UA / RU
Підтримати ZN.ua

КРАЇНА ФЕСТИВАЛІВ NON-STOP

Напередодні Нового року Посольство Угорщини гостинно розчинило свої двері для тих, чиї журналістські, туристичні й просто людські інтереси пов’язані з цією прекрасною і гостинною країною...

Автор: Світлана Короткова

Крім чудових фотографій професіоналів та аматорів, які відображають найрізноманітніші сторони життя сьогоднішньої Угорщини, були представлені роботи молодого українського скульптора Олександра Кузьміна, що зображують ключові постаті угорської історії від засновника угорської держави святого Іштвана до відомого політичного діяча ХIХ століття графа Іштвана Сечені. Як нагадування про давні приятельські зв’язки українського та угорського народів — постаті короля Андраша I та його дружини, київської князівни Анастасії, дочки Ярослава Мудрого. Ця виставка стала кульмінацією програми.

Блукаючи від фотографії до фотографії, від скульптури до скульптури, вкотре захоплювалася Угорщиною, її людьми, які вміють жити, працювати та веселитися з задоволенням і щедро дарувати це вміння світу. Угорці з радістю приймають гостей з усіх країн, показуючи їм надзвичайну красу своєї землі, вишукано пригощають стравами своєї чудової кухні, крім цього пропонуючи нестандартний набір розваг на всі смаки й для всіх вікових категорій. Ось і їдуть туди у будь-яку пору року японці та українці, американці та сусіди-європейці. Туризм в Угорщині — одна з найважливіших статей державного доходу та фінансових надходжень приватних компаній.

Мандрівник не нудьгуватиме в Угорщині, де б він не перебував, — чи то у Будапешті, з його вируючим діловим і святковим життям, пам’ятниками архітектури, театрами та музеями, чи у маленькому селищі. Господарі увесь рік, вдень і вночі придумують для себе та своїх гостей щось цікаве.

Новий рік розпочинається балом в Оперному театрі, одному з найгарніших будинків Європи. На його гостей чекає гала-концерт, незабутня святкова вечеря та танці, танці — до світанку. А для тих, хто зберіг сили, 1 січня — традиційний концерт у залі «Вігадо», що на березі Дунаю, в якому беруть участь найвідоміші угорські музиканти та іноземні зірки, які виконують популярну класичну музику.

Лютий — бальний сезон. Помітною подією в цей час завжди є бали для дорослих і дітей у стилі бароко в Дьєрі. Дорослі в карнавальних костюмах веселяться, як діти. А діти в стародавніх убраннях із дорослою серйозністю освоюють стародавні танці, яких тут їх спеціально навчають. Чи це не приклад повноцінного сімейного відпочинку?!

На початку березня в Мохачі відбувається знаменитий карнавальний хід «Проводи зими». Тут і яскраві маски, й звірячі шкури, і тріскачки, і дзвіночки — знайомі нам атрибути масниці.

Березень — традиційне туристське міжсезоння, та в Угорщині повно гостей, адже на цей час припадає головна культурна подія цього сезону — Будапештський весняний фестиваль. Програма свята музичної культури готується за рік до його проведення, а вже до вересня любителі симфонічної класики та духовної музики, опери та балету, які бажають послухати всесвітньо відомих солістів і знаменитий Циганський оркестр із 100 музикантів, можуть замовити квитки на фестивальні заходи, індивідуальну туристичну програму, готель тощо через Інтернет.

Одночасно в Дьєрі триває фестиваль, участь у якому беруть представники найрізноманітніших жанрів — від театру до джазу. Особливість д’єрського форуму — спеціальна програма, яка передбачає ознайомлення з традиціями святкування Великодня, які починають відроджуватися. Весняний фестиваль у Дебрецені поєднає вернісажі з великою кінопрограмою, широко представляє нові книжки. Число його шанувальників зростає з року в рік. А в Шопроні, крім вище перерахованих програм, улаштовують спеціальні дитячі свята й концерти. У березні ж приймають гостей Сомбатхейський весняний фестиваль і Загальноугорський фестиваль будинків народного танцю, що супроводжується ярмарком прикладних мистецтв.

Бал професіональних танцюристів і гала-концерт завершує організований національним театром танцю та угорської асоціації танцювальних виконавців фестиваль, на якому угорські та іноземні танцюристи показують свої кращі роботи.

Невеличке село Холлоке внесено до списку Всесвітньої культурної спадщини. Тут на фестивалі, проведеному в переддень Великодня, оживають стародавні народні традиції, пов’язані з настанням весни. Атмосфера панує надзвичайна: можна докладно розглянути процес розфарбовування крашанок, освятити продукти, почути вереск і сміх — це дівчат бризкають водою і парфумами.

Травень розпочинається в Шалготар’яні Міжнародним фестивалем диксиленду — найзначнішою подією у своєму жанрі в країнах Центральної та Східної Європи. У ньому прагнуть взяти участь найвідоміші виконавці Європи та Америки. А після концертів — традиційні нічні «jam session». Підхоплює фестивальну естафету «місто королев» Веспрем. Там широко демонструються культурні зв’язки Веспрема з містами-побратимами. В його програмі карнавал і вуличний бал, паради мистецтв, концерти й, звісно ж, серенади. Після закінчення свята у Веспремі можна переїхати до Капошвар, де на честь знаменитого художника Йожефа Ріппл-Ронаі капошварці влаштовують фестиваль «Настрій». Ви поринаєте в атмосферу початку ХХ століття, яку створюють для вас вуличні художники, отримуєте можливість послухати концерти під відкритим небом чи потанцювати на вуличному балу.

Увесь місяць у Кестхеї триває фестиваль «Балатон». Починається він відкриттям сезону на прекрасному блакитному озері: відбуваються музичні та театральні спектаклі під відкритим небом, гостям пропонують концерти класичної музики й вернісажі. Закінчується «Балатон» конкурсом танцювальних колективів.

Так в Угорщині розписаний весь рік. Кесег із червня по серпень запрошує на фестиваль мистецтв у Кріпосному театрі, Мішкольц — на Міжнародний фестиваль опери, Сомбатей присвячує своє музичне свято Бартоку, а Фертед — Гайдну. Тісадоб улітку улаштовує фортепіанний фестиваль, а Будапешт — форум опери та балету. Найпопулярніший серед молоді фестиваль «Острів» представляє всі музичні напрями — від класики до року, попси й техно. Так і змінюють фестивалі один одного, переносячись із королівського замка в Гедолі на Тиждень святого Мартона в Сомбатхей. А тут знову підходить час готуватися до новорічного балу.

Особливе місце в низці угорських фестивалів займають фестивалі вина та гастрономії, які поперемінно проходять у Шопроні та Сексарді, Багачі та Егері — до цього списку потрапляють майже всі угорські міста. Угорська культура виноробства й застілля так глибоко йде своїми коренями в історію, немов благословляє ці свята сам бог вина Діоніс. Отже, якщо хочете відпочити, набратися вражень і натхнення, зміцнити сімейні стосунки чи порадувати дітей — їдьте до Угорщини. Там свято увесь рік не припиняється.