UA / RU
Підтримати ZN.ua

МАГІЯ НА ЛЕВКАСІ

Художник. Не без допомоги самих митців створено напівреалістичний, напівфольклорний образ представника цієї професії...

Автор: Олег Смаль

Художник. Не без допомоги самих митців створено напівреалістичний, напівфольклорний образ представника цієї професії. Він обов’язково довгочубий та бородатий, на голові в будь-яку пору року — берет, в руках обов’язкова палітра та оберемок пензлів, в очах — вогонь фанатичної відданості мистецтву…

Я не психолог-фізіономіст, але не міг не зауважити при зустрічі з харківським художником Олександром Судаковим, що він абсолютно вільний від будь-яких ознак бутафорської богемності.

Легко уявити його швидше в ролі екс-офіцера білої армії, що емігрував у Париж, чи трохи аскетичного англійського лорда, що проводить час у гольф-клубі. Але навіть коротке спілкування із художником переконало — це людина повністю заглиблена в мистецтво і творчість є сенсом її життя.

Буває часом, заглянеш в якусь галерею — і роботи там висять приємні, і руку відчуваєш вправну, і добре слово автору у книгу відгуків тягне написати. А потім поспілкуєшся із зразками живописної класики, і вправність великих майстрів вмить руйнує оманливий шарм хвацьких ремісників.

Твори Олександра Судакова без будь-якого остраху можна експонувати в найпочесніших місцях і в найпрестижнішому оточенні. Ні Шишкін, ні Левітан, ні Куїнджі не погордували б розділити зали з його пейзажами.

Художник працює в не надто поширеній нині техніці живопису по левкасу. Як і давні майстри, він сам готує дошки, покриває їх грунтом, накладає полотно, шліфує поверхню. Можна бути впевненим, що час не буде жорстоким до його живопису. Передбачливість не зайва. В історії мистецтва є немало прикладів того, як неуважне ставлення до підготовки основи, завдавало непоправної шкоди живопису. Так, роботи Рєпіна, Сурикова, Полєнова, Верещагіна постраждали через необачне використання полотен, які випускала із середини XIX ст. одна дрезденська фірма.

Хоч Олександр Судаков давно живе і працює в Харкові, домінують в його творчості мотиви Луганщини, околиць містечка Старобєльська. Джерелом натхнення для художника є не етюди з натури, а дитячі спогади про рідні місця. Земляки-старобєльчани, котрим довелось побачити ці живописні полотна, впізнають знайомі краєвиди і дивуються точності їх відтворення. Варто подякувати митцю за те, що він відкриває невідомі, малопопуляризовані краєвиди Сходу України. Виявляється, не лише індустріальні теми можуть надихати митця. Хай не дивують вас дати, що вказують на період створення робіт. Над багатьма своїми творами Олександр Судаков працює роками, прагнучи досягнути довершеності. Сам художник, іронізуючи, каже, що його роботи не комерційні і не мобільні — дошки занадто важкі, їх не згорнеш в рулон, не запхнеш на дно валізи. Але для справжнього мистецтва не існує перепон. Київська галерея «Митець» з 25 травня надає можливість поспілкуватись із чудовим живописом Олександра Судакова.