UA / RU
Підтримати ZN.ua

На межі фантастики

Уперше в Україну прибуде Remi — приз одного з найпрестижніших світових кінофестивалів. Українська фантастична трагікомедія «Позаземний» здобула Гран-прі Міжнародного фестивалю незалежного кіно — WorldFest Houston Film Festival...

Автор: Роман Архипов

Уперше в Україну прибуде Remi — приз одного з найпрестижніших світових кінофестивалів. Українська фантастична трагікомедія «Позаземний» здобула Гран-прі Міжнародного фестивалю незалежного кіно — WorldFest Houston Film Festival.

Фестиваль WorldFest — найбільший у Північній Америці фестиваль світового незалежного кіно. Його батьком-фундатором вважають продюсера й режисера Хантера Тодда, володаря понад 115 творчих нагород, творця 300 фільмів.

За своєю ідею WorldFest замислювався як фестиваль, на якому незалежні кіновиробники могли б представляти свої картини. Попри солідний вік (цього року фестиваль у Х’юстоні відзначив свій 41-й день народження), принципи, яких дотримуються творці, залишаються незмінними — незалежне кіно й незаангажований форум. Основна мета Х’юстонського кінофестивалю — визнати видатні роботи в кіно- й відеомистецтві, відзначити май­стерність їхніх авторів.

Брати Коен, Джорж Лукас, Дейвід Лінч, Пол Мазурскі, Роберт Родрігес, Рідлі Скотт, Стівен Спілберг, Олівер Стоун — свого часу вони теж стали відкриттям фестивалю.

Свого часу Золотої нагороди на Worldfest удостоївся легендарний фільм Отара Іоселіані «І настало світло».

Нинішнього року на форум представлені понад 4500 робіт із 37 країн світу. І тільки дев’ять із них одержали статуетку Remi — Гран-прі фестивалю незалежного кіно. Серед них — фільм «Позаземний». Вперше приз приїде й оселиться в Україні. Парадокс у тому, що на батьківщині до фільму поставилися більш ніж прохолодно.

«Нема пророка у своїй вітчизні», — каже генеральний продюсер компанії «Стар Медіа», продюсер стрічки «Позаземний» Юрій Мінзянов. — За кордоном «Позаземний» здобув уже другу престижну премію. На жаль, у нашій країні він пройшов тихо й непомітно. На конкурсі молодих сценаристів серед багатьох студентських робіт мені потрапила на очі повість Юрія Голиченка «Позаземний». Тоді вона не була особливо відзначена, та мені запала в душу зворушлива й дуже людяна історія. Я жив цією історією весь рік. Уплетені в сюжет елементи містики й якась таємниця тільки посилювали мої враження й відчуття, що ми можемо це зняти. Викупивши права на повість, запропонували її молодому режисерові Сергію Крутіну. Матеріал йому сподобався, і в співавторстві з Ольгою Шульгіною був написаний сценарій фільму «Позаземний». Хороший сценарій зібрав і зоряний склад акторів. У картині знімалися Юрій Степанов, Сергій Баталов, Лариса Шахворостова, Віталій Лінецький.

— Повість Юрія Голиченка, — розповідає Сергій Крутін, режисер «Позаземного», — швидше, розповідь про інопланетян, написана на основі реальних подій, які сталися в уральському містечку Киштимі. Нам же хотілося зробити фільм про простих людей, їхнє ставлення до чогось нового, невідомого, позаземного. Розповісти цю історію ми вирішили через долю головного героя, дільничного міліціонера з чорнобильського села. Коли ми зустрілися з Юрієм Степановим, якому запропонували голов­ну роль, він здивовано спитав: «Чому я?» Мені ж здавалося, що саме він зможе передати внутрішні переживання героя. Його фактура дуже вдало лягала на цю роль. Звичайно, не обійшлося без творчих суперечок, та до розбитого посуду не доходило. Я не вважаю, що знімав фантастику. Картина заснована на реальних подіях, та я хотів передати й частину мого бачення. Я намагався знайти грань, яка була б зрозуміла як масовому глядачеві, так і «посвяченим», — професіоналам від кіно. І дуже радий, що в цьому разі думка продюсера збіглася з моєю.

Хочеться згадати ще одну нагороду фестивалю. 14 і 15 квітня на кінофестивалі Worldfest був представлений фільм спільного російсько-українського виробництва «Блаженна» режисера Сергія Струсовського з блискучою грою Данила Страхова, Карини Разумовської, Галини Яцкіної, Ади Роговцевої. Кінострічка була номінована на Гран-прі, й вона здобула почесну срібну нагороду Silver Remi Award.