Ще позаторік у моїй нездоровій післяфорумній свідомості з’явився нав’язливий страх: ще один такий Форум видавців, і я зненавиджу книжку як явище на все своє життя. Проте запасу міцності вистачило навіть на Форум торішній. Палац мистецтв укотре не луснув по швах, а страх зненавидіти книжку через кошмарну тісняву укотре поступився традиційному очікуванню наступного Форуму видавців у Львові. Схоже, цього року Палац мистецтв точно вціліє і люди не подушаться в натовпі. З доброго, либонь, дозволу оновленої львівської влади перенести значну частину книжкових яток на алею біля Оперного театру. І, як завжди, відбудеться дійство в часовому проміжку між 15 і 18 вересня.
Як відомо, торік організатори Форуму вдалися до безпрецедентного для України рекламного кроку й запросили мегазірку світового масліту Пауло Коельо. Цього року, якщо додержуватися законів логіки і позитивістськи вірити в прогрес, організаторам довелося б напружитись і привезти як не Джоан Ролінґ, то вже точно якогось Дена Брауна чи Стівена Кінга. Проте не варто надто сподіватися любителям автографів і новітніх літературних гуру: мегазірок світового масштабу не буде. Прибудуть зірки локальні й від того не менш цікаві. Спілкуватись у реальному місці й часі на цьому Форумі доведеться з російською авторкою десятків кримінальних романів Александрою Марініною й відомою польською письменницею Мануелою Гретковською, що її роман «Полька» вийде накладом київського видавництва «Нора-друк». У рамках міжнародного поетичного фестивалю INSCRIPTIS 2005 очікується приїзд відомих австрійських поетів Радека Кнаппа, Рози Артманн-Пок і Тарека Ельтаєба. Буде також російський десант «елітарних» письменників, що, на щастя, вже входить у традицію. Кого з числа українських колег виберуть у спаринг-партнери Тимурові Кібірову, Дмітрію Водєннікову, Людмилі Пєтрушевській, Дєм’яну Кудрявцеву, Вєрі Павловій та Лінор Горалік, достеменно невідомо. Добре було б, якби проти Кібірова виставили Ірванця. Але Сашко точно не приїде. Так само, як не приїде — чи не вперше за останні кілька років? — Юрій Андрухович. Причина — тривалі зарубіжні стипендії.
Як і торік, не бракуватиме авторських вечорів — індивідуальних і колективних. Особливу активність цього разу слід очікувати від львівського і, за власним визначенням, культового видавництва «Кальварія», яке презентуватиме чергові Іздрикові «Четверги» (№ 22, 23), український переклад «Гаргантюа і Пантагрюеля» Ф. Рабле і твори власних авторів. «Кальварія» також проведе дві прес-конференції — «контрацептивну» «Читайте справжнє! Стережіться підробок!» і «провокативну» за участю Василя Шкляра. Про змістову частину першої можна лише здогадуватись, а друга, либонь, стосуватиметься заявленого якийсь час тому переписування української класики. Першим під роздачу Шкляра потрапив, здається, Панас Мирний з «Повією». Харківське «Фоліо» також потішить книжками й презентаціями добре відомих читацькому загалові авторів — Жадана, Сняданко, Покальчука, Лузіної та Макарова. А ще харків’яни видають останній роман Анатолія Дністрового — це новий автор видавництва. Однак чомусь, судячи з попередньої програми Форуму, у презентації «Фоліо» не потрапляє Ірена Карпа з давно дописаним новим романом «Перламутрове порно». Кілька місяців тому я власноруч писав на нього рекламний блерб. Загадки, загадки… Київський «Факт» презентуватиме нові книги поетичного мегапроекту «Зона Овідія» та прозового «Exceptis excipiendis». Львівська ж «Піраміда» обіцяє «найочікуванішу подію року» — роман Юрія Винничука «Весняні ігри в осінніх садах».
Гуманітарно-наукове видавництво «Критика», як завжди, не зрадить традицію видання висококласних інтелектуальних текстів, презентуючи, серед іншого, українські переклади есеїстики Т.Еліота «Призначення критики», «Прощання з імперією» Олі Гнатюк і «Простір свободи: Україна на шпальтах паризької «Культури» Богуміли Бердиховської, монографії Л.Ставицької, Тамари Гундорової, збірку статей Г.Грабовича «Тексти і маски» та перекладознавчі есеї Тимофія Гавриліва.
Форум, як завжди, обіцяє бути цікавим і напруженим. Слід заздалегідь спланувати, на які акції конче варто потрапити, та запастися чималенькою сумою грошей на книжки. А ще завжди цікаво, яка позиція стане книгою Форуму видавців 2005. Особисто я припускаю, що переможе «Гаргантюа і Пантагрюель» Ф.Рабле. Він завжди перемагає…