У наші двері стукають кулаками дві політнекоректні кіноподії 2009 року. Авантюрне хуліганство — «Бруно», яке Мінкульт «заборонив», а тепер його приурочать «до Дня незалежності». А також псевдоантифашистський памфлет Квентіна Тарантіно — «Безславні виродки», який викликав поляризацію думок у стані синефілів.
За цим «Бруно» у нас уже пролито піввідра дівочих сліз. На вулиці, бачте-но, розпал усесвітньої свободи (слова зокрема), а в пік курортного сезону в демократичному краї «згори» велено «заборони-ти» суперечливе видовище про мандрівника-збоченця (у виконанні міжнародного хулігана Саші Барона-Коена).
Спекотного літа цьому творові у нас присвятили спеціалізовану «бомагу» — із надр відповідальної кінокомісії при Міністерстві культури. Тільки кілька членів на сторінках — «за» Бруно, решта — «проти».
На мій же філософський погляд, інтрига зарита глибше, аніж це бачиться дівчатам на близькій відстані. Не в «демократії» тут річ, не у «волюнтаризмі» Мінкульту (ще й не таку муру на екрани пропускали під грифом поважного відомства).
Автор цих рядків, уявіть, певний час теж значився в полку бойової кінокомісії. Безпосередньо зіштовхнувшись там з непередбачуваними виробничими обставинами. Із «проблемами», які злісно шкодять і психічному, і фізичному самопочуттю будь-якої людської особини.
Кожен експерт отакої бойової кіноескадрильї (з перегляду картин і з видачі їм відповідних реєстраційних посвідчень) змушений ретельно просівати... по «три мішки» мотлоху. Протягом усього лише кількох діб. Чарівна пані Маша, відповідальний чиновник і дочка оператора-класика Михайла Іллієнка (він колись зняв «За двома зайцями»), за службовим обов’язком видає цим приреченим (членам комісії) тюки різноманітно-сумнівної продукції. Самі назви (а таких десятки) здатні вивести з моральної рівноваги будь-якого загартованого в боях любителя гарячого порно й інших нічних кіновтіх.
Суцільна бурлескність творів, пам’ятаю, спочатку розчулила. Але в третій вечір відповідального перегляду на замовлення МКТУ — потроху стало піднуджувати. «Витівки шалених телиць», «Візьми мій оргазм», «Засунь його чимглибше», «Гарячі ночі жвавих бичків», «Ввійди в мене і там лишся!».
Винахідливість таких варіацій — дивує, надихає, приголомшує, збуджує.
Кілька десятків дисків (під пахвою) з отакими опусами (для рецензування) — це вам не «Доггвіль» Ларса фон Трієра — під філософське базікання у колі інтелектуалів.
І до всього ще: під кожну окрему маячню з доброї сотні цього загального кіносказу передбачається ще й окремий автономний «документ». З відповідними графами: з якого віку дивитися можна? З якого — заборонити?
Коротше кажучи: на другий тиждень моє героїчне терпіння відповідального культексперта збунтувалося. У комісію — ані ногою. Не треба мені ні вашої слави, ні ваших грошей, ні ваших «жвавих бичків». Моральне здоров’я, культурна пам’ять, вільний час — це дорожче, аніж макулатура, яку й без перегляду можна оцінити відповідно.
І от у чому я безоглядно переконаний: Бунт приречених експертів проти «Бруно» — відчайдушний вибух колективної протестної енергії інтелігентних людей, «закабалених» в отаких комісіях неминучістю перегляду та ще й резензування низькопробної мури... До якої особисто я відношу і «творчість» цього самого Саші — не з Уралмашу.
Молодець хлопець! Без усяких потенційних кінематографічних талантів змусив танцювати навколо себе, причому на вухах, половину земної кулі. Його наспіх склеєні «кіновірші» — халтура для екзальтованих дурнів.
«Борат» — провокаційна епопея про недоумка і для недоумків передбачена.
«Бруно» — треш-травесті-дражнилка з перевдяганнями та лакмус на адекватність (багато хто тест не пройшов).
Чого це ми повинні так хвилюватися — покажуть на великому екрані цю «Бруну» чи прокрутять її в напівпідвальному спеціалізованому приміщенні? А нам не байдуже? На кожен товар однак знайдеться свій покупець. Купіть піратських дисків, дивіться — до очманіння. Це що — мистецтво кіно? Це — мистецтво провокації. І нехай його крутять де завгодно і коли завгодно. Тільки від дітей подалі.
Аби до дорослих вчасно «Антихрист» дійшов — разом із тим же Ларсом фон Трієром. Бажано ще й у якісному дубляжі, виконаному паном Батрухом і його дивовижною командою.
Або доплив би сюди, на широкий екран, якийсь інший пристойний фільм, що має стосунок до творчого пошуку, а не до авантюр рядженого, артистичного таланту у котрого — тільки чверть відсотка від сукупних обдарувань якогось середнього клоуна з бригади В.Зеленського.
Однак протестні настрої щодо «Бруно» (і його улюблених товаришів) беруть переможну гору і в нашому демократичному суспільстві, місцями навіть тріумфують. З цікавістю дізнаюся, що депутат Олесь Доній вирішив підготувати «відкритий показ» забороненого Мінкультом «Бруно» — «до Дня незалежності». ??? Можете уявити щось подібне «до дня незалежності Америки»? Або «до дня незалежності» палко «любимої» вами Росії?
Ця видатна всеукраїнська прем’єра фуфла відбудеться в Гуляйполі, Запорізька область, фестиваль «День незалежності з Махном». (Очевидно, у нашої Незалежності вже нема більш надійних образних супутників, аніж анархісти і кінопройдисвіти?).
Пан Доній каже газетам, що подарує українській молоді на цьому ж полі виключно «українську озвучку» фільму. Начебто для цього кіно взагалі істотним є лінгвістичне наповнення?
Квиток на такий сеанс коштує «дурничку» — лише 80 гривень.
Своєю чергою, відповідальна жінка з Мінкульту, Лідія Клименко (начальник відділу держрегулювання кіно- і відеопрокату), переконана: «Такий показ буде незаконним!» І нібито «організаторам загрожує штраф на 340—595 грн.» (кінець цитати).
Та невже? Дуже їх налякали. Ну викладуть 600 гривень — якщо хтось зажадає за спірну «Бруну». То скільки ще в тій кишені залишиться!
…Країно, і саме зараз відкрию тобі найстрашнішу державну таємницю. У державі, де на класичне мистецтво не вистачає ламаного шеляга, де не можуть запустити бодай один путній фільм за мотивами перевіреної часом вітчизняної класики, де хронічно бракує коштів — скрипалям на скрипки, піаністам на клавіші, академічним співачкам на мережива, а літнім артистам на пігулки — у цій країні Міністерство культури викидає 700 тис. дорогоцінних бюджетних гривень... на дивовижний «анархічний» фестиваль, де окраса програми — «Бруно». Весело вам там, хлопці?..
Але от що мені цікаво.
Батько Махно має прямий стосунок до української культури, і коли «так», то який, опишіть за пунктами — за що йому такий «гонорар»?
«Бруно» — це той фільм, який Мінкульт спочатку має «забороняти», а потім мимоволі «спонсорувати», а потім із цього ж спонсорства ще й вилучати штраф у свою ж кишеню?
Чому держава в кульмінацію кризи має викидати такі тисячі на анархістські гулянки, а не конкретні депутати мають вишукувати ці (чи менші, туди що, Мадонна приїде?) кошти у спонсора, котрий хвацько заллє пивом напівп’яних підлітків — дай-но йому волю?
Безумство у державі перемагає з кожним днем, із кожним інформаційним випуском. Небо, ми чимось перед тобою винні? Земляни, Юліє Володимирівно, зокрема, кажуть в Одесі, ви вже розібралися з привидом опери, то може й у Києві візьметеся за мінкультівський кордебалет? Пора-пора.
А в цей час відбулася всеукраїнська кінопрем’єра іншої політнекоректності, щоправда, бездоганної творчо — «Безславні виродки» Квентіна Тарантіно. До київського «Кінопалацу» прийшли зірки і люди. Фільм «про фашистів» і «невловимих месників» — одне із найбільш спірних кіновидовищ не тільки сезону, а й усієї творчої спадщини Квентіна Тарантіно. Подробиці про фільм — у найближчому номері «ДТ».