UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Мистецький Арсенал» летить у космос!

У 2010-му помітно активізувалося творче життя в знаковій будівлі ющенківської епохи — «Мистецькому Арсеналі»...

Автор: Катерина Константинова

У 2010-му помітно активізувалося творче життя в знаковій будівлі ющенківської епохи - «Мистецькому Арсеналі». Попри незавершений процес «добудови» і «перебудови», цей найбільший музейний комплекс країни провів кілька помітних арт-акцій. А що очікує «Арсенал» (і вітчизняний арт-ринок загалом) 2011-го? І чи можна говорити про конкуренцію на нашому арт-ринку? Генеральний директор «Мистецького Арсеналу» Наталія ЗАБОЛОТНА ексклюзивно для «Дзеркала тижня. Україна» розповіла про деякі майбутні гучні «прем’єрні» проекти: «Великий скульптурний салон», «Космічна Одіссея 2011», «Книжковий Арсенал» та ін. А також «подала заявку» на першу українську бієнале у 2012-му.

- Арт-ринок України активно розвиватиметься, «процес пішов», його складно зупинити. «Мистецький Арсенал» не є арт-дилером. Але ми активно сприяємо розвитку сфери українського мистецтва. Це відбувається завдяки акціям.

У 2011-му «Арсеналом» уже визначений основний план роботи. Розпочинаємо рік у березні. Відкриємо Великий скульптурний салон. На ньому буде представлена колекція Едгара Дега, всього 74 скульптури. Це, фактично, ретроспектива пластики. І поряд із цією знаменитою експозицією в наших стінах традиційно буде показане мистецтво українських майстрів.

Нагадаю, що ще п’ять років тому ми провели в Києві перший Великий скульптурний салон. Тоді багато хто нам казав: мовляв, ви самогубці! Прогнозуючи тим самим невдачі. Скульптура на той час була не у фаворі. Але минуло п’ять років! І наші майстри розпростерли крила. У них багато замовлень. Дедалі більше охочих брати участь у нашому Великому скульптурному салоні...

Це лише одна ланка в аспекті розвитку українського мистецтва. Вже на початку квітня відкриваємо тиждень сучасного мистецтва. Це міжнародний творчий проект «Космічна Одіссея 2011»: тиждень сучасного мистецтва, присвячений 50-річчю однієї з найяскравіших подій ХХ століття - польоту Юрія Гагаріна в космос. На цій акції представимо мистецтво сучасних художників. Чимало їх звертається до теми космосу. Їх цікавить «філософія душі», зв’язок макро- і мікрокосмів. Це речі загадкові й невивчені. Вони дивні й нетлінні. У стінах «Арсеналу» ви побачите суперроботи українських художників, створені як десятиліття тому, так і недавно. Хочемо нагадати людям про могутність космічної індустрії. Готуючи проект, спілкуємося майже з усіма музеями України. Працюємо і з космічною агенцією в Києві. І навіть із зоряним містечком у Москві! Плануємо запросити на цю подію радянських космонавтів. Ще раз повторю: космос - це ниточка, яка сьогодні обірвана. На «Космічній Одіссеї» у нас експонуватиметься дев’ятиметровий парашут, місяцеходи. Можливо, навіть удасться привезти космічну ракету. Благо - площа дозволяє.

А травень принесе ще два гучних проекти. Спочатку - другий фестиваль FINE ART UKRAINE. Нинішнього року акція набуде цікавого аспекту: Салон образотворчих мистецтв, широка палітра сучасного образотворчого мистецтва - живопис, графіка, фотографія... Це поряд із антикваріатом.

Другий травневий проект присвячений Дню Києва. Перший міжнародний добродійний книжковий ярмарок «Книжковий Арсенал». Програмою передбачено збір книжок і коштів для дитячих будинків та інтернатів. Надалі така акція відбуватиметься раз на рік (у День Києва) напередодні Дня захисту дітей. Тобто плануємо один із найпотужніших книжкових ярмарків в Україні. Акцент буде зроблено на некомерційній літературі. Одна зі складових майбутнього ярмарку - величезний пласт літератури про мистецтво. Вже тепер зв’язуємося з видавництвами, які спеціалізуються на цьому напрямі.

…Якщо забігати далеко наперед, то в серпні до 20-ліття Незалежності України готуємо художній проект «Незалежні». Це унікальна акція: найкращі зразки українського мистецтва за 20 минулих років! Роботи тих художників, які творили саме в це двадцятиліття. Виставка стане «міні-моделлю» поки ще неіснуючого Музею сучасного мистецтва в «Арсеналі». Спробуємо повернути деякі роботи, які за 20 років розлетілися за межі країни.

І традиційно з першого по 14 листопада в нас пройде «АРТ-КИЇВ CONTEMPORARY 2011». Постараємося зберегти торішній масштаб події. Вже сьогодні у планах екзотичні спецпроекти з Кореї, Індії, Японії... (Це все результат інтернаціональної дружби з відомими музейниками.)

…Якщо говорити про конкуренцію в середовищі основних арт-інституцій України, то наші проекти, переконана, - якісний детектор розвитку вітчизняного арт-ринку. Зондуємо і впроваджуємо «моду» на сучасне мистецтво. Попри фінансові та економічні кризи. Відомо: навіть найгучніші світові колекції вже почали поповнюватися українським сучасним мистецтвом... На світових аукціонах дедалі активніше затребуване мистецтво наших співвітчизників. Через призму таких арт-ярмарків і відбувається якісна конвертація сучасного мистецтва. Найголовніше - не бути ізольованими від великого світу і підтримувати постійні міжнародні контакти. Завдяки цьому безперервному ланцюгу міжнародних проектів наше мистецтво й набуває світової популяризації.

При цьому не приховую - конкурентів у «Арсеналу» дедалі більше. Це й відкриття проекту «Ізоляція» у Донецьку, і новий майданчик «Я - галерея» у Дніпропетровську. Активізувався арт-ринок в Одесі.

Напевно, це знак того, що якісне мистецтво стало модою сьогодення. Корисною модою. Звісно, завдяки такій моді і деякі художники нарозхват, і саме мистецтво «дорожчає». Наприклад, у каталозі, поряд із «дорогим» художником Виноградовим, - наш Арсен Савадов. Так, вартість його робіт «відчутна» для українців... Але на цього майстра вже зацікавлено дивляться колекціонери з-за кордону!

І насамкінець, якщо дуже забігати вперед... Не приховую, вже ведемо підготовку до першої української бієнале у 2012-му. Під назвою... «АнтиАрмагеддон». На цю ідею вже відгукнулося дванадцять країн. Нині багато хто мусирує тему «кінця світу». Буцімто це станеться внаслідок параду планет... Ми не віримо в кінець світу. Хочемо, навпаки, започаткувати нову еру у сфері прекрасного.