UA / RU
Підтримати ZN.ua

На Берлінале покажуть фільм про Олега Сенцова

З 9 по 19 лютого в Берліні відбуватиметься Міжнародний берлінський кінофестиваль, що вважається однією з найбільших подій кінематографічного року. Як одна зі спеціальних подій фестивалю заявлений створений у копродукції (Естонією, Польщею та Чехією) документальний фільм-розслідування режисера Аскольда Курова "Випробування: Росія проти Олега Сенцова" - про суд над українським режисером Олегом Сенцовим. Фільм покажуть у програмі Berlinale Special.

Автор: Ірина Зубавіна

З 9 по 19 лютого в Берліні відбуватиметься Міжнародний берлінський кінофестиваль, що вважається однією з найбільших подій кінематографічного року.

Загалом, основна й супутні програми фестивалю налічують близько 400 фільмів із надзвичайно широкою географією країн-учасниць, у повній відповідності до традиційної орієнтації "Берлінале" на прогресивний геополітичний кінематограф: Сенегал, Чилі, Ліван, Польща, Угорщина, Німеччина, США, Китай, Португалія, Румунія, Республіка Корея, Франція, Іспанія, Японія, Бразилія, Велика Британія, Фінляндія, Австрія, Індія.

Директор Міжнародного Берлінського фесту Дітер Косслік розповів представникам преси, що програма 67-го за ліком "Берлінале" вийшла життєствердною. У центрі уваги - мужність і віра, "при цьому у фільмах багато гумору". В основній програмі кінопоказу - 24 картини, 18 із яких змагатимуться за престижні фестивальні трофеї - золотих і срібних "Ведмедів", долю яких визначатиме Міжнародне журі.

До складу команди арбітрів під егідою нідерландського режисера і сценариста Пола Верховена (відомий як творець блокбастерів "Згадати все", "Робокоп" та культового еротичного трилера "Основний інстинкт") увійшли також шість кінематографістів із різних країн: американська актриса Меггі Джилленхол, кіноактриса з Німеччини Юлія Єнч, мексиканський актор і режисер Дієго Луна, туніський продюсер, власник кіностудії Дора Бушуша Фураті, ісландський художник Олафур Еліассон та китайський режисер і сценарист Ван Цюаньань, чий фільм "Весілля Туї" завоював Золотого берлінського "Ведмедя" у 2007 р.

Фестиваль відкриється 9 лютого біографічною драмою "Джанго", що розповідає про французького джазового гітариста Джанго Рейнгардта, якого вважають одним із засновників "циганського джазу". "Джанго" - режисерський дебют французького сценариста і продюсера Етьєна Комара - стане одним з 18 учасників основного змагання.

Синефіли завжди з цікавістю очікують фільмів дебютантів. Кримінальна трагікомедія "Дика миша" - режисерський дебют австрійського актора Джозефа Хадера - також відважно змагатиметься з картинами іменитих ветеранів кінематографу.

Серед нових робіт маститих режисерів у конкурсі: трагікомедія про молодого сирійського біженця, який приїхав до Фінляндії у пошуках кращої долі, - "Зворотний бік надії" неодноразового володаря берлінських "Ведмедів" Акі Каурісмякі (Фінляндія), драмеді "Вечірка" Саллі Портер (володарки "Золотого Ведмедя"-1984, Велика Британія), "Вночі на пляжі на самоті" одного з найбільш шанованих сучасних корейських режисерів, регулярного учасника міжнародних кінофестивалів Санг Су Хонга, любовна драма "Повернення у Монток" від оскароносного німецького режисера Фолькера Шлендорфа.

Участь в основному змаганні Німеччини не вичерпується згаданою картиною визнаного класика нового німецького кіно. Країна-господарка представлена в конкурсі ще двома роботами: документальним байопіком Андреса Фаєля "Бойс" - про долю німецького скульптора, перфоманс-художника Джозефа Бойса, і фільмом "Яскраві ночі" Томаса Арслана, що вже брав участь у змаганні 2013 р. з фільмом "Золото". Таким чином, "німецька квота" у конкурсній програмі витримана з лишком - 3 фільми виробництва Німеччини, і ще стільки ж, створених з її участю, в копродукції.

Кінематограф Східної Європи в основній програмі буде представлений трьома картинами. Це: кримінальна драма "Слід" ("Слід звіра") неодноразового оскарівського лауреата, польського режисера Агнешки Голланд (стрічка створена в копродукції п'ятьма країнами: Польща/Німеччина/Чехія/Швеція) Словаччина); "Ана, моя любов" румунського режисера Келін Пітер Нецер (чия картина "Поза дитини" була удостоєна призу ФІПРЕССІ та головної нагороди Берлінале-2013), "Тіло і душа" угорського режисера Ільдіко Еньєді.

Для 22 фільмів тільки з основної програми кіноогляду показ у Берліні стане світовою прем'єрою. До цього переліку входять стрічки "Фантастична жінка" чилійського режисера Себастьяна Леліо; анімацію "Хорошого дня" покаже китайський режисер Лю Цзянь; "Круг" Терези Віллаверді (Португалія/Франція), вільна екранізація роману Германа Коха про неоднозначність батьківських інстинктів; "Обід" із Річардом Гіром у головній ролі від американського режисера Орена Мовермана (володаря "Ведмедя" 2009 р.), "Жоакім" Марсело Гомеса (Бразилія/Португалія); "Містер Лонг" японського режисера, сценариста й актора Сабу, творчість якого критики зараховують то до жанру кіберпанк, то до ліричного японського артхаусу.

Інтригує позаконкурсна частина основної програми, в якій заявлені: правдива історія про останні дні художника Альберто Джакометті "Останній портрет" (Стенлі Туччі, Велика Британія/Франція); "Акушерка" (Мартін Провост, Франція/Бельгія), з участю Катрін Деньов; "Логан" американця Джеймса Менголда - третій фільм про Росомаху, побудований на серії коміксів "Старий Логан", де Логан і професор Ксав'єр, залишившись без команди Людей Ікс, змушені вдатися до допомоги жіночого клону Росомахи (Лаура Кінні); "Будинок віце-короля" британки індійського походження Гуріндер Чадха. Комедійний фільм жахів "Бар" іспанського режисера Алекса де ла Іглесіаса. Найбільш провокаційним видається фільм "На голці-2" британця Денні Бойла - сиквел його гучної картини "На голці": персонаж цієї резонансної стрічки - "торчок" у виконанні все того ж Юена МакГрегора - через 20 років повертається до привидів минулого.

Як одна зі спеціальних подій фестивалю заявлений створений у копродукції (Естонією, Польщею та Чехією) документальний фільм-розслідування режисера Аскольда Курова "Випробування: Росія проти Олега Сенцова" - про суд над українським режисером Олегом Сенцовим. Фільм покажуть у програмі Berlinale Special.

В офіційний конкурс-секцію "Покоління" (Generation 14+) був відібраний українсько-німецький фільм режисерів Єлизавети Сміт і Георга Жено - "Школа № 3". Фільм є кінематографічною адаптацією вистави "Миколаївка", яку в Театрі переселенця поставили режисери Наталія Ворожбит і Георг Жено. 12 старшокласників школи № 3 донбаської Миколаївки діляться спогадами про воєнні події липня 2014 р., розповідають про свої страхи, діляться мріями, розповідають про втрати й про перше кохання. Принцип "театру свідків" передбачає реконструкцію реальних життєвих історій. Показ картини відбудеться 15 лютого.

Переможці стануть відомі 18 лютого, на офіційній церемонії закриття перегляду.

Втім, як повідомляють джерела Берлінале, долю одного "Золотого Ведмедя" вже вирішено. Це почесний "Золотий Ведмідь" за внесок у кінематограф, володарем якого на 67-му Міжнародному Берлінському кінофестивалі стане італійська художниця з костюмів, володарка чотирьох "Оскарів" - Мілена Канонеро.

Хто ж пройдеться червоною килимовою доріжкою біля Палацу Берлінале? Крім таких зіркових ветеранів "Берлінале", як Катрін Деньов, Пенелопа Крус, Моріц Бляйбтрой, організатори обіцяють, що фестиваль відвідають Річард Гір, Ребекка Голл, Сієна Міллер.

Що ж, поживемо - побачимо. І дуже скоро.

На офіційних постерах "Берлінале" зображений бурий ведмідь, символ Берліна і Берлінського фестивалю. Ведмедик обіймає колону однієї з підземних станцій метро. Схоже, забрів символ і талісман кіноогляду на "Потсдамер Платц", а отже - уже впритул наблизився до епіцентру прийдешніх фестивальних подій.