«Світ жорстокий та несправедливий». Мабуть, із часів Адама людина постійно промовляє цю фразу, яка, хоч це сумно, є аксіомою. Марне діло вишукувати на сторінках історії періоди абсолютного торжества гуманізму або вираховувати синусоїди, що демонструють пропорції добра та зла на крихку душу населення. Можливо, в сиву давнину якась ізольована частина людства мала шанс на безхмарне щастя, сучасний світ позбавлений і такої ілюзії — інформація надто швидко поширюється. Преса, Інтернет, телебачення перетворюють нас у споглядачів того, що раніше було прерогативою лише патологоанатомів та санітарів психіатричних клінік. Загроза інфікуватися нечуттєвістю до чужого болю або чумою ненависті не може не лякати.
Гжегож Шумовскі. ІІ приз |
Четвертий міжнародний конкурс карикатури, який щорічно проводиться під егідою асоціації карикатуристів України до своєї традиційної основної теми «Незалежність» цього разу долучив додаток «і тероризм». Чи не збожеволіли карикатуристи? Як можна сміятися в цьому морі сліз, крові та розтерзаних людських тіл? Але сотні художників із 52 країн всіх континентів відгукнулися на заклик організаторів. Виставка відібраних робіт, що експонується в Національній спілці художників України, чітко показує — засобами графіки можна надзвичайно глибоко та емоційно розкривати найболючіші проблеми, що роз’їдають душу світу. Журі, яке очолював відомий карикатурист Сергій Тюнін (Росія, Москва), визначило переможців. Ними стали представники Польщі, країни з традиційно високими графічними стандартами: Зенон Пожуцек (І-й приз), Гжегож Шумовскі (2-й приз), третім призом нагороджено Сашу Дмітрієвича з Сербії та Чорногорії, країни, яка ще не залікувала рани, нанесені громадянською війною. Серед інших призерів: Паоло Дальпонте (Італія), Канг Таейонг (Республіка Корея), Юрій Кособукін та Сергій Рябоконь (Україна), Мухіттін Кьоролу (Туреччина), Вітольд Мисирович (Польща), Михайло Пермяков, Ігор Нікітін та Ігор Смирнов (Росія), Юрій Очаковський (Ізраїль).
Звичайно, після цієї виставки світ не стане Едемом, але, якщо хоч кілька молекул ненависті анігілюють під впливом мистецтва, це вже доказ абсолютної потреби таких акцій.
На знаменитому офорті Франсиско Гойї є напис: «El sueno de la produce monstruos» — «Сон розуму породжує чудовиськ». Виставка карикатури «Незалежність та тероризм» не дозволяє розуму заснути.