Концертне й театральне життя Гамбурга — а це великий двомільйонний портовий і промисловий центр — дуже інтенсивне. Публіка підлаштовується під запропонований ритм зміни репертуару. У місті 17 стаціонарних театрів, філармонія, кілька концертних залів, працюють музеї, виставки. Є розваги на всі смаки і будь-яку товщину гаманців.
Гамбург — місто, в якому багато місць, пов’язаних із життям видатних музикантів. Тут юним побував Йоганн Себастьян Бах, аби послухати гамбурзького органіста. Тут-таки минули найкращі роки життя його сина Карла Філіппа Емануеля Баха, котрий був досить відомий у Європі. До Гамбурга він багато років працював придворним клавесиністом у Берліні, при дворі короля Фрідріха II Прусського. 1767-го 53-річний Бах-молодший із сім’єю переїхав до Гамбурга і до кінця життя осів там, отримавши за конкурсом пост міського мюзикдиректора (після смерті Г.Ф.Телемана, свого хрещеного батька, який тривалий час обіймав цю посаду). Ставши «гамбурзьким» Бахом, Карл Філіпп Емануель здобув заслужене визнання. Він очолив концертне життя Гамбурга, керував виконанням своїх творів, зокрема хорових. До нього прийшла справжня слава.
З Гамбургом пов’язане все життя і Йоганнеса Брамса (1833, Гамбург — 1897, Відень). Брамс багато подорожував, жив у різних містах, зустрічався з видатними сучасниками, але завжди повертався і подовгу бував у рідному місті.
На концерті у гамбурзькому джазовому клубі Birdland |
Широковідомо, що в портовому Гамбурзі почалася світова слава The Beatles. 11 вересня 2008 р. тут, на розі Reeperbahn і Grose Freicheit, відбулося офіційне відкриття пам’ятника та площі The Beatles. Її головною окрасою стала скульптурна група з високоякісної сталі. Композиція являє собою п’ять сталевих порожнистих скульптур у вигляді двомірних тіньових рам. П’ята фігура є зображенням Стюарта Саткліфа (помер 1962 року в Гамбурзі), котрий стоїть, тримаючи гітару, трохи поодаль від інших. На початку кар’єри гурту він, разом із Джоном Ленноном, Полом Маккартні, Рінго Старром та Джорджем Гаррісоном, брав у ньому участь як бас-гітарист.
Beatles-Platz розташована у відомому гамбурзькому «кварталі червоних ліхтарів». Площа діаметром 29 метрів — абсолютно кругла і дуже нагадує вінілову грамплатівку. Враження створюється завдяки темному граніту, яким вимощено площу. На цій «платівці» зроблено бронзові вставки з вибитими на них назвами і текстами пісень The Beatles.
Beatles-Platz має нагадувати про часи, коли хлопців із Ліверпуля мало хто знав. Перший концерт The Beatles у Гамбурзі відбувся в невеличкому нічному клубі 1960 року. Ще кілька років музиканти періодично грали в місцевих клубах. Тепер вони знову в Гамбурзі — у вигляді пам’ятника. Таким чином місто віддячило музикантам за те, що вони зробили його частиною своєї музичної історії. І сьогодні в цьому кварталі є чимало охочих відвідати клуб, де почалася кар’єра легендарних The Beatles. У Гамбурзі я побувала на камерному концерті в Hochschule fur Musik und Theater. А потім — на звичайному клубному концерті в місцевому Birdlande, де особливо виділявся чудовий саксофоніст. Над клубом, що тулиться в підвалі великого будинку, розташовано великий музичний магазин. У ньому є ВСЕ! Проте ціни надто кусючі...
У кінотеатрах постійно йдуть фільми — записи вистав нью-йоркської Метрополітен-опери. У Гамбурзькій опері співають багато світових оперних зірок — наприклад, російська суперзірка останніх років Анна Нетребко. А на телебаченні крутять не лише серіали й рекламу, там працює європейський канал академічної музики «Меццо» (німці часто обирають покази гарних вистав і музики).
На вулицях немає курців (навіть у ресторанах і клубах тепер існують два окремі світи, причому для некурців — більш привілейований). Рідко побачиш людей напідпитку або з пивною пляшкою в руках (хіба що після футболу, і то розмовляють неголосно). Ось такі пироги (пардон, гамбургери).