UA / RU
Підтримати ZN.ua

Панорама

Забруднені витоки На території національного заповідника «Херсонес Таврійський» у Севастополі від рук вандалів постраждала знаменита «Базиліка в базиліці» — візитна картка заповідника й Севастополя загалом...

Забруднені витоки

На території національного заповідника «Херсонес Таврійсь­кий» у Севастополі від рук ванда­лів постраждала знаменита «Бази­ліка в базиліці» — візитна картка заповідника й Севастополя загалом. Храм був побудований у VI, зруйнований і перебудований
у X ст. Розбили чотири колони. Це вже не перший випадок руй­нування на території заповідника. Така ситуація, на думку керів­ниц­тва заповідника, пов’язана з відсутністю фінансування, достатнього для повноцінної охорони пам’яток. Тому археологи вва­жають за краще частину знахідок, зокрема найдавніші християнські святині, відкривши, відразу сховати.

Вірні, чиї будете?

Усе не стабілізується ситуація з патріархом Єрусалимським. Нагадаємо: два роки тому навколо патріарха цієї найдавнішої православної церкви спалахнув фінансовий скандал. У результаті патріарх Іреней був скинутий своїми ж єпископами. Втім, він цього рішення не визнав і, спираючись на ізраїльський уряд, зберігає своє становище біля керма церкви. Це стало можливим у зв’язку з тим, що, за законом, патріарха має визнати світська влада трьох держав — Ізраїлю, Йорданії та Палестинської автономії. Новообраного патріарха Феофіла, на противагу думці офіційного Ізраїлю, підтримали Палестина та Йорданія. Але з якихось причин уряд Йорданії передумав і відкликав своє рішення. За офіцій­ною версією, це пов’язано з тим, що патріарх «не виконує обіцянок, даних арабській частині пастви» (відповідно до повідомлення РІА «Новини»). Таким чином, у Єрусалимській православній церкві є два патріархи, котрі мають по одному офіційному визнанню урядів і навряд чи хоч у чомусь легко погодяться один із одним. Причому ні один, ні другий не можуть повноцінно керувати церквою.

Водночас ізраїльський уряд висловив готовність повернути будівлю Російського двору в Єрусалимі Росії. Якщо Росія інвестує в будівництво нового будинку мирового суду, який нині займає будівлю Російського двору. Бу­дівництво нового будинку суду оцінюють у 95 млн. дол. Проте офіційного рішення з боку російського уряду поки що немає.

У Москву, у Москву!

Про можливість передачі в Москву мощів Юрія Долгорукого з київської церкви Спаса на Берестові, що входить до комплексу Києво-Печерської лаври, заявила Українська православна церква. Мощі засновника міста особливо хотіло б отримати московське керівництво — депутати Московської міської думи та мер Юрій Лужков. Свого часу чиновники з українського боку казали, що це можливо — в обмін на прах Олександра Довженка.

Проте залишається складність — ідентифікація мощів Юрія Долгорукого. Тільки припускається, що останки належать князю. І УПЦ згодна на передачу лише у тому разі, якщо буде доведено, що це саме Юрій Долгорукий. Усі представники церкви, які коментують це рішення, просять не політизувати ситуацію.

Чого вони від нас хочуть?

За інформацією Washington Profile, дослідження Програми оцінок міжнародної політики (діє у складі Університету Мериленду), проведене в чотирьох мусульманських країнах (Марокко, Пакистан, Єгипет та Індонезія), засвідчило, що їхні жителі вкрай негативно ставляться до США і схвалюють дії терористів.

Опитування дало цікаві результати. 89% єгиптян, 64% пакистанців, 63% марокканців і 60% індонезійців переконані в тому, що практично всі процеси, які відбуваються сьогодні у світі, організовують або контролюють США. 92% єгиптян, 78% марокканців, по 73% пакистанців та індонезійців свято переконані, що головна мета зовнішньої політики США — ослаблення ісламу. Три чверті опитаних схильні вважати, що другою головною метою є поширення християнства в мусульманському світі.