UA / RU
Підтримати ZN.ua

Орьнек — мистецтво кримських татар

Унікальна срібна курильниця, футляри для Корану, ювелірні прикраси, вишиті золотом феси та кисети сторічної давнини вперше винесено з музейних фондів для огляду.

Автор: Олена Горішнянська

19 травня 2019 року в Національному музеї історії України урочисто відкрилася виставка "Орьнек. У мереживі Криму". Присвячений традиційній культурі кримськотатарського народу проект створено в партнерстві з громадською організацією "АЛЄМ". Об'єднані в цій організації кримські татари, які нині мешкають на материковій Україні, презентують колекцію кримськотатарського ужиткового мистецтва "Візерунки миру", створену за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва SDC.

Виставка "Орьнек" ознайомить широке коло відвідувачів з багатою самобутньою культурою кримськотатарського народу, яку вони зберегли і розвивають, незважаючи на непросту історичну долю, депортацію з рідної землі та інші випробування. На виставці представлено унікальні експонати традиційного кримськотатарського мистецтва, зокрема зразки вишивки, побуту, ремесел та ювелірних виробів з фондів Національного музею історії України та Музею історичних коштовностей (філії НМІУ). Окремі з них виставлено для широкого огляду вперше. Серед експонатів: рідкісна срібна курильниця, футляри для Корану, ювелірні прикраси, колекція старовинних вишитих кисетів кінця ХІХ - початку ХХ століття та багато інших.

Кримські татари - один з найчисельніших корінних народів нашої держави. Минулого року елемент "Орьнек - кримськотатарський орнамент та знання про нього" включено до переліку нематеріальної культурної спадщини України. 2019 року цей елемент відправлено на розгляд до ЮНЕСКО з метою включення його до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Про унікальність орнаменту орьнек і задум виставки розповідає Есма Аджієва, голова ГО "АЛЄМ": "Орнамент орьнек кримські татари зберегли в традиційній формі. Він є одним з найдавніших проявів кримськотатарської культури. Це унікальне явище пов'язане своєю тематикою і символікою з давньою історією Криму, з усіма цивілізаціями, які пройшли через цю землю. Орьнек можна читати як книгу, якщо володієш мовою його символів. Цією виставкою ми демонструємо художні традиції кримськотатарського народу в мистецтві вишивки, ткацтва, гончарства, філіграні. Наше завдання - зробити нематеріальну культурну спадщину кримських татар видимою і впізнаваною в Україні та світі".

Під час урочистого відкриття генеральна директорка Національного музею історії України Тетяна Сосновська пообіцяла, що під час роботи виставки у вихідні дні даватимуть майстер-класи з розпису традиційного кримськотатарського орнаменту.

Міністр культури України Євген Нищук вважає символічним відкриття виставки в день пам'яті жертв політичних репресій. "Доля кримських татар та українців багато в чому подібна, особливо трагічні сторінки. Українців вивозили без суду й слідства, так само кривдили невинних людей у Криму. Це великі втрати. Попри все ми маємо вистояти, віддати шану жертвам і відродити нашу культуру і традиції", - зазначив міністр.

Захоплення виставкою не приховував голова Меджлісу кримськотатарського народу - народний депутат України Рефат Чубаров, якого особливо вразили витонченість срібної курильниці та розкішна вишивка. На думку пана Рефата, ці артефакти свідчать про високу естетичну культуру та моральну стійкість киримли.

"Цілі нації страждають, бо диктатори не погоджуються з їхнім способом життя, релігійністю, культурою поведінки. А потім убивають пам'ять про них. Так було по всій Україні і, зокрема, в Криму. Через кілька днів по завершенні депортації кримських татар надійшло письмове розпорядження - всі речі, які залишилися в будинках кримських татар, треба було знести у вказані місця для з'ясування їх цінності. Тому ми можемо тільки здогадуватися, які цінності та в яких кількостях зберігалися в наших родинах. Дещо бачимо в російських музеях, дещо - у приватних колекціях. Тому я щиро дякую за організацію цієї виставки, якою ми нагадуємо про нашу спадщину і таким чином вшановуємо пам'ять про жертв геноцидів та політичних репресій", - сказав пан Чубаров.

Голова Швейцарського бюро співробітництва (SDC) в Україні Хольгер Таушнаголосив, як важливо дивитися вперед, пам'ятаючи про минуле. "Виставка, яку ми бачимо сьогодні, не просто представляє речі, притаманні кримським татарам, а й засвідчує належність цих речей до культурної спадщини України", - підкреслив він.

Куратором виставки є старший науковий співробітник відділу пізньосередньовічної, ранньомодерної та нової історії України Олексій Савченко. Взаємини українців і киримли вже давно входять до кола його наукових інтересів. За словами дослідника, найдавніші речі, атрибутовані як кримськотатарські, в колекції музею перебувають упродовж століття і, ймовірно, зібрані ще фундаторами музейного закладу. Не виключено, що їх передав до Києва Микола Ернст, відомий у Криму історик і музейник, брат не менш відомого київського музейного сподвижника Федора Ернста.

"Музейні виставки є елементом культурної дипломатії. Мета нашої роботи - привернути увагу до історії та культури кримських татар і водночас зруйнувати хибні стереотипи про цей народ. Унікальну курильницю з фондів філії НМІУ, Музею історичних коштовностей України відреставрували саме до відкриття цієї виставки. Ця вишукана річ засвідчує високий рівень ювелірного мистецтва в Криму", - розповів науковець.

Виставка особлива тим, що поруч із музейними раритетами представлено твори ужиткового мистецтва сучасних майстрів із Криму, що створені за традиційною орнаментикою, а також традиційний чоловічий та жіночий кримськотатарський костюм, реконструйований за зразками ХІХ століття.

Виставка триватиме в Національному музеї історії України до 1 червня.