UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Мазепа-фест»: полтавська битва у закритому приміщенні

У Полтаві відбувся восьмий всеукраїнський «Мазепа-фест». Щоправда, цього разу традиційний фестив...

Автор: Наталія Жовнір

У Полтаві відбувся восьмий всеукраїнський «Мазепа-фест». Щоправда, цього разу традиційний фестиваль молодіжної рок-музики мав інший формат — у зв’язку з тим, що проводився не на Співочому полі, як щороку досі, а в закритому приміщенні. Співочого поля для «Мазепа-фесту» не надали тому, що, як пояснила начальник управління культури виконкому Полтавської міської ради Юлія Палієнко, на цей час воно було «технічно не готове» для такого заходу. Співоче поле імені Марусі Чурай віддадуть у розпорядження організаторів фестивалю на початку вересня, коли розпочнеться другий етап цьогорічного «Мазепа-фесту» — власне молодіжний фестиваль.

А на першому етапі в залі Обласного центру естетичного виховання молоді відбулися не менш цікаві й захоплюючі дійства.

Першого фестивального дня зал був переповнений, сотні глядачів стояли в проходах, бо місць не вистачало.

Прихильників «Мазепа-фесту» з його відкриттям привітав начальник управління культури Полтавської обласної державної адміністрації Володимир Годзенко:

— Вже третій рік, як ми долучилися до цього фестивалю, стали постійними партнерами, допомагаємо в його проведенні. Як і Івано-Франківська адміністрація, яка допомогла акторам свого театру приїхати на фестиваль, ми свідомі того, що є українцями, — сказав він.

Актори Івано-Франківського українського музично-драматичного театру ім. Івана Франка показали полтавцям спектакль «Солодка Даруся» за однойменним твором Марії Матіос — родзинку їхнього репертуару. На заході України навряд чи є родина, яку не зачепила біда з приходом радянської влади. Драма на три дії, яку розігрували актори, — про це. Виставу чудово «оживляють» гуцульський діалект, автентичні пісні.

Наступного дня головними глядачами були діти: їм показали кращі українські мультфільми. На зустріч із глядачами прибули й виступили відомі режисери-аніматори Євген Сивокінь, Анатолій Лавринишин, Олег Педан, Олена Касаріна та художник-постановник Едуард Кірич.

Цього року, багатому на знаменні дати, ми відзначаємо й 50-річчя відродження української анімації (перший український мультфільм був створений на Одеській кінофабриці 1927 року, а відродження галузі, за наказом нашого уряду, розпочалося 1959 року). Наступного після перегляду анімаційних фільмів дня Олена Касаріна провела у Полтаві майстер-клас для дітей, показавши їм, як робляться мультфільми. Юні полтавці із захопленням малювали фрагменти мультиків — це стало початком полтавської анімації.

Останній день фестивалю був особливим: його завершив вечір української героїчної пісні. У ньому взяли участь кращий з аматорських колективів Києва — чоловічий хор «Чумаки» та солісти Національної опери, лауреати міжнародних конкурсів, заслужені артисти України Петро та Павло Приймаки. Виступ таких чудових виконавців, як ці брати, які не лише голосами, а й зовні є дзеркальним відображенням один одного, став справжнім подарунком для полтавців.

***

Всеукраїнський (не політичний, хоча й пов’язаний з ім’ям знаменитого українського гетьмана Івана Мазепи) фестиваль рок-музики «Мазепа-фест» заснований полтавською «Просвітою» і, зокрема, народним депутатом Верховної Ради України Миколою Кульчинським разом із музикознавцем Олександром Євтушенком та паном Сергієм Архипчуком, котрий став його постійним головним режисером. Фестиваль зарекомендував себе як один з найпотужніших в Україні. Щороку в дні, коли він проводиться, Співоче поле у Полтаві збирає від п’яти до семи, а то й до дванадцяти й більше тисяч молоді.

— Це єдиний всеукраїнського рівня рок-фестиваль, котрий має потужну репутацію серед молоді, яку важко завоювати, — говорить Сергій Архипчук. — У ньому беруть участь лідери рок-музики і нові гурти. Ми робимо «реверанси» в бік полтавських гуртів, завжди до них прихильні. Це величезна підтримка для молоді. Ми не зациклені на рок-музиці, але хочемо, щоб вона потужно розвивалася в Полтаві.

Ту ж частину «Мазепа-фесту», яку побачили днями полтавські глядачі, називаємо фестивалем мистецтв. У його рамках відбувся й виступ українських кобзарів з різних областей України під відкритим небом — на великій сцені біля стадіону «Ворскла».

Цього року в «Мазепа-фесту» з’явився «молодший братик» — у місті Комсомольську-на-Дніпрі, що неподалік Кременчука Полтавської області, відбувся молодіжний фестиваль «Крок назустріч», який має відповідне спрямування. Комсомольчани самі вирішили заснувати такий фестиваль.

Що ж до другої частини традиційного всеукраїнського «Мазепа-фесту», Сергій Архипчук говорить:

— Щороку за кілька місяців до початку фестивалю ми відповідаємо на кілька десятків дзвінків щодня. Особливо багато бажаючих узяти участь у «Мазепа-фесті» телефонує в останні півтора місяця. Можливо, те, що виступи рок-гуртів ми перенесемо на осінь, трохи зіб’є учасників з пантелику (традиційно ми проводимо наш фестиваль на Співочому полі в перші або другі вихідні червня), але все обов’язково відбудеться.

***

Організатори «Мазепа-фесту» висловили подяку за допомогу в проведенні фестивалю та фінансову підтримку управлінню культури Полтавської облдержадміністрації, начальнику Полтавського обласного управління культури Володимирові Мірошниченку і господарям залу, в якому пройшли три фестивальні дні, а також фірмі «Техінпром», ГПУ «Полтаванафтогазвидобування» і особисто його директорові, депутату обласної ради Ігорю Атаманчуку та київській фірмі «Два гуси» — постійному, щорічному фінансовому спонсору «Мазепи-фесту».