UA / RU
Підтримати ZN.ua

ПІД ОБКЛАДИНКОЮ — МУЗИКА

На виставці-ярмарку «Книжковий сад», яка проходила в Українському домі, монографія доктора мистецтвознавства, професора Юрія Станішевського «Національна опера України...

Автор: Галина Степанченко

На виставці-ярмарку «Книжковий сад», яка проходила в Українському домі, монографія доктора мистецтвознавства, професора Юрія Станішевського «Національна опера України. Історія і сучасність» опинилася відразу в центрі уваги. Вона вирізнялася чудовою поліграфією, обсягом, насиченістю інформації, особливою вишуканістю оформлення. В Україні аналогів такого видання немає. Книжка настільки вражала, що її... негайно вкрали прямо зі стенда.

Величезний фоліант — 734 сторінки = 92 друкованих аркуші, 1054 фотоілюстрації. Книжці передує вступна стаття — генерального директора Національної опери України П.Чуприни, потім вісім розділів, післямова, резюме англійською, німецькою, французькою мовами, іменний покажчик, коментар, репертуар театру за 100 років. Тільки цей перелік свідчить про її енциклопедичну побудову, масштабність задіяного історичного довідкового матеріалу, що особливо цінне у фундаментальному дослідженні.

Монографія готувалася до видання в Національному академічному театрі опери та балету України ім.Т.Г.Шевченка та в Інституті мистецтвознавства, фольклористики й етнології ім.М.Т.Рильського НАН України. Її автор — доктор мистецтвознавства, професор, академік багатьох академій, завідувач відділу театру ІІФЕ Юрій Станішевський.

Ю.Станішевський розповідає, що до цієї праці він йшов усе життя, а виконав роботу за рік. Спочатку був задум створити працю на 300 сторінках, але директор видавництва «Музична Україна» А.Андрейчук запропонував інший варіант —масштабнішого повного видання.

Юрій Олександрович Станішевський створив понад 30 монографій з проблем історії театру. До цієї книжки ввійшло чимало архівних матеріалів, періодика, фотоматеріали з архівів-музеїв Києва, Москви, Санкт-Петербурга, Одеси, Львова, Праги. Так, учений розповів, що вони з Тетяною Швачко (відповідальним редактором видання) працювали в архіві на Фонтанці під загрозою обвалу даху. В архівах багато що переписувалося від руки, деякі матеріали вводяться в науку вперше.

Ця книжка продовжує монографію про Київський театр опери та балету Михайла Стефановича, видану наприкінці 60-х років, набагато розширюючи її фактологічну базу.

Перед нами величезна історична праця, в якій відбито різні періоди розвитку театру. У ній є все: яскраві сторінки тріумфів і сумні сторінки драматичних подій у житті театру, докладно викладені в контексті загальноісторичної панорами вперше.

Ю.Станішевський не просто робить огляд спектаклів, театральних подій, він дає нові оцінки історичним матеріалам і сучасним процесам.

На презентації Петро Чуприна та Іван Гамкало говорили про проблеми фінансування нових постановок і про забезпечення гастролей. Уся презентація підтвердила, що ця книжка — роздуми не тільки про минуле, а й про майбутнє театру. Дуже цікавим був виступ ректора театрального інституту, професора Ярослава Пилипчука — відомого історика українського театру. Він розкрив роль Київського міського театру у формуванні національного оперного мистецтва України. До речі, наступний рік ювілейний — 200 років від дня створення Київського міського театру — Національної опери України.

Вихід книжки в рік 100-річчя унікальної за архітектурою будівлі Національної опери — це символ нашого часу, соціокультурної ситуації в Україні ХХІ століття. Про це свідчить і те, що книжку було включено в Національну програму соціально значимих видань.

На презентації Петро Якович Чуприна розповів, що держава змогла виділити 100 тисяч гривень, а весь процес забрав 395 тисяч, тому колективу довелася шукати додаткові кошти. Собівартість книжки — 131 гривня, відпускна ціна — від 200 до 250 гривень, а видання англійською мовою буде значно дорожчим (понад 100 доларів).