UA / RU
Підтримати ZN.ua

Преміальні пристрасті. Названо перших лауреатів Міжнародної премії імені Юрія Долгорукого

Газета «Книжник-Ревю» якось вирішила опублікувати список усіх літературних премій в Україні. Список вийшов великим, навіть дуже — в один номер не помістився — понад 80 премій...

Автор: Галина Біленко

Газета «Книжник-Ревю» якось вирішила опублікувати список усіх літературних премій в Україні. Список вийшов великим, навіть дуже — в один номер не помістився — понад 80 премій. Найбільший інтерес становила графа «Сума винагороди». Ось лишень, на жаль, переважно цифри в ній, м’яко кажучи, не надихали займатися письменницькою працею. Нечасто сума становила 1000 грн., а то й просто був сиротливий прочерк.

Тому повідомлення про те, що днями в Києві підбиті підсумки нової літературної премії — нехай і міжнародної, — факт сам по собі не такий уже примітний. Інша річ, що кожний із трьох лауреатів отримав преміальну винагороду в розмірі 2500 доларів США.

Та все по порядку. Восени минулого року київський журнал «Радуга» оголосив Всеукраїнський літературний конкурс. Його метою було визначити кращі книжки російськомовних прозаїків і поетів нашої країни. Часові рамки публікацій — 2002—2004 роки. Причому не мало значення, де видано книжку — в Україні чи за її межами. У конкурсі брали участь також романи й повісті, опубліковані в періодичних виданнях — журналах, альманахах.

До кінця року було розглянуто близько 500 публікацій, що надійшли з 18 областей України. До фінальної частини конкурсу ввійшли 12 творів. Їхні автори досить відомі в письменницькому світі. Наприклад, прозаїки Марина та Сергій Дяченко, Станіслав Славич, Петро Катериничев, Інна Лісова, поети Ірина Євса, Риталій Заславський, Володимир Гоцуленко...

А далі в роботу включилися партнери «Радуги», які заснували Міжнародну літературну премію імені Юрія Долгорукого, — однойменний московський фонд і Спілка письменників Росії. Вони й визначили трьох лауреатів, відзначених солідною винагородою. У розділі «Проза» це Валентина Єрмолова (роман «Пелынь судеб наших»), Володимир Бушняк (роман «Стамбульский зазывала»), у розділі «Поезія» — Олександр Кабанов (книжка віршів «Айловьюга»).

До речі, співголови премії — виконавчий директор Фонду імені Юрія Долгорукого С.Зотов і голова Спілки письменників Росії В.Ганичев запросили ще одним співголовою Надзвичайного і Повноважного Посла Російської Федерації в Україні В.Черномирдіна. Тому не випадково урочисте вшановування лауреатів відбулося в посольстві РФ, а сам посол приємно всіх здивував, сказавши, що наступного разу розмір преміальної винагороди треба збільшити так, щоб не загальний фонд становив 7500 доларів, а кожний із письменників-лауреатів отримав стільки.

Оголошено про щорічне проведення Всеукраїнського літературного конкурсу для авторів, які пишуть російською мовою, і вручення міжнародної премії ім. Юрія Долгорукого.

Отже, російськомовним письменникам, можна сказати, пощастило. І дуже хочеться вірити, що починання москвичів на літературній ниві України заохотить наших вітчизняних спонсорів і меценатів.