По суті, безпрецедентна подія сколихнула нещодавно арт-життя країни: 509 творів живопису, графіки, прикладного мистецтва - з приватної колекції Ігоря Диченка - стали надбанням музейного Фонду України. Шедеври передані близькими Диченка на постійне зберігання до "Мистецького Арсеналу", який уже з 29 жовтня запроваджує вільні відвідини такої "відкритої колекції".
Нагадаю, що частина колекції Диченка недавно експонувалась у "Арсеналі" в рамках проекту "Арлекін іде". Але, звісно, не всі твори тоді були презентовані. У відомого колекціонера за довгий час зібралося багато унікальних перлин живопису, скульптури. Зокрема в його колекції є роботи К. Малевича, О. Богомазова, В. Пальмова, В. Єрмилова, О. Хвостенка-Хвостова, В. Меллера, О.Павленка, Д. Бурлюка, М.Бойчука, А. Горської, О. Заливахи, А. Криволапа.
Різні твори з колекції Диченка раніше експонувались у Нью-Йорку, Сан-Франциско, Токіо, Мюнхені, Лондоні, Едмонтоні, Одесі, Санкт-Петербурзі, Москві, Пермі, Одесі.
У "Мистецькому Арсеналі" кажуть, що Диченко мріяв про музей у Києві, в якому міг би експонувати свою колекцію. Але, на жаль, не судилося… Навіть у скрутних обставинах цей колекціонер не допускав думки, щоби вигідно продати бодай одну роботу. Вдова і соратник Диченка Валерія Вірська каже, що Диченко створював свою колекцію, аби лишити її народові України.
- Передаючи колекцію державі в особі "Мистецького Арсеналу", Валерія Семенівна Вірська втілює волю Ігоря Диченка, який любив наш музей і хотів, щоб зрештою його колекція належала Україні, - каже генеральний директор НКММК "Мистецький Арсенал" Наталія Заболотна. - Впевнена, від сьогодні і через 100 років українці із вдячністю згадуватимуть цю видатну родину, цих відданих культурі і мистецтву людей - Валерію Вірську та Ігоря Диченка. Сьогодні вони стали історичними постатями, нарівні з родинами Ханенків та Терещенків, які не лише зберегли для нащадків шедеври мистецтва, а й дали нам підстави пишатися своїми співвітчизниками.