UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПОТТЕРІАДА ТА/ЧИ БІБЛІЯ?

З приводу причин феноменального успіху книжкового серіалу про пригоди англійського хлопчака Гаррі Поттера, який вирішив вивчитися на чарівника, сперечаються вже не перший рік...

Автор: Оксана Приходько

З приводу причин феноменального успіху книжкового серіалу про пригоди англійського хлопчака Гаррі Поттера, який вирішив вивчитися на чарівника, сперечаються вже не перший рік. Сперечаються літературні критики, для багатьох з яких комерційний успіх літературного твору — вже досить вагома підстава зарахувати його до розряду «низькопробних». Сперечаються видавці, причому не лише під час фахових дискусій, а й на аукціонах, борячись мільйонними ставками за право на перевидання книжки, яка побила всі рекорди популярності. Сперечаються маркетологи, намагаючись знайти відсутні елементи формули успіху, що пов’язує дилетантський рукопис матері-одиначки, неуспішливої секретарки, спочатку виданий крихітним накладом і без будь-якої реклами,— з 500 мільйонами доларів, уже отриманими за продаж цієї книжки в усьому світі, і з 112 тижнями перебування її в списку бестселерів газети The New York Times. Сперечаються педагоги та психологи, з подивом зустрівши книжку, здатну, всупереч усім їхнім твердженням та діагнозам, змусити сучасних дітей заради читання відірватися від комп’ютерів та телевізорів. А ще сперечаються про цю книжку представники духовної влади, проводячи аналогії між Гаррі Поттером і чи то Ісусом Христом, чи то Сатаною.

Утім, далеко не всі священнослужителі обмежуються в цьому разі абстрактними суперечками. Дехто воліє включитися в трохи призабуту гру під назвою «полювання на відьом», призначивши на роль головної відьми Джоан Ролінг, а її книжки визнавши посланнями Сатани. Ці книжки церква засудила в 13 штатах США, а в окремих містах навіть домоглася повної заборони на твори Ролінг. Зокрема у м. Зіланд, штат Мічиган, книжки про Гаррі Поттера повністю вилучено з бібліотек, і дитина може одержати доступ до «сатанинських» послань лише «під особисту відповідальність батьків». У передмісті Піттсбурга кілька десятків парафіян під керівництвом священика на прізвище Бендер розклали на центральній площі вогнище і влаштували натуральне аутодафе. За словами батька Бендера, ці книжки мають бути спалені, оскільки заохочують інтерес до чаклунства, чорної магії й паранормальних речей.

На необхідності спалення книжок про Гаррі Поттера наполягає й мексиканський пастор Джек Брок, назвавши свою різдвяну проповідь «Гаррі Поттер чи маленький Ісус?» У цій проповіді пастор поставив свою паству перед дилемою: або спалити книжку Ролінг, або обірвати свій зв’язок із Богом.

Утім, є й такі священики, які визнали в образі Гаррі самого Ісуса Христа в дитинстві, а в пригодах маленького англійця добачили біблійні сюжети. Приміром, опис змія, що розмовляє, голландський пастор Джоріс Ріббербос розцінює мало не як пряме запозичення з Біблії й відзначає найголовнішу рису, яка об’єднує Гаррі Поттера й маленького Ісуса, — слухняність. В інтерв’ю голландській газеті Haagse Courant пастор Ріббербос заявив, що вважає «нову історію, історію Гаррі Поттера, здатною зробити давню, біблійну історію доступнішою». А свою святкову месу преподобний отець відслужив у костюмі чарівника, заздалегідь попросивши дітей прийти на неї в одязі маленьких героїв поттеріади. Характерно, що повідомлення про аутодафе іноземні ЗМІ подавали практично без коментарів, тоді як пастора Ріббербоса відразу звинуватили у спробах спекуляції на феноменальній популярності пригод Гаррі Поттера з метою піднесення престижу церкви.

А ось преподобний Габріель Аморт, найавторитетніший екзорцист римо-католицької церкви, не розмінюється ні на саму книжку, ні на її автора. Хоча й трудиться з непосильною як на свої 75 років інтенсивністю, навіть на Різдво не дозволивши собі перепочити. Преподобний отець приймає по 10 чоловік на день, виганяючи диявола, який вселився в них не без допомоги Гаррі Поттера. При цьому ритуали вигнання дуже схожі на ті, які в ролі цілком безневинних «магічних вправ» описала у своїх книжках Джоан Ролінг. Цікаво, що сам отець Габріель також автор бестселера: його книжка «Екзорцист розповідає свою історію» перевидавалася в Італії 17 разів. У ній він описує своє життя, істотно ускладнене нерозумінням передусім із боку колег — католицьких священиків. І справді, два роки тому Ватикан навіть видав спеціальний декрет із засудженням зловживання екзорцизмом, — перший від 1614 року документ, який регулює процес вигнання диявола. Зокрема, бажаючий здійснити цю процедуру має одержати дозвіл єпископа. Проте, на думку отця Габріеля, специфіка теперішнього моменту потребує зняття зайвих обмежень. Особливо з урахуванням браку (в Італії) практикуючих екзорцистів.

«Книжка, написана для дітей, яка вразила світ дорослих», — на таке визначення можна досить часто натрапити у статтях, присвячених феноменальному успіху поттеріади. Втім, більшість наших співвітчизників надійно захищена від цього потрясіння. Українською мовою твори Джоан Ролінг взагалі ще не перекладено, а російський переклад виявився настільки слабким, що не здатний передати навіть тіні чарівної атмосфери, створеної письменницею. Втім, в Інтернеті вже можна знайти так звані «народні» переклади, які в окремих випадках досить близькі до оригіналу.

за матеріалами зарубіжної преси та інтернет-видань