UA / RU
Підтримати ZN.ua

РОЗМІРКОВУВАННЯ НА БЕРЕЗІ

Нинішнього року плаваючий телевізійний дім у плавання не вирушив. VIII Міжнародний телевізійний фестиваль «Оксамитовий сезон-2003» було вирішено провести в Києві і на 5 днів Будинок кіно опинився у владі телебачення...

Автор: Ала Бистрова

Нинішнього року плаваючий телевізійний дім у плавання не вирушив. VIII Міжнародний телевізійний фестиваль «Оксамитовий сезон-2003» було вирішено провести в Києві і на 5 днів Будинок кіно опинився у владі телебачення. 35 студій з 10 країн представили на фестиваль свою свіжу продукцію, а авторитетному журі в складі Д.Черкаського (голова), Р.Віктюка, А.Вахтангова, О.Герасим’юк, Д.Димитрова, С.Зелікіна, В.Потьомкіна довелося переглянути 122 конкурсні програми. Основний предмет дискусії членів журі полягав у визначенні поняття сучасного телебачення, мистецтво це чи все ж бізнес. Знайомлячись із конкурсними програмами — журі не брало до уваги їхню національну приналежність, головним була якість телевізійного продукту, хоча всі одностайно відзначили високий рівень українських програм. Обговорювалися проблеми нової естетики, зміни поколінь і суспільних орієнтирів, прогресуючого зникнення з телеканалів документального кіно і присутність на ТV переважно інформації і розваг. Висловлювалися побоювання що до публіки, яка виховується на серіалах і культивуванні насильства, уже зовсім невдовзі неможливо буде достукатися, оскільки проста розмова про людину та її життя стає їй нецікавою. Відзначалися пошуки молодих, котрі представили самобутні, цікаві роботи. Так, у номінації «Надія телебачення» переможцем визнано фільм «М’ясо» (Москва, ВДІК).

Висловив свою думку про конкурс член-кореспондент Академії мистецтв України Давид Черкаський: «Характерною рисою нинішнього фестивалю була присутність дуже якісних культурологічних програм, розумних, неспішних, добре драматургійно вибудованих. Звертає на себе увагу і публіцистика, чудова школа документального кіно, а от розважальні програми, ток-шоу — малоцікаві». Свого коника (Морський коник — головний приз) «осідлали»: у номінації «Публіцистика» — програма «Реприза» (Москва, «СКІП-Медіа»), у номінації «Документальні телефільми» — фільм «Вічний хрест» (Київ, Національна кінематика України). Солідна серія робіт була відзначена дипломами фестивалю, у професійному конкурсі переможцями визнано: «найкращий ведучий» — А.Ваксберг за програму «Реприза», «найкращий режисер» — Ю.Терещенко за телефільм «Вічний хрест», «найкращий оператор» — В.Ревун за програму «На лінії вогню. Чому іракці не хочуть воювати» (Київ, телеканал «Інтер»), «найкращий продюсер» — В.Рузін за програму «Реприза».

«Мені дуже хочеться зберегти форму плаваючого фестивалю, — сказала Вікторія Іваненко, президент фестивалю, член Міжнародної академії телебачення та радіомовлення, — наша вимушена зупинка ще раз переконала в тому, що фестиваль на кораблі — це продуктивніше й ефективніше у фаховому плані. Після такого спілкування, спільних розмов, обговорень, суперечок іноді народжуються цікаві нові програми. Багато хто каже: «Оксамитовий сезон» — як свіже повітря. Ми дякуємо за допомогу фестивалю, нас підтримали А.Толстоухов і Фонд сприяння розвитку мистецтв, «Укрзалізниця». Зараз ведуться переговори про показ програм-переможців на столичних телеканалах, дуже хочеться, щоб результати наших професійних оцінок визнали і глядачі».

Фестиваль — певний стимул для створення нових програм, можливість представити їх широкій аудиторії глядачів і фахівців. Побажаємо фестивалю «Оксамитовий сезон» не затримуватися біля причалу, а відчути у своїх вітрилах трепет вільного морського вітру і свіжих телевізійних ідей.

На фото: нагороду фестиваля отримує Юрій Терещенко (Україна).