UA / RU
Підтримати ZN.ua

МУЗИКА НАД ДНІПРОМ

Уявімо собі таку картину: початок ХХ століття. Теплий літній вечір, чудовий парк із доглянутими алеями і віковими деревами на схилах Дніпра...

Автор: Анжела Захарченко

Уявімо собі таку картину: початок ХХ століття. Теплий літній вечір, чудовий парк із доглянутими алеями і віковими деревами на схилах Дніпра. Неподалік починає лунати музика, і люди вирушають туди. Там, перед літньою естрадою, в очікуванні зустрічі з високим мистецтвом, уже повно народу. І слухачі знають, що зібралися вони не просто так. Хоч би яка була програма концерту, вона залишить у їхніх душах незгладимий слід, наповнить серця непояснимим піднесеним відчуттям зустрічі з прекрасним. У 20-ті роки минулого століття на літній естраді парку можна було почути гру Сергія Прокоф’єва — композитора, на той час уже визнаного у світі; насолодитися грою піаністів, які подавали великі надії, — Володимира Горовиця, Генріха Нейгауза, Костянтина Беклемішева, скрипаля Натана Мільштейна, співом вокалістів Леоніда Собінова і Зої Кошиць; послухати музику у виконанні симфонічного оркестру під керуванням славетних диригентів Рейнгольда Гліера, Фелікса Блуменфельда, Миколи Малька; а в повоєнні роки відкрити для себе нові твори з допомогою неповторного циклу творів світової класики з видатним диригентом Натаном Рахліним.

Прочитавши ці рядки, багато хто ностальгічно зітхне і подумає: «Так, було колись добре, але зараз інший, просто божевільний час, нічого не встигаєш, а хочеться і на природу вирватися, і на концерт піти, і нові яскраві враження одержати». Але ж саме це і пропонує нам міжнародний фестиваль «Київські літні музичні вечори». Він відродив чудову традицію проведення безплатних просвітницьких концертів для публіки, і відбуваються вони у тому ж колишньому Царському саду, а нині — Центральному парку культури і відпочинку м. Києва.

Фестиваль не став одним із багатьох схожих заходів, а увійшов у київське культурне життя яскравою незабутньою подією, що включає в себе таку багату палітру жанрів, що здатний задовольнити будь-якого, навіть найвибагливішого музичного гурмана. На концертах фестивалю у виконанні духових і симфонічних оркестрів звучать твори сольні і камерні, інструментальні й вокальні, народна музика і джаз.

І, можливо, через багато років сьогоднішні глядачі фестивалю будуть розповідати своїм онукам та правнукам про відомих виконавців, яких їм пощастило почути на «Київських літніх музичних вечорах».

А розповісти буде про кого. Адже завдяки статусу «міжнародний» організатори мають можливість запрошувати яскравих, самобутніх музикантів із усього світу. Проглядаючи сторінки буклетів фестивалів попередніх років, хочеться пригадати деякі імена. Це піаністи, що полонили серця слухачів професіоналізмом і індивідуальністю виконання: Паскаль Галлі (Франція), Альберто Померанц (Італія), професор Давид Віттен (США), Ігор Четуєв (Україна); багато прекрасних хвилин провели глядачі, слухаючи гру скрипаля Віктора Абрамяна (Росія), валторніста Клаудиса Мюллера (Німеччина), віолончеліста Дмитра Коузова (Росія), акордеоніста Ігоря Завадського (Україна) та багатьох інших виконавців. Була в київської публіки і можливість ознайомитися із сучасними талановитими диригентами.

Заслужене замилування публіки викликав виступ фортепіанного дуету з Росії Вадима Руденка і Миколи Луганського — віртуозів зі світовим ім’ям, лауреатів багатьох міжнародних конкурсів. Їхнє неперевершене виконання творів Рахманінова і Равеля довело, що кращим за звучання рояля може бути тільки звучання двох роялів. Спогад про себе залишив і дует скрипаля Олеся Семчука і піаністки Ганни Середенко (Україна). А ті, кому пощастило почути ансамбль солістів «Московські балалайки», досі згадують їхню заводну, самобутню гру.

Особливо люблять слухачі щорічний джазовий марафон. На ці концерти завжди збирається багато молоді. І це не випадково, адже коли ще вдасться за два вечори почути і побачити стільки відомих солістів та джазових колективів, що охоче погоджуються виступити на фестивалі. Цим вони віддають належне пам’яті фундатора українського джазу, історику, активному популяризаторові й високопрофесіональному досліднику джазу, президентові джазової асоціації України Володимирові Симоненку.

Але фестиваль задуманий і проводиться не тільки для того, щоб почути виступ уже відомих і популярних артистів. Його головна мета — ознайомити слухачів із яскравими молодими виконавцями, що лише починають свій творчий шлях, дати їм можливість виступити перед аудиторією із сольною програмою або продемонструвати своє вміння грати з оркестром.

Саме з цією метою організатори запрошують не тільки лауреатів Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця, а й переможців Міжнародного конкурсу юних піаністів Володимира Крайнєва (Харків, Україна), Міжнародного конкурсу піаністів Артура Рубінштейна (Ізраїль), Міжнародного конкурсу піаністів ім.П.Чайковського (Росія), стипендіатів Міжнародного доброчинного фонду В.Співакова. Адже так важливо підтримати юних талантів, дати їм відчуття впевненості у собі, у своїх силах, одержати заслужені оплески вдячної публіки.

Цій самій меті служить і традиційний уже цикл концертів «Микола Сук представляє», брати участь у якому визнаний піаніст запрошує юних талановитих виконавців. На цих концертах звучать маловідомі і забуті твори видатних композиторів.

Нинішнього року фестиваль пройде вже всьоме. І організатори сподіваються, що він, як і попередні, не розчарує своїх слухачів. За традицією, «Київські літні музичні вечори» почнуться в День Києва (30 травня) парадом духових оркестрів. Свою майстерність продемонструють Державний духовий оркестр України і Духовий оркестр Київського державного вищого музичного училища імені Р.Гліера.

Справжнім подарунком для киян стане творчий вечір відомого артиста Московського театру на Таганці Веніаміна Смєхова (5 червня). А в концерті вокальної музики, що відбудеться 11 червня, візьмуть участь талановиті студенти музичного училища ім.Гліера Пилип Мендоса Кастельянос (Мексика) й Іван Березовський (Україна). На запрошення Асоціації академічних музичних конкурсів у концерті 12 червня виступлять юні талановиті виконавці, лауреати конкурсів, що проходили в Україні 2003—2004 р.

Фонд конкурсу Горовиця має тісні творчі зв’язки з багатьма конкурсами в усьому світі. Це дає можливість нашим молодим виконавцям з успіхом гастролювати різними країнами. У свою чергу, на запрошення фонду, гратимуть на фестивалі наші гості з Польщі Міхал Петржак і Пршемислав Вітек, лауреати Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Артура Рубінштейна (Бидгощ, Польща). Концерт відбудеться в Національній філармонії України 13 червня.

Микола Сук презентує свій музичний проект 19 — 20 червня. Слухачі зможуть ознайомитися з творами Ж.Франсе, М.Мовера, Б.Мартіну, А.Превека, Ф.Пуленка, Л.Бетховена.

25 — 26 червня запрошуємо на традиційний джазовий вечір.

Не забули організатори і про аматорів камерної музики. 27 червня для них грає ансамбль камерної музики «Бахус» із Македонії, а 2 липня виступить фортепіанний квінтет ім.Д.Бортнянського і Микола Сук з квартетом ім.М.Лисенка.

Аматори симфонічної музики матимуть можливість почути виступ Національного академічного заслуженого симфонічного оркестру України, з яким виступлять наші гості з Італії піаніст Санті Калабро (3 липня) і гітаристка Адаліса Кастеланета (4 липня); лауреат Міжнародного конкурсу молодих піаністів пам’яті Володимира Горовиця Олександр Піроженко з Росії (10 липня); піаніст зі Сполучених Штатів Девід Глен Хатч (11 липня).

Радимо не пропустити концерт 17 липня. Піаністи зі світовим ім’ям Валерій Козлов (Україна) і Анатолій Затін (Мексика) виконають джазову Сонату для двох фортепіано, контрабаса й ударних Клода Боле. У концерті 18 липня в супроводі Естрадно-симфонічного оркестру України (диригент Дмитро Логвин) гратиме маленький Костя Тишко (Україна), що став лауреатом конкурсу Горовиця у групі «Горовиць-дебют».

А завершить фестиваль феєрверк концертів слухачів Літньої музичної академії, яку проводить Міжнародний добродійний фонд конкурсу Володимира Горовиця. Програма дуже насичена: за десять днів (із 23 липня по 1 серпня) публіка зможе відвідати шість концертів, де яскраві талановиті зірочки з різних країн гратимуть з оркестром твори для фортепіано, скрипки, віолончелі. Радимо не пропустити ці виступи, вони завжди залишають чудове, незабутнє враження.