UA / RU
Підтримати ZN.ua

Мінкульт не віддав Табачнику свою «школу»

Цього тижня відбувся брифінг Міністерства культури.

Автор: Лесь Іллєнко

На Новій (Камерній) сцені Національного театру імені Івана Франка (офіційне відкриття лише у січні) цього тижня відбувся брифінг Міністерства культури. Розмова йшла про попередні підсумки роботи відомства у 2011-му. Міністр Михайло Кулиняк повідомив, що нинішнього року була «стабілізація», а наступного - Мінкульт займеться цирком, авторськими правами та електронними квитками.

За словами міністра, 2011-й у культурі був роком реформ: «Згідно з указом президента про адміністративну реформу відчутно змінилися сфери діяльності міністерства, відповідно - його структура. Відійшла до управління мінінфраструктури сфера туризму. Натомість до складу Мін­культури, як департаменти, увійшли Служби захисту національної культурної спадщини та переміщення культурних цінностей, а також колишній Держкомі­тет національностей і релігій. Загалом, поставлене президентом завдання про оптимізацію структури та скорочення чиновників міністерства на 20% виконане».

Крім того, міністр наголосив, що жваве обговорення в суспільстві викликали два законопроекти: «Про національну культурну спадщину», що був презентований на Громадській гуманітарній раді при президентові України, та «Про гастрольні заходи в Україні». Вони обидва викликали жваву дискусію серед зацікавлених сторін та громадськості і стали вдалими прикладом горизонтального партнерства між міністерством та структурами громадянського суспільства.

До речі, 15 грудня 2011 року в Мармуровій залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича відбулася офіційна церемонія вручення сертифіката про внесення резиденції митрополитів Буковини і Далмації до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Це лише п’ята українська пам’ятка з таким статусом, але нині Міністерство культури номінує до списку ЮНЕСКО Херсонес і Бахчисарайський палац, а спільно з Польщею - дерев’яні церкви Карпатського регіону.

Під час обговорення закону про гастрольні заходи з ініціативи Мінкультури проведено два круглих столи з продюсерами, виконавцями, директорами театрів, ство­рено робочу групу з до­опрацювання закону. Є бажання створити механізм фінансової підтримки гастрольних заходів національних театрально-концертних колективів. Для порівняння: у 2010 році зі спецфонду на це було виділено понад півтора мільйона гривень, а у 2011 році, коли ця діяльність фінансується з держбюджету, - всього 500 тис. грн.

Ще одне важливе рішення, за словами Кулиняка, - це зміни до законодавства «Про вищу освіту». «Нині культурно-мистецькі вищі навчальні заклади залишаються у базовій мережі закладів освіти сфери культури, а не передаються до сфери управління Міносвіти».

Також анонсували указ президента України «Про стипендії Президента України для молодих майстрів народного мистецтва». Відповідно до нього, протягом 2012 року 80 молодих майстрів (віком від 14 до 35 років) отримуватимуть щомісяця стипендію президента України (на суму від 600 до 1000 грн.).

Про фінансування галузі. У 2011 році на це виділено 1 млрд. 764 млн. грн., у проекті бюджету-2012 заплановано понад
2 млрд. грн.

На майбутній рік міністерство підготувало зміни до Закону України «Про авторське право та суміжні права» та проект закону України «Про циркову справу», який дозволить модернізувати управління цирковою галуззю. Крім того, планується розробити нормативно-правову базу формування Державного реєстру національного культурного надбання.

Ще один проект, що зараз як пілотний реалізується в Націо­нальній опері, театрах Лесі Ук­раїнки та Івана Франка, - система електронних театральних квитків.