UA / RU
Підтримати ZN.ua

КОРАБЕЛЬ ФЕСТИВАЛІВ

У той день, коли гості й учасники фестивалю «Бархатний сезон» у порту Одеси залишать борт корабля «Тарас Шевченко», їх місце займе шумний, веселий і різномовний VIII Міжнародний фестиваль анімаційного кіно «КРОК»...

Автор: Світлана Короткова
Ірина Каплична: «Незабаром в дорогу, друзі!»

У той день, коли гості й учасники фестивалю «Бархатний сезон» у порту Одеси залишать борт корабля «Тарас Шевченко», їх місце займе шумний, веселий і різномовний VIII Міжнародний фестиваль анімаційного кіно «КРОК». Це дитя кохання двох кінематографій — української та російської — проходить по черзі в кожній із вищезгаданих країн. Беззмінні співпрезиденти фестивалю, знані в усьому світі режисери анімаційного кіно — Давид Черкаський (Україна) й Едуард Назаров (Росія).

Сьогодні «КРОК» — один із найбільш рейтингових фестивалів, він входить до десятки кращих кінофорумів Росії, України та країн СНД і до п’ятірки кращих анімаційних фестивалів світу. Огляд кращих робіт майстрів жанру і молодих аніматорів проходить під патронатом АСІФА і незмінно сприяє пошуку нових ідей, стилів і технологій, обміну творчим досвідом і інтеграції вітчизняної анімації у світовий кінопроцес.

У конкурсній програмі цього року 144 картини з 32 країн світу, старанно відібрані селекційною комісією на чолі з Олександром Татарським. Географія країн-учасниць — від Австралії до Америки. Крім конкурсної програми на учасників чекає ціла низка найцікавіших ретроспектив — до 70-річчя Ніколь Соломон і 30-річчя дитячого анімаційного ательє в Ансі (Франція), до 65-річчя студії «Союзмультфільм» і 90-річчя Ірини Гурвич, «Зірки голландської та бельгійської анімації» і «Фільми Ренцо Кіношити» (Японія) і багато, багато іншого.

Міжнародне журі в складі Герріта Ван Дійка (Голландія), Раймунда Крумме (Німеччина), Наталі Марченкової (Україна), Андрія Хржановського (Росія) і Нельсона Шина (Корея) присудить Гран-прі і призи за кращий фільм у кожній категорії, а також спецпризи.

Маршрут фестивалю: Одеса — Севастополь — Ялта — Херсон — Дніпропетровськ — Київ. У столиці 1 вересня відбудеться урочисте закриття фестивалю в Будинку кіно. А дорогою проводитимуться благодійні акції для дітей-сиріт та інвалідів, концерти і перегляди кращих анімаційних стрічок, зустрічі з улюбленими акторами і творцями картин, майстер-класи.

Чи потрібно казати, що жоден із фестивалів не може обійтися без доброї допомоги спонсорів, які наважуються на такий крок, як то кажуть, «з любові до справи», адже держава дотепер ніяк не заохочує спонсорську діяльність. Серед реальних помічників «КРОКу» — Центр «Укрчастотнагляд», інформаційно-аналітичний центр «Новоком», компанія «Canon», рекламно-видавничий центр «Гопак», комп’ютерне забезпечення «Уліс», авіакомпанія «KLM», пивзавод «Оболонь», студія «ТВ плюс». Державна підтримка з боку України є досить солідною — 170 тисяч гривень, що, як запевняє Ганна Павлівна Чміль, надійдуть на рахунок фестивалю найближчими двома тижнями.

Росія свої фінансові зобов’язання щодо фестивалю виконала повністю. Річ у тім, що кілька років тому там запровадили систему грантів, і всі фестивалі, чиї заявки були переконливими, гарантовано їх отримують. З цього року «КРОК» як міжнародний фестиваль разом з декількома іншими такого ж статусу (серед них — Московський, «Кіношок» та інші) одержують гарантовану дотацію від держави. Цей досвід нашого сусіда, на мій погляд, дуже плідно впливає на стимулювання фестивального руху, що, в свою чергу, не може не стимулювати сам кінопроцес. Може, варто й Україні внести відповідну статтю в майбутні бюджети?..

А поки що МКФ «КРОК» готується до плавання, і його команди на чолі з Іриною Капличною роблять останні штрихи в майбутній гармонійній картині фестивалю.