UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нурєєв і Лір: життя після влади

Британська рада в Україні та її партнери презентують низку грудневих театральних прем'єр на великому кіноекрані (Культурний центр "Кінотеатр "Київ"): "Король Лір", "Зимова казка", "Нурєєв" та інші проекти.

Автор: Леся Ільєнко

16 грудня побачимо документальний проект "Нурєєв: його сцена увесь світ" від режисерів Жака і Девіда Моррісів. У центрі стрічки - постать одного з найяскравіших танцівників ХХ століття, людини складної долі, балетного ідола, яким він був для кількох поколінь. Нурєєв мав абсолютну владу над своїми шанувальниками, над мистецтвом балету. Здавалося, його техніка, його стиль - це щось неперевершене, що дається людині не школою, а самою природою.

Автори документального фільму намагаються знайти щось нове про життя і творчість складної непересічної особистості. Вони простежують життя артиста починаючи з його радянського періоду, далі - втеча на Захід, багаторічне партнерство з балетною примою Марго Фонтейн.

Як кажуть автори стрічки, у цьому проекті надважливо розкрити не тільки особистість, а й час, у якому жив і творив митець.

У новому фільмі вперше представлено матеріали, які раніше ніде не демонструвалися. Це, зокрема, музичні фрагменти, репетиції Нурєєва, фотохроніка його особистого життя.

Нагадаємо, що Рудольфу Нурєєву цьогоріч виповнилося б 80 років. Він помер 1993-го, коли йому було 54. Його стрімка кар'єра розпочалася наприкінці 1950-х, коли він став солістом балету Маріїнського театру (у той час це був театр імені С.Кірова). А 1961-го, перебуваючи на гастролях у Парижі, він вирішив залишитися на Заході, швидко зажив там слави і згодом отримав австрійське громадянство. У середині 1980-х був директором балетної трупи Паризької Гранд-опера́.

Ще один довгоочікуваний театральний проект від британців - "Король Лір" (4 грудня) з Ієном Маккеленом у ролі божевільного шекспірівського "володаря світу". Ця постановка режисера Джонатана Манбі заявлена як прощальний шекспірівський вихід видатного актора на британську сцену. Маккелен не вперше грає шекспірівського короля: 11 років тому він уже грав його у виставі Королівської Шекспірівської компанії.

Видатному акторові 79. У нього велика фільмографія, що ввібрала в себе такі хіти як "Код да Вінчі", "Золотий компас", "Хоббіт", "Люди Х", "Володар перстнів" та багато інших. Водночас для багатьох у Британії Маккелен залишається одним з найкращих театральних акторів - зокрема він неперевершений виконавець ролей саме шекспірівського репертуару.

Варта уваги також британська постановка "Божевілля короля Георга ІІІ" (25 грудня). Це режисерська робота Адама Пенфорда. Історія переносить глядача в 1787 рік, коли король Георг ІІІ вважався одним з наймогутніших людей у світі і коли за ним почали помічати ознаки божевілля. Звісно, це стає приводом для політичних інтриг, спроб узурпації влади та інших зрозумілих комбінацій.

Зірка цього театрального проекту Марк Геттіс - відомий англійський актор, продюсер, сценарист, письменник. Зокрема, серед найпопулярніших його досягнень - сценарій до серіалів "Шерлок" (з Бенедиктом Камбербетчем у головній ролі). У цьому ж серіалі Геттіс успішно виконав продюсерську "роль", а ще зіграв роль брата Шерлока - Майкрофта Холмса. Митець поєднує акторську кар'єру з продюсерською.

Серед грудневих театральних кінопрем'єр - "Як важливо бути серйозним" (11 грудня), "Зимова казка" (18 грудня), а також повтор театрального кінохіта "Франкенштейн", де грають Камбербетч і Лі Міллер.