ролі - популярний Михайло Кукуюк. Він спеціально для цієї вистави створює тексти пісень. Також Кукуюк (спільно з Олексієм Петражицьким) є й автором музики, яка у виставі звучатиме наживо.

"Оркестр"

Національний театр оперети. Режисер - Анна Горянська. Прем'єра - 8 лютого

Цей прем'єрний проект народився в лоні Міжнародного конкурсу-лабораторії молодих режисерів музичного театру. І саме етюд режисера Анни Горянської здобув найбільшу прихильність експертів. Вона зацікавилася відомою п'єсою Жана Ануя "Оркестр", запропонувавши свою, трохи хуліганську сценічну версію. З посиланнями-цитатами на славнозвісних "Покоївок" Романа Віктюка. З відвертими натяками: мовляв, в "оркестрі" цілого світу головними диригентами та музикантами є тільки і тільки чоловіки.

Саме чоловіки й задіяні в прем'єрі ("Сцена 77), яка може стати справжнім касовим хітом сезону.

"Арка Ремарка"

"Дикий театр". Режисер - Анна Огій. Прем'єра - 17 січня

Столичні театрали знають, що спочатку режисерський проект Анни Огій за мотивами роману Еріха Марії Ремарка "Тріумфальна арка" мав з'явитися на сцені Київського Малого театру (на вулиці О.Гончара). Але відтепер цей проект отримує прописку в репертуарі "Дикого театру". За свою попередню виставу "Холодна м'ята" Анна Огій отримала чимало компліментів і нагород, тому є сподівання, що і її сценічна історія за Ремарком зацікавить і глядачів, і критиків. Адже це історія про кохання, про болючі опіки Першої світової війни.

Є версії, що прототипом головної героїні була Марлен Дітріх, з якою в Ремарка були в Парижі доволі тісні й теплі стосунки.

"Фальшива нота"

Національний театр ім. Лесі Українки. Постановка Михайла Резніковича. Прем'єра - 31 січня

Автор твору - Дідьє Карон, успіх якому на початку нинішнього століття принесла п'єса "Справжнє щастя". Понад десять років цей автор керує одним з найстаріших театрів у Парижі. І, до речі, сам грає й у своїй п'єсі "Фальшива нота". У центрі історії - дві постаті. Всесвітньо відомий диригент і несподіваний глядач (слухач), який приїхав на важливий концерт нібито отримати автограф. Нібито… Бо далі - вервечка таємниць, метаморфоз, зірваних масок. Тобто все як у добре зробленій п'єсі - майже детективній історії.

До речі, у вересні минулого року цю ж п'єсу гучно презентував Рімас Тумінас, запросивши у проект Геннадія Хазанова і Олексія Гуськова. У київській прем'єрі в головних ролях - Станіслав Москвін і Олег Зам'ятін. Сценографія і костюми - Олени Дробної.

"Сторонні серед нас"

Національний театр ім. І.Франка. Режисер - Петро Ільченко

У Національному театрі майбутню виставу анонсують як першопрочитання п'єси сучасного канадського драматурга Аарона Бушковскі на вітчизняній сцені (переклад Сергія Борщевського). Майбутню виставу можна сприймати і як уклін старшому та середньому акторським поколінням. Адже в постановці у ролі Габріель задіяна Галина Яблонська (народній артистці України на початку січня виповнився 91 рік). Паралельно з Галиною Гілярівною цю роль готує також заслужена артистка України Галина Семененко.

У новій виставі - розповідь про різні покоління, різних людей, у яких своя правда і свої погляди на життя, любов, зраду. Постановник вистави не акцентує уваги на якійсь конкретній країні, адже подібна сімейна драма могла би розгорнутися будь-де. Попередньо прем'єра очікувалася у лютому, але, очевидно, вистава з'явиться у середині березня.

"Ріверсайд драйв"

Молодий театр. Режисер - Євген Галкін. Прем'єра - 18 січня

Жанр вистави режисер визначив як "стрибок у невідоме на одну дію". А безпосередньо в основі цієї прем'єри - текст культового американського кінорежисера, сценариста, драматурга Вуді Аллена, якому вже 83 роки, але майстер постійно дивує шанувальників своєї творчості і новими проектами, і черговими вибриками в контексті світського життя. Героєві його твору, який узяв у роботу Молодий театр, 45 років, але чоловік не впевнений у собі, а в його сім'ї - чергова криза. Очевидно, щоби вийти з неї й потрібна якась несподівана або фатальна зустріч, що переформатує і героя, і світ навколо нього.

У виставі задіяні Євген Бондарський, Роман Равицький, Сергій Одінцов, Анна Бащева. Художник-постановник - Юлія Заулична.

"Отелло/Україна"

Театр "Золоті Ворота". Режисер - Стас Жирков. Прем'єра - 24 січня

Якихось подробиць про виставу популярного театру поки що немає - все тримають в таємниці. Відомо лишень, що новий "Отелло" - зовні, на афіші, нібито Шекспір, а внутрішньо - побачимо. Адже до роботи над проектом залучені і сучасні українські драматурги - Павло Ар'є та Марина Смілянець. Відомо також, що усі ролі у цьому проекті грає чоловічий склад. І зрозуміло, що спектакль торкнеться і болючих, проблемних зон українського життя.

В даний час театр презентує в соцмережах інтригуючу фотосесію: на деяких світлинах окремих акторів відразу навіть не впізнаєш!

"Біла Ворона"

Національний театр оперети. Режисер - Максим Голенко. Прем'єра - 22 лютого

Голенко не вперше звертається до знаменитої рок-опери Геннадія Татарченка і Юрія Рибчинського (вже були постановки в Рівному та Миколаєві). Втім, у столиці буде оригінальна сценічна версія, яку Максим готує з диригентом С.Нестеруком, балетмейстером М.Булгаковим і сценографом В.Ковальчуком.

Важливо зазначити, що цьогоріч відзначаємо 30-річчя "Білої Ворони". Поема Юрія Рибчинського народилася 1989-го. А вже 1991-го з'явилася ця перша українська рок-опера. Музика Татарченка і текст Рибчинського вмить розлетілися Україною, іншими країнами. Особливого успіху зажила Жанна Д'Арк з "Білої Ворони" у виконанні Наталії Сумської.

Оскільки Максим Голенко - режисер, який мислить гостро й сучасно, то й у цій версії можемо чекати нових акцентів у виставі на основі легендарного твору.