Із 19 по 24 липня в місті російських і українських моряків відбудеться традиційний кінофестиваль. Уже п’ятий. Особливість цього сонячного кіноогляду в тому, що, як і в Римі (на тамтешньому фестивалі), фаворитів визначає «народне журі». Тобто «голос народу» — найголовніший суддя на цьому святі десятої музи.
Цьому фестивалю «ДТ» неодноразово приділяло увагу. Причина об’єктивна: нашим чиновникам давно час позиціонувати Севастополь як один зі стратегічних культурних центрів України. Особливо в запалі запеклої політичної боротьби, яка може перетворити це місто біля моря на «загумінки» для прекрасного. А такі міжнародні акції якраз і сприяють деполітизації регіону. Вони пропонують діалог культур замість свисту «куль».
Звичайно, цього року організаторам набагато важче підняти «махину» такого фестивалю. Криза пройшлася по всьому. Як стало відомо «ДТ», допомогу обіцяли й місцеві влада, й особисто депутат Шуфрич (останнім часом позитивно заклопотаний кінопроцесом в Україні). Наскільки ця допомога виявилася дієвою — повідомимо читачам уже під завісу огляду. А поки що — про плани, про реальну кінопрограму.
Програма, як завжди, дуже насичена. Основний акцент, як і раніше, організатори роблять не на глянсових зірках із жовтих журналів, а на творах кіномистецтва, які покажуть у різних залах Севастополя.
Якщо з російською програмою ігрового кіно проблем начебто не виникало, то з українською (з огляду на активність нашого кінопроцесу) довелося помучитися... У результаті до неї ввійшли й відносно нові, й зовсім нові картини Романа Балаяна («Райські птахи»), Ігоря Подольчака (Las Meninas), Марини Кондратьєвої («Одного разу я прокинуся»), Валерія Ямбурського («День переможених»), Гіттіса Лушаса («Вир»), Саші Кирієнка («Прощення»).
Але, очевидно, головною подією української презентації стане прем’єра в Україні (в Севастополі зокрема) картини Кіри Муратової «Мелодія для шарманки». Стрічку захоплено прийняли в Москві. Після результатів тамтешнього 31-го ММКФ багато критиків навіть обурилися: чому такому вдалому фільму не дістався гран-прі? Відповідь, утім, іноді шукають і в політичній площині...
Нове російське кіно представлене в Севастополі щедро. Серед найцікавіших прем’єр — «Диво» Олександра Прошкіна, «Гарячі новини» Сема Клебанова, «Дике поле» Михайла Калатозішвілі, «Синок» Лариси Садилової, «Незабаром весна» Віри Сторожевої...
Особлива подія в рамках фесту — ювілейна програма до 200-річчя Миколи Васильовича Гоголя. Із цього приводу в Севастополі чекають режисера і актрису Наталію Сергіївну Бондарчук. Разом із нашими довженківцями вона зняла ігровий фільм «Гоголь. Найближчий». Буде представлено й інші фільми гоголіани — «Як Пушкін із Гоголем поріднився», «Ніч перед Різдвом», «Він і Вона» (за мотивами «Старосвітських поміщиків»).
Заявлено в програмі й проект «Документальне кіно Росії». У цей блок програми ввійдуть роботи Юрія Лур’є («Присмерк ночі», про Бориса Пастернака), Петра Шепотинника («Лірика», про Андрія Вознесенського), Бориса Караджева («Береги Рейна», про Євгенія Рейна).
Обіцяють цікаву програму болгарські гості. Заняття в кіношколі для учасників проекту «Місто біля моря» проведуть режисери Роман Ширман (Україна) та Оксана Бичкова (Росія).
Передбачається й дискусія «Кіно на телебаченні»: до розмови запрошено режисерів Олександра Морфова (Болгарія), Олександра Самойленка (Росія) і Сашу Кирієнка (Україна).
І ще про гостей... Не всі поки що остаточно підтвердили свої візити. Проте організатори сподіваються порадувати севастопольців зустрічами зі знаменитим польським кінометром Кшиштофом Зануссі (заплановано його майстер-клас та ретроспективу картин). Очікуються також сценарист і режисер Олександр Міндадзе («Магнітна буря»), актор Олег Долін (який зіграв у «Дикому полі»), вже згадані Наталія Бондарчук, Оксана Бичкова. Попередню згоду отримали від Дмитра Харатьяна. Українську «збірну», як передбачається, складуть Георгій Делієв, Олександр Шапіро, Саша Кирієнко, Ольга Сумська, Володимир Горянський, Борис Барський.