UA / RU
Підтримати ZN.ua

Найкраща фантастика: без несподіванок

Наприкінці літа традиційно визначається найкраще, що запропонував своїм читачам ринок англомовної фантастики...

Автор: Катерина Паньо

Наприкінці літа традиційно визначається найкраще, що запропонував своїм читачам ринок англомовної фантастики. Остаточний підсумок підводить премія «Х’юго» (Hugo Award), яка присуджується за результатами голосування зареєстрованих учасників Всесвітніх конвентів любителів фантастики Worldcon. Вона вважається «читацькою» і доповнює «експертну» премію Американської асоціації письменників-фантастів, які виносять своє судження і вручають премію «Неб’юла» (Nebula Award) наприкінці весни.

Список лауреатів премії «Х’юго» цього року не приніс несподіванок. Починаючи з того, що багато в чому він дублював шорт-лист премії «Неб’юла», яка була вручена у квітні, закінчуючи тим, що обличчя всі знайомі й визнані-титуловані донезмоги.

Найкращим романом року за версією як експертів (премія «Неб’юла»), так і широкої фантастичної громадськості (премія «Х’юго»), став «Союз єврейських поліцейських» Майкла Чабона. Книжка вже відома російськомовному читачеві. Хоча переклад, на загальну думку, вийшов поганим. Річ у тому, що роман, написаний у жанрі альтернативної історії/детектив-нуар, описує суспільство, яке розмовляє на ідиш. А щоб передати всю його чарівність, треба володіти бодай зачатками таланту Шолом-Алейхема. Експеримент з історією, мовою/свідомістю, замішаний на гангстерському екшені, привернув увагу монстрів кіноіндустрії — брати Коени вже готуються до зйомок. Чабон взагалі дуже «кіногенічний». В його послужному списку два екранізовані романи (третій от-от вийде на екрани), крім того, він був одним зі сценаристів другої частини непоясненно популярної в підростаючого покоління «Людини-Павука».

До речі, окрім «Неб’юла» та «Х’юго», «Союз єврейських поліцейських» претендує ще на одну престижну премію — Sidewise Awards — головну нагороду в галузі альтернативної історії.

Цікавим фактом у нагородженні «Х’юго» цього року стало те, що в номінації «Автор фанфіку» (Fan writer) переміг Джон Скальці, чия «Остання колонія» також потрапила до шорт-листа премії «Х’юго» в номінації «Роман». Загалом слід зауважити, список номінантів тут був дуже представницький — Іен Макдональд, Роберт Сойер, Чарльз Стросс.

Одностайними виявилися експерти та фантастична громадськість й у виборі найкращої короткої повісті. Це «Купець і ворота алхіміка» Теда Чанга.

Також не став несподіванкою вибір у номінації «Повість». Хоча він, швидше за все, виявився дуже нелегким: змагалися такі майстри, як Конні Вілліс, Ненсі Кресс, Крістін Кетрін Раш, Джин Вулф, Люціус Шепард. «Х’юго» дістався повісті Конні Вілліс «Всі посаджені на землю» (All Seated on the Ground). Що нікого не може здивувати: рік за роком цей автор займає належне їй місце в шорт-листах «Неб’юла» та «Х’юго» в «середніх» і «коротких» жанрах. Нинішнього року повість, відзначена «Х’юго», номінувалася також і на «Неб’юла». Та тут думки громадськості й експертів розійшлися. Останні віддали перевагу й, відповідно, премію «Неб’юла», «Фонтану епохи» Ненсі Кресс. Ця повість, так само, як і її головний конкурент від Конні Вілліс, була опублікована в журналі Asimov’s. Там же, де побачили світ обидва лауреати в номінації «Оповідання». «Неб’юла» здобула Карен Джой Фоулер за оповідання «Завжди», а «Х’юго» — Елізабет Бір за «Лінію припливу».

Найкращим фантастичним сценарієм для фільму співтовариство любителів фантастики визнало «Зоряний пил». Тоді як члени SFWA вирішили продемонструвати смак і зупинили свій вибір на «Лабіринті фавна».