UA / RU
Підтримати ZN.ua

Невідомі художники, швидке побачення

Найвідоміша у нас і в Європі перформерка, художник-акціоніст, куратор і лауреат Премії Малевича Алевтина Кахідзе підгледіла ідею перформансу в Ліверпулі. А в Лондоні вона погортала за 40 центів у бібліотеці найрезонанснішу книжку про мистецтво останнього часу Сари Торнтон "33 митці у трьох актах".

Автор: Леся Ільєнко

Найвідоміша у нас і в Європі перформерка, художник-акціоніст, куратор і лауреат Премії Малевича Алевтина Кахідзе підгледіла ідею перформансу в Ліверпулі. А в Лондоні вона погортала за 40 центів у бібліотеці найрезонанснішу книжку про мистецтво останнього часу Сари Торнтон "33 митці у трьох актах".

Тим часом у Києві на неї чекала пропозиція від видавця цієї книжки українською (до речі, вперше на пострадянському просторі) Костянтина Кожемяки зробити виставку за мотивами світового бестселера, випущеного видавництвом Art Huss.

Так народилися "Невідомі" - логічне продовження проекту зі стратегічної розбудови українського мистецького контексту: цьогоріч започаткована серія мистецтвознавчого нон-фікшн Ukrainian Art Book, що представляє найкращі взірці світових бестселерів про глобальний та локальний контекст.

"33 митці у трьох актах" уже здобули широкий резонанс серед читачів і фахівців після "Книжкового Арсеналу". Тож візуалізація бестселера про мистецтво через персоналії українських художників - ідея з перчинкою. Адже Сара Торнтон пише про відомих представників світової арт-сцени з 14-ти країн і з п'яти континентів. Проте в її книжці немає жодного східноєвропейського художника, зокрема українців. Алевтина Кахідзе зі співкуратором проекту Олександром Михедом (він же редактор та один з перекладачів книжки Торнтон) вирішили дотепно надолужити цей нюанс і поставили 19 українських художників різного віку й статусу у форматspeed dating - "швидкого побачення".

Я думаю, що все найцікавіше відбулося навіть не на самому перформансі у приміщенні Інституту проблем сучасного мистецтва, а за його лаштунками. Адже наших доволі гонорових художників елегантно "примусили" з "невідомих" перетворитися на відомих не тільки для публіки чи (гіпотетично) для Сари Торнтон, а й для них самих. Були й такі, котрі не знали одне одного і не бажали вивчати творчість колег по фаху, ба більше - говорити про них публічно. Але ідея Кахідзе та зусилля продюсера Кожемяки спрацювали: художники не тільки говорили одне про одного на публіку, навіть не могли наговоритися під час перформансу й до хворого горла відповідали на запитання глядачів, що кожні 7 хвилин змінювалися перед ними через удар гонга.

Учасниками виставки стали відомі українські митці, що представили по одному твору: Оксана Баршинова, Мирослав Вайда, Анна Валієва, Тая Галаган, Михайло Деяк, Анна Духовична, Сергій Захаров, Андрій Зелинський, Ілля Ісупов, Алевтина Кахідзе, Юрій Коваль, Зоя Орлова, Олексій Сай, Катерина Свіргуненко, Андрій Сидоренко, Ілона Сільваші, Віктор Хоменко, Яся Хоменко, Альбіна Ялоза.

Віктор Хоменко говорив про свою доньку - дизайнерку Ясю Хоменко. А Яся Хоменко розповідала про Іллю Ісупова, тому що вона натхненна його творчістю. Тая Галаган вибрала Олексія Сая, оскільки вона вважає, що їх об'єднує гумор. А Сергій Захаров (той самий засновник арт-групи "Мурзилки", що малював карикатури на Гіркіна, був у полоні, був звільнений, і, нарешті, - киянин) розказав про Юрія Коваля, адже в його творчості досить багато політичних заявок... Тож ключові категорії, якими послуговується Сара Торнтон - Політика, Спорідненість, Ремесло, - дозволили показати світ сучасного українського мистецтва під новим кутом зору.