UA / RU
Підтримати ZN.ua

«ПОНІ БІГАЄ ПО КОЛУ...»

Подарунки під ялинкою, салати, мандарини і телевізор — традиційні атрибути новорічної ночі в більшості українських сімей...

Автор: Алла Котляр

Подарунки під ялинкою, салати, мандарини і телевізор — традиційні атрибути новорічної ночі в більшості українських сімей. Цього дня хочеться відчайдушних веселощів, чарівництва, якогось чуда і надії на краще. І від телебачення в новорічні свята теж очікуєш чогось нового і незвичного, щоб здивувало і зачепило. А воно, капосне, поманило, пообіцяло й у котрий раз обдурило. Знову обернулося по колу і нагодувало радянською ностальгією і міксом із російського шоу-бізнесу й української псевдоекзотики.

До настання нового року «1+1» показав Задорнова з «Фантазіями» і останній нинішнього року з численної плеяди КВК — фінал російської ліги. «Новий канал» продемонстрував геть жахливі новорічні «Вікна» із Д.Нагієвим, дівчиною в торті й автомобілем, немилосердно роздавленим вантажівкою. На «Інтері» «Велике прання» перемінив «Новорічний вечір» із М.Галкіним. Широко розрекламований мюзикл «Попелюшка», над яким працювала та ж творча група, що й над досить успішними торішніми «Вечорами на хуторі біля Диканьки», приніс ще одне розчарування — чи то кошмарний сон, чи то марення наяву. Хоча, звісно, це як подивитися: після енної кількості пляшок горілки і гарбуз Попелюшкою може видатися. Сценарій відомого сюжету, перероблений на сучасний попсовий лад, був невиразним. Не рятували його ані гарні костюми зірок російської й української естради, ані окремі удачі. Пласкі вульгарні жарти, мелодії, які не запам’ятовуються, не обтяжене зайвим інтелектом обличчя Попелюшки... Було прикро за стару наївну добру казку, над якою так поглумилися.

Зате здивував Леонід Данилович Кучма. Під час вітальної промови Президента телевізор завжди вмикають у кожному домі, навіть якщо до цього його ніхто не дивився — почути бій годинника, що знаменує настання нового року. Причому в слова щорічної промови ніхто особливо не вслухується. Традиційно вона містить підбиття результатів року минаючого, вітання і побажання на наступний. Однак цієї новорічної ночі все було інакше. Президент спочатку приємно порадував, з’явившись на екранах телевізорів у неформальному одязі, витриманому в теплих тонах, з онуком і собакою на тлі каміна. Та ось промова його лише віддалено нагадувала звичне поздоровлення, особливо на контрасті з лаконічним Путіним. Занадто довга політична частина промови, прослухана за новорічним столом, із піднятими келихами шампанського, трохи попсувала настрій і була, м’яко кажучи, не дуже доречною.

А відразу ж після дивного привітання, яке активно обговорювалося багатьма протягом наступних днів, на дещо ошелешений народ без попередження обрушилися як спільні, так і російські старі й нові «вогники», а також інші розважальні програми (по суті різновиди все тих же «вогників»), добряче пропахлі нафталіном і які давно набили оскому. У новорічну ніч зірки російської й української естради, іноді з розривом усього лише в кілька хвилин, кочували з каналу на канал, почергово вітаючи народ одними й тими ж піснями. Уявити щось нове майже ніхто не потрудився. Потім (1 січня) ще почастували нескінченною «Піснею року» і завершили «Мелодією двох серць» у виконанні сімейних дуетів української та російської естради. Хоча треба сказати, що старше покоління, як і раніше, дивиться ці програми із задоволенням.

Дещо несподіваним у «Новорічному вогнику 1+1 і ГРТ» було тріо — Розенбаум, Кіркоров і Мазаєв, які пародіювали пісню «Belle» із мюзиклу «Нотр-Дам де Парі», котра звучить на кожному розі; досить схоже виконали кілька пісень ліверпульської четвірки переодягнені під «Бітлз» Макаревич, Боярський, Расторгуєв і Дібров. Рідний «Океан Ельзи» порадував останньою піснею «Холодно».

А Новий канал вів злегка приморожений прямий ефір із Майдану Незалежності. Принаймні щось оригінальне. Щоправда, потім увімкнув «Анекдоти з «Блакитного вогника».

Незвичним було, мабуть, те, що в передноворічний день, як, утім, і в наступні дні першого тижня вже нового року, жоден із каналів (певне, побоюючись виглядати банальним) не показував «Іронію долі». З незвички навіть стало трохи сумно. Зате було безліч інших старих добрих радянських фільмів — «Безіменна зірка», «Зигзаг удачі», «Здрастуйте, я ваша тітка!», «Труффальдіно з Бергамо», «Чарівники». «Карнавальна ніч», «Джентльмени удачі» і «Д’Артаньян і три мушкетери» показали цього дня відразу по двох каналах. Любителі ретро могли також у черговий раз посміятися, продивляючись між іншим закордонні картини «Приборкування норовливого», «Синьйор Робінзон», «Іграшка», і просльозитися над «Шербурзькими парасольками». А ось нових картин у перші дні нового року було небагато — відносно новий «Діти шпигунів» і прем’єра слабкого в усіх відношеннях українського фільму «Сніжна любов, або Сон у зимову ніч». Ось, мабуть, і все.

Закінчилися свята. Новорічне диво від ТБ не прийшло. Доведеться цілий рік чекати, коли знову захочеться вірити в чудеса. Може, траєкторія руху зміниться?