UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Нова хвиля". Український вибір

В прокаті стартує друга добірка українських короткометражних фільмів "Укра­їнська нова хвиля. Romantique". Практично всі фільми, які ввійшли до нового збірника, пройшли селекцію на міжнародних кінофестивалях.

Автор: Дмитро Санін

З 11 грудня в прокаті стартує друга добірка українських короткометражних фільмів "Укра­їнська нова хвиля. Romantique". Це спільний проект Держкіно України та Національного центру Олександра Довженка.

Практично всі фільми, які ввійшли до нового збірника, пройшли селекцію на міжнародних кінофестивалях. А рік тому цей проект стартував. І, як кажуть організатори, мав великий успіх. У Національному центрі Довженка позиціонують "Українську хвилю" як "вінець" та "фініш" вітчизняного кінематографічного року, а також натяк на перспективу - на майбутнє нашого кіно (всі автори - молоді кінематографісти).

Добірку найкращих короткометражок склали фільми "Стеляться тумани", "18+", "Не менш як 50 кг", "Кисневий голод", "Русалка", "Дівчинка з риб'ячим хвостом", "Інь, і що з цим робити". Хронометраж - від семи до 30 хвилин.

У різних кіноісторіях знімалися переважно актори київсь­ких театрів і студенти творчих вузів. Серед відомих - Олег Замятін, Анжеліка Гирич, Олек­сандр Ігнатуша.

Сім коротких історій - це сім різних життєвих і фантасмагоричних ситуацій. У Держ­кіно наполягають, що в новій добірці - більше жанрового кіно, більше уваги на екрані до людини та її психології.

Не виключено, що деякі молоді режисери (і сценаристи) виявлять себе й надалі саме на полігоні жанрового кіно у "пов­ному метрі".

Автори короткометражних фільмів - Дмитро Лісенбарт, Роман Бровко, Юлія Гоголь, Марина Артеменко, Анастасія Максимчук, Олександр Бубнов, Сергій Мельниченко, Миро­слава Хорошун. Наприклад, у стрічці Мирослави Хорошун "Інь, і що з цим робити" - сімейна історія на тлі цирку. Чоловік директриси цирку захворює на дивну хворобу. Отож дружина шукає причину - у самій собі. Непростий сюжет - у стрічці Романа Бровка "18+". Його 19-річна героїня хоче розстатися з незайманістю, аби не бути "білою вороною" серед одноліток. У цьому їй допомагає, природно, найкраща подруга. Ще один соціально-моральний поворот - у фільмі Марини Артеменко "Не менш як 50 кг". Молода героїня вирішує боротися... з власною вагою: вона хоче наростити свої кілограми наперекір тотальному схудненню. А це спричиняє цілу низку комічних поворотів.

У прес-службі Держкіно повідомили, що більшість фільмів із цього збірника підтримано державним фінансуванням. Серед семи короткометражних стрічок є переможці пітчингів, а один проект знятий на президентський грант.

- Успіх попереднього проекту "Нова хвиля" надихнув нас, тому й виникло рішення зробити його регулярним, - розповідає DT.UA координатор "Нової хвилі" Іван Козленко (Національний центр імені О.Довженка). - Принцип добору такий: до збірника увійшли тільки фільми, які пройшли через "сито" фестивалів "Моло­дість", "Крок", Одеського МКФ. Деякі роботи пройшли школу участі в міжнародних кінофестивалях за кордоном. Є в новому збірнику й незалежні продюсерські проекти. У 2013 р. було знято кілька десятків українських короткометражних фільмів. Тому було з чого вибирати. Цього року вдалося зробити жанрову палітру стрічок більш романтичної тематики. Тому й повна назва проекту - "Українська нова хвиля. Roman­tique". Та й узагалі сам факт наявності такої кількості жанрових стрічок обнадіює. Останнім часом в Україні знімали здебільшого соціальне кіно. А прик­ладів кіно чистих жанрів, а отже, кіно з потужним глядацьким потенціалом, було не так багато. Такі картини стали з'являтися лише в останні півроку. До збірника ми включили також анімацію, автори якої - не зовсім дебютанти.

Серед авторів ігрових фільмів мені бачаться перспективними режисери-жінки. Марина Артеменко, Ірина Цілик, Миро­слава Хорошун. Хочеться побажати їм успіхів і нових фільмів. Мені здається, що новий збірник імпонує майбутнім новорічним святам як українська альтернатива голлівудським різдвяним блокбастерам. Про­кат "Української нової хвилі" - це 20 кінотеатрів у 13 українських містах, і серед них - Київ, Львів, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Донецьк, Чернівці, Черкаси, Севастополь, Полтава, Суми, Буча, Алчевськ. Передбачається 360 показів, із них 92 - у столиці.