UA / RU
Підтримати ZN.ua

РЕЙВ-ФЕСТИВАЛЬ «КаZантип» ВТРАТИВ МІСЦЕ...

На нараді Верховної Ради Криму розглянуто проблему, що виникла з проведенням у Криму відомого в С...

Автор: Микола Семена

На нараді Верховної Ради Криму розглянуто проблему, що виникла з проведенням у Криму відомого в СНД рейв-фестивалю «КаZантип», який його організатори вирішили перенести з півострова Казантип в Азовському морі на берег Чорного моря на околиці Судака...

З цим перенесенням і виникли проблема. «КаZантип» відомий як «фестиваль без правил», коли 10—15 тисяч молодих людей на джипах і байках «відриваються» на всю котушку під музику десятків діджеїв. Шість разів фестиваль проводився в Щолкіно, де головною його частиною була «ніч атомного рейву» в приміщенні атомного реактора, який уже ніколи не добудують. Не секрет, що для Щолкіно, нездійсненного міста атомників, які не мають роботи та постійного заробітку, проведення фестивалю таки було б вчасне — за деякими підрахунками «чорний» оборот коштів на фестивалі становить 1,5—2 мільйони доларів.

На нинішній рік оголошено про участь у фестивалі «100 найкращих представників сучасної електронної сцени Росії, України, Білорусії, Прибалтики і гостей із Франції, Англії, Німеччини». Крім того — маунтін байкінг (гірський велосипед), серфінг, а також кайт серфінг — використання повітряних зміїв як тяглової сили і т.д.

Однак «Президент «Республіки КаZантип» москвич Микита Маршунок раптом заявив про нове місце проведення фестивалю — Кутлакська бухта під Судаком, поблизу селища Веселе. Рейв-ніч передбачалося провести в Генуезькій фортеці в самому Судаку. Про причину зміни місця можна лише здогадуватися: чи то «президент» не знайшов спільної мови із щолкінською владою, чи то, як нині твердять, «рейвери» не заплатили минулорічних боргів і тепер їм запропонували спершу розрахуватися, проте факт залишається фактом — місцем для «КаZантипу-2000» заявлене Веселе та Судак із 10 по 27 серпня 2000 року.

Чому саме Веселе і Судак? Якщо на Казантипі «КаZантип» був на своєму місці, то зараз у Криму з приводу перенесення здійнявся цілий скандал. Виявилося, місце проведення форуму не узгоджене з пожежною інспекцією (одна з традицій фестивалю — багаття!), а тут узагалі не можна розводити вогонь, навколо реліктові дерева, радгоспні виноградники (до речі, виноград у серпні вже достигатиме, а виходить, буде розкрадений!). Проведення фестивалю не узгоджене з міліцією, із комі- тетом по земельних ресурсах, із комітетом з охорони пам’ятників. Інститут археології вже склав акт: будівництво арени фестивалю без дозволу розпочато на місці археологічної пам’ятки — поселення XIV– XV віків, порушено археологічний матеріал. Крім того, у Кутлакській бухті немає води, навіть жителям Веселого її подають по дві години два рази на день. Там немає водогону, а біотуалети за такої маси народу проблему не вирішують. Усі ці організації тепер не дають своєї згоди на проведення фестивалю в цьому місці.

Сесія Судакської міськради, а потім і сесія Веселовської сільської ради, розглянувши питання про проведення фестивалю, спочатку дали згоду, але потім практично одноголосно скасували попереднє рішення. На їхню думку, фестиваль загрожує благополуччю не тільки Веселого, а й Нового Світу, самого Судака, його околиць, оскільки таку кількість транспорту й молоді, що вирвалася на волю, ці місця навряд чи витримають.

Немає відповідей і на багато інших запитань — чи витримає місцевий малопотужний трансформатор апаратуру такої потужності? Що доведеться робити, коли раптом у такій масі людей (не приведи, Господи!) виникне інфекційне захворювання? Що робити, коли пожежа? Або бійка? І так далі. Тому енергетики Криму, санітарна служба Криму також заперечують проти проведення фестивалю у Веселому.

Умови організації фестивалю перевірила кримська прокуратура, і прокурор республіки Володимир Шуба направив спікеру парламенту Леонідові Грачу та главі уряду Сергієві Куніцину представлення про усунення порушення законодавства. На його думку, організатори фестивалю порушують цілий ряд законів — про охорону природи, про земельні ресурси, про охорону пам’яток історії та культури тощо, отже — фестиваль підлягає відміні. На думку прокуратури, допустиме рекреаційне навантаження цієї вузької бухти становить усього 800 чоловік одночасного перебування, у той час як передбачається його перевищення в 10 разів і більше! Прокурор запропонував владі Криму відкликати документи про надання допомоги організаторам фестивалю...

Як бути?

Одностайне рішення кримських структур полягало в тому, що всі ці чинники зараз уже непереборні й проведення фестивалю у Веселому неможливе. Пропонується перенести його на інший від Судака бік — в урочище Копсель, ландшафт якого нагадує Казантип — там є місце для установки сотень наметів, автостоянка, забезпечено умови для санітарних, протипожежних, медичних заходів, охорони суспільного порядку. Усі зійшлися на думці, що необхідно запросити організаторів фестивалю з Москви і вести переговори про перенесення місця проведення. Поки що невідомо, чи можливо це, адже часу залишилося зовсім мало, організатори вже пристойно витратилися на рекламу і розкручування фестивалю. Залишається загадкою, чому цей варіант не розглянули з самого початку...