«Завдання кожної релігії — створити рай та пекло», — коментує Марина Соколян свою повість «Херем». На її думку, керуючись такими антонімічними категоріями, як «добре-погано», «чорне-біле» чи «рай-пекло», людина визначає для себе етичні орієнтири.
Поміж тим, мислення такими дефініціями призводить до закоренілості в поглядах та моральної деградації. Саме в такі моменти соціум відкритий для рятівника-месії, який, за логікою, має рятувати світ, встановлюючі нові поняття або просто міняючи місцями існуючі. Тоді (чого на світі не буває) чорне стає не таким уже й чорним, а рай втрачає свої едемські принади.
Авторка, зважаючи на все, також узялася відкривати читачам очі, змішавши поняття та виставивши їх іншим боком. Достойна справа для митця-рятівника! ЇЇ «Херем» — досить своєрідне тлумачення віри, моралі, приходу у цей світ Божого сина та його вчинків.
Повість побудована на аналогіях з біблійними притчами, слов’янським фольклором та навіть давньогрецькими міфами. Херем — гора на кшталт Олімпу, де живуть боги. Мовчазна яма, чи Шеол, нагадує Тартар — місце скупчення злих сил та мертвих душ. А бог, він же Вістовий, вигнаний з небес за прагнення мати вибір. Як у старих добрих казках про царевичів, котрі кидають свій палац через те, що не хочуть одружуватися з підсунутими батьками принцесами...
І як у казці, протягом якої герой багато поневіряється та зрештою повертається до батька на заслужені півкоролівства, Вістовий з Соколянчиної повісті повертається на Херем. Хоча і в досить цікавий спосіб: віддавши себе у пекло Шеолу, він опиняється в раю. Отака підміна понять.
Можливо, саме через тривіальні асоціації нового бачення старого світу після прочитання повісті не відбулося. Інші компоненти успішності — мова, композиція твору та й сама ідея — на висоті. Тож, зрештою, повість добра чи погана? Скажемо так, не добра і не погана. Просто ніякої зміни орієнтирів.